Prosty przetwornik dźwięku czy buzzer z generatorem?
Najprostszym konstrukcyjnie rozwiązaniem sygnalizacji akustycznej jest zastosowanie przetwornika piezo („blaszki”) lub pasywnego buzzera (generator częstotliwości) w obudowie.
Dostępne buzzery pasywne różnią się sposobem działania – przetworniki piezo przetwarzają zmienne napięcie elektryczne na odkształcenia materiału piezoelektrycznego, co w efekcie przekłada się na generowanie fali dźwiękowej, zaś buzzery elektromagnetyczne wykorzystują zasadę działania klasycznego głośnika elektrodynamicznego.
Niezależnie od konstrukcji, wszystkie buzzery pasywne wymagają do działania napięcia zmiennego. Może być ono wytwarzane przez mikrokontroler lub dowolny układ generatora dźwięków.
W przypadku sterowania buzzerem pasywnym przez mikrokontroler należy jedynie pamiętać o ograniczonej wydajności prądowej wyjść mikroprocesorów. Co ważne, przy zastosowaniu odpowiedniego układu elektronicznego możliwe jest zarówno sterowanie częstotliwością dźwięku, jak i modulowanie jego amplitudy.
Generator dźwięku to jeden z elementów, który na 100% przyda się podczas tworzenia różnego rodzaju projektów elektronicznych.
Buzzery – generatory dźwięku
Buzzer z generatorem znacząco upraszcza stosowanie przetwornika w budowanym układzie – w obudowie buzzera aktywnego znajduje się prosty, silnie zminiaturyzowany generator napięcia zmiennego.
Do uruchomienia buzzera tego typu wystarczy podanie napięcia stałego o wartości mieszczącej się w zakresie podanym w specyfikacji technicznej. Zaletą takich buzzerów jest możliwość sterowania bez konieczności generowania przebiegu zmiennego.
Ponieważ nie mamy wpływu na amplitudę generowanego przez buzzer sygnału zmiennego, w tego typu elementach możliwość modulacji amplitudy ogranicza się do prostego załączania i wyłączania buzzera.
W większości aplikacji jest to jednak w zupełności wystarczające, gdyż z pomocą bardzo prostego kodu lub układu elektronicznego można łatwo zmieniać czas pisków, częstotliwość i ilość ich powtarzania.
Buzzery – podstawowe i bardziej zaawansowane aplikacje
Buzzery pasywne oraz aktywne są dostępne w postaci zarówno pojedynczych elementów, jak i modułów, umożliwiających wygodne przykręcenie buzzera w dowolnym miejscu urządzenia, a następnie jego podłączenie za pomocą klasycznych goldpinów.
Natomiast dla bardziej wymagających aplikacji doskonałym wyborem będzie generator tonów. Układ nie tylko może pracować jako klasyczny buzzer (urządzenie końcowe emitujące fale dźwiękowe), ale daje też możliwość sterowania amplitudą dźwięku i jego wysokością.
Nadaje się więc do odtwarzania prostych melodyjek, zaś sterowanie wysokością tonu odbywa się za pomocą sygnału PWM. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem kategorii elektronika, w której znajdziesz szereg urządzeń i akcesoriów przeznaczonych do budowania profilu twoich zainteresowań. Oferujemy m.in. elektronikę montażową, mikrokontrolery, sterowniki silników i serw, wyświetlacze i ekrany oraz wiele więcej.
Za pośrednictwem naszej strony możesz bezpieczne dokonywać zakupów. Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi dotyczące działania strony Botland to zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami np. za pośrednictwem zakładki kontakt.