Kondensator elektrolityczny THT
Kondensator elektrolityczny to komponent elektroniczny, którego budowa opiera się na zastosowaniu elektrolitu, jako materiału jednej z dwóch okładek (przewodników), które rozdzielone są dielektrykiem. Ten element jest przeznaczony m.in. do montażu przewlekanego.
Elektrolit najczęściej jest w stanie ciekłym (ale może być stały), natomiast druga elektroda najczęściej wykonana jest z aluminium - to najpopularniejszy typ, jaki elektronicy najczęściej mają na myśli, mówiąc o kondensatorze elektrolitycznym. Jednak równie dobrze może to być komponent z elektrolitem stałym i tantalem jako okładkami.
W przypadku kondensatorów elektrolitycznych należy pamiętać, że te elementy działają tylko w przypadku, gdy zostaną odpowiednio spolaryzowane. Są dobrze przystosowane do pracy w dużym przedziale temperatur, potrafią utrzymywać wartość znamionową napięcia w urządzeniu i są odporne na krótkotrwały pobór prądu o dużym natężeniu. Dzięki zastosowaniu elektrolitu, kondensator elektrolityczny zyskuje możliwość pozyskania dużej pojemności w stosunku do niewielkich rozmiarów. Takie właściwości sprawiają, że zastosowanie kondensatorów elektrolitycznych jest niezwykle szerokie. W dziale elementy pasywne oprócz kondensatorów można również znaleźć bezpieczniki, potencjometry, rezystory i wiele innych.
Do czego służą kondensatory?
Kondensatory to niezbędny element podczas projektowania i budowy stabilizatorów napięcia lub zasilaczy. Takie elementy sprawiają, że wartość chwilowa napięcia pozostaje stała pomiędzy impulsami prądu z prostownika. Z praktycznego punktu widzenia działają zabezpieczająco przy wysokich napięciach, które mogłyby doprowadzić do np. do uszkodzenia układu.
W zasilaczach transformatorowych szczególnie często stosuje się właśnie kondensatory elektrolityczne o dużych pojemnościach. Kondensatory doskonale sprawdzają się również jako komponenty o działaniu przeciwzakłóceniowym. Razem z rezystorami stanowią one podstawę w układach czasowych (układy RC) lub w filtrach pasywnych i aktywnych - na przykład we wzmacniaczu. Łatwo można znaleźć je również na przykład na płytach głównych komputerów stacjonarnych.
Kondensatory elektrolityczne - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
W układach cyfrowych pobór prądu może zmienić się nagle nawet o kilka rzędów wielkości - wówczas kondensator odfiltruje zmiany napięcia. W takich miejscach zazwyczaj stosowane są komponenty o możliwie najmniejszych rozmiarach i dużych możliwościach - w tę zasadę doskonale wpisują się właśnie kondensatory elektrolityczne, które oferuje nasz sklep.
Co nasz sklep oferuje w tej kategorii? - Zakres pojemności i napięć
Nasze kondensatory elektrolityczne z tej kategorii zostały wykonane w technologii THT (kondensatory przewlekane). To komponenty elektroniczne, które bardzo dobrze sprawdzą się w wielu urządzeniach. Oferujemy kondensatory w rozmiarach od 5 do 16 mm średnicy u podstawy oraz 7 do 25 mm wysokości walca. Pojemności są uzależnione od wielkości komponentów - posiadamy szerokie spektrum kondensatorów o różnych pojemnościach: 0,47 uF, 1 uF, 2,2 uF, 4,7 uF, 10 uF, 100 uF, 1000 uF, 22 uF, 220 uF, 2200 uF, 330 uF, 47 uF, 470 uF, 4700 uF. Dzięki temu, że sprzedajemy je w większych ilościach - cena za pojedynczy element jest bardzo niska. Najczęściej wykorzystywane rodzaje kondensatorów to kondensatory foliowe, kondensatory ceramiczne i kondensatory tantalowe.
Szukasz więcej informacji o podzespołach elektronicznych? Sprawdź nasz kurs elektroniki. W tej kategorii zebraliśmy wyłącznie wartościowe materiały edukacyjne przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Kurs elektroniki umożliwia poznanie działanie i zastosowanie najważniejszych elementów wykorzystywanych w elektronice.
Kondensatory elektrolityczne THT - FAQ