Przejściówki SMD - DIP - co to jest?
Przejściówki SMD - DIP to elementy, które pozwalają przerobić układ elektroniczny wykonany w technologii SMD na element funkcjonujący jako narzędzie DIP. W rzeczywistości najczęściej jest to płytka laminowana, która ma przygotowane ścieżki przewodzące rozprowadzone w wygodny sposób do wyprowadzeń o rastrze 2,54 mm. Chodzi o to, aby od niewielkich nóżek elementu wykonanego w technologii SMD biegły ścieżki drukowane, umożliwiające łatwiejszy dostęp do poszczególnych pinów. Każda przejściówka jest oczywiście inna - zależnie od przeznaczenia, ma ona dopasowane rozmieszczenie i ilość padów lutowniczych, aby doświadczona osoba mogła łatwo przylutować element SMD (na przykład wykorzystując w tym celu stację lutowniczą z funkcją Hot Air). Piny na końcach ścieżek w zależności od rodzaju przejściówki są różnie ustawione. W części przypadków rozmieszczenie jest takie samo jak na układzie SMD (w identycznej kolejności i układzie) - całość różni się przede wszystkim odległością między pinami. Inne przejściówki mają przystosowane rozmieszczenie, aby łatwiej było je wykorzystać do konkretnych celów. Przykładowo, część ścieżek może łączyć się w jedną, a układ całości może być przystosowany do podłączenia goldpinów do konkretnego urządzenia (na przykład na płytce Raspberry Pi).
Przejściówki dla początkujących
Początkujący elektronicy często spotykają się z przeszkodą, kiedy nie mogą korzystać z poszczególnych elementów, ponieważ nie nauczyli się jeszcze lutować. Znaczącym ułatwieniem są oferowane przejściówki. To znakomite narzędzie dla nauczyciela, który po odpowiednim ich przygotowaniu może wykorzystać elementy SMD w celach edukacyjnych. Przejściówka z zainstalowanym (przylutowanym) układem oraz wyposażona w goldpiny może zostać w prosty sposób podłączona na przykład do płytki stykowej. Taki układ z odpowiednią dokumentacją może stanowić doskonały materiał do nauki - uczeń może samodzielnie podłączać i programować zaawansowane technologicznie mikroprocesory bez konieczności poznawania trudnej manualnie techniki lutowania niewielkich elementów SMD.
Przejściówki pomogą oszczędzać
Dzięki tego rodzaju przejściówkom możesz w prosty sposób wykorzystywać jeden układ SMD do wielu różnych projektów. Płytka scalona z przygotowanymi wyprowadzeniami na goldpiny może być łatwo podłączana do różnych urządzeń. Możesz na przykład stworzyć sobie osobne stanowisko do programowania na mikroprocesorze podłączonym przez płytkę stykową do programatora, a następnie po przeprogramowaniu używać tego samego układu logicznego do sterowania małym robotem mobilnym. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musisz kupować kilku mikroprocesorów - wystarczy, że jeden będzie przygotowany do łatwego podłączania i odłączania do różnych urządzeń. W ten sposób przez wiele lat możesz korzystać z jednego układu logicznego, jednocześnie tworząc wiele różnych projektów przy jego udziale. Innym przykładem użycia przejściówek jest sytuacja, w której posiadasz układ elektroniczny umieszczony w obudowie SMD, ale potrzebujesz układu DIP z łatwiejszym dostępem do poszczególnych pinów. Zamiast kupować większy odpowiednik, który nierzadko może kosztować całkiem sporo, wystarczy, że znajdziesz w naszej ofercie odpowiednią przejściówkę, która stanowi znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Kolejnym przypadkiem potwierdzającym dużą praktyczność takiego produktu jest moment, kiedy do projektu jest potrzebny element typu DIP (na przykład do prezentowania pomiarów), ale producent nie produkuje większych odpowiedników swoich układów SMD. Decydując się na zakup przejściówki przeznaczonej do danego układu, możesz zaoszczędzić wiele czasu. Samodzielne zaprojektowanie i wykonanie w domowych warunkach przejściówki to zajęcie dla doświadczonych elektroników, które wymaga poświęcenia wiele czasu, dodatkowej pracy i energii - korzystając z gotowego produktu, optymalizujesz swoją pracę i możesz skupić się na bardziej istotnych dla projektu działaniach.
Co oferujemy w tej kategorii?
W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim płytki drukowane umożliwiające przylutowanie układu logicznego wykonanego w technologii SMD, a następnie skorzystanie z wygodnie rozmieszczonych pinów o rastrze 2,54 mm (stosując na przykład przewody lub goldpiny) - SOP8, SOT23, SOIC 20, SOIC 28, SSOP 8, SSOP 16, SSOP 20, SSOP 28, TQFP, QFP32/SOP32, QFN32/QFP32. Oferujemy także przejściówki do diod LED SMD5050 oraz specjalne adaptery do modułów - WiFi ESP-32S i WiFi ESP-12E ESP8266, do których dołączone są po dwa przyciski. Bardzo praktyczny jest także uniwersalny moduł ułatwiający programowanie elementów SMD, który ma specjalną podstawkę ZIF 40-pin.