„Malina” po liftingu, czyli Raspberry rośnie w siłę
Moduł Raspberry Pi 3B+ miał swoją premierę 14 marca 2018 roku i wprowadził szereg pozytywnych zmian względem wersji 3B. Minikomputer oparty został na układzie Broadcom BCM2837B0, oferującym częstotliwość taktowania o 200 MHz wyższą od swojego poprzednika (1,4 GHz zamiast 1,2 GHz), choć nadal jest to 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A53. Zmianie nie uległa ilość pamięci RAM – podobnie, jak w przypadku Raspberry Pi 2B, 2B v1.2 i 3B, jest to 1 GB (współdzielony z koprocesorem graficznym GPU). Co ciekawe, maksymalny pobór prądu deklarowany przez producenta zmalał, pomimo wzrostu wydajności obliczeniowej (1,13 A zamiast wcześniejszej wartości 1,34 A) – wzrósł jedynie pobór prądu w stanie idle (459 mA zamiast 300 mA), choć jak na 4-rdzeniową maszynę nadal nie jest to wartość zawrotna.
Łączność na miarę XXI wieku
Raspberry Pi 3B+ stanowi przełom w linii produktowej „malinowych” komputerów. Jest to bowiem pierwszy model, który wprowadza dwuzakresowy moduł WiFi, obsługujący transmisję w obydwu używanych obecnie pasmach częstotliwościowych: 2,4 GHz (pasmo podstawowe, obsługiwane przez wszystkie starsze i nowsze urządzenia) oraz 5 GHz (podbijające rynek sieci bezprzewodowych już od kilku lat). Co ważne, nowy moduł radiowy obsługuje pełen zakres standardów WiFi, tj. 802.11 b/g/n/ac, a także nowszy (względem wersji 3B) standard Bluetooth 4.2 LS BLE. Pozytywne zmiany zaszły także w zakresie sieci przewodowej – kontroler Ethernet w Raspberry Pi 3B+ obsługuje znacznie szybszą transmisję danych, osiągającą w realnych warunkach aż 300 Mbit/s.
Akcesoria i dodatki – oficjalne i nie tylko
Fundacja Raspberry Pi od początku swojego rynkowego sukcesu dba o to, aby użytkownikom komputerów spod znaku maliny nigdy nie zabrakło niezbędnych akcesoriów i dodatków. W naszej ofercie znajdziesz zarówno oficjalne obudowy dla Raspberry Pi 3B+ (czerwono-białe i grafitowe), jak i ogromną gamę obudów od innych producentów – w tym obudowy przezroczyste, drewniane czy imitujące nieśmiertelne konsole gier z lat 80. Mamy także bogaty wybór zasilaczy, kart pamięci, okablowania czy elementów montażowych (radiatorów, dystansów oraz złączy). Koniecznie zapoznaj się także z obszerną kategorią, zawierającą różnego rodzaju nakładki Raspberry Pi HAT. Pozwalają one rozszerzyć funkcjonalność minikomputera o praktycznie wszystkie możliwości, jakie tylko można sobie wyobrazić. Znajdziesz tutaj także przeróżne wyświetlacze oraz moduły kamer, stuprocentowo kompatybilne z Raspberry Pi 3B+.