Mikrokontroler AVR - ATmega8A-PU DIP

Indeks: UCC-00078 EAN: 5904422329334

Mikrokontroler z rodziny Atmel  AVR w 28-nóżkowej obudowie przewlekanej - DIP. Zasilany napięciem z zakresu od 2,7 V do 5,5 V, taktowany sygnałem do 16 MHz, posiada 8 kB Flash, 1 kB RAM, 512 B EEPROM.

Mikrokontroler AVR - ATmega8A-PU DIP
22,20 zł
18,05 zł netto
Zapłać później
Producent: Atmel

Opis produktu: Mikrokontroler AVR - ATmega8A-PU DIP

Mikrokontroler z rodziny AVR firmy Atmel w 28-nóżkowej obudowie przewlekanej - DIP. Zasilany napięciem z zakresu od 2,7 V do 5,5 V, taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 16 MHz. Posiada 8 kB pamięci Flash, 1 kB RAM, 512 B EEPROM.

Specyfikacja ATmegi 8A

 • Zasilanie: 2,7 V - 5,5 V 
 • Taktowanie: do 16 MHz
 • Pamięć Flash: 8 kB
 • Pamięć RAM: 1 kB
 • Pamięć EEPROM: 512 B
 • 23 linie wyjścia/wejścia
 • Dwa 8-bitowe Liczniki 
 • Jeden 16-bitowy licznik
 • Trzy kanały PWM
 • 6 kanałów 10-bitowego przetwornika analogowo-cyfrowego
 • Sprzętowe interfejsy komunikacyjne: USART, SPI
 • Pięć trybów uśpienia
 • Obudowa przewlekana DIP28

W ofercie sklepu również podstawkarezonatory kwarcowe oraz programatory AVR.

ATmega8A


ATmega8A.

Wyprowadzenia mikrokontrolera AVR Atmega8a

Wyprowadzenia mikrokontrolera ATmega 8A-PU.

Mikrokontroler ATmega8A-PU DIP

Mikrokontroler ATmega8 już od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych procesorów z 8-bitowej rodziny AVR. Dostępna obecnie ATmega8A-PU stanowi nową, poprawioną wersję tego uwielbianego przez amatorów mikrokontrolera. Układ pracuje z częstotliwością taktowania do 16 MHz i oferuje wydajność do 16 MIPS co oznacza, że większość operacji jest wykonywana w trybie 1-cyklowym. Wbudowana pamięć Flash ma pojemność 8 kB, zaś pamięć operacyjna SRAM – 1 kB. Dodatkowo w strukturze układu znajduje się 512 bajtów pamięci EEPROM o liczbie cykli kasowania i zapisu aż do 100 000. Podobnie jak w przypadku pozostałych procesorów z rodziny AVR, ATmega8A-PU także może być programowana na dwa sposoby: za pośrednictwem popularnych, niedrogich programatorów typu ISP, jak i z użyciem interfejsu JTAG, oferującego znacznie większą funkcjonalność, ale wymagającego wykorzystania większej liczby wyprowadzeń GPIO mikrokontrolera.

Moc wbudowanych peryferiów

Ogromną zaletą mikrokontrolerów z rodziny AVR jest łatwość programowania (także z użyciem języka maszynowego – asemblera) i szeroki wachlarz bloków peryferyjnych, znacznie rozszerzających możliwości tych układów. W przypadku procesora ATmega8A-PU (czyli w wersji w obudowie PDIP) do dyspozycji programisty oddano dwa sprzętowe timery 8-bitowe, jeden timer 16-bitowy, zegar RTC, 6-kanałowy przetwornik ADC o rozdzielczości 10 bitów, a także interfejs TWI (kompatybilny z I2C), SPI z obsługą trybów master i slave, czy też programowalny interfejs USART, a nawet komparator analogowy. Obok bloków funkcjonalnych, w strukturze mikrokontrolera ATmega8A-PU znalazł się także szereg zabezpieczeń zapewniających poprawną i stabilną pracę układu. Należą do nich: programowalny timer watchdog, pozwalający na automatyczne resetowanie procesora w wypadku zawieszenia programu głównego, a także układ monitorowania napięcia zasilania (ang. Brown-out Detection), którego celem jest zerowanie mikrokontrolera po wykryciu spadku napięcia zasilania poniżej określonej, programowalnej wartości.

Zaawansowane tryby pracy ATmega8A-PU

Warto dodać, że – pomimo iż mikrokontroler ATmega8A-PU nie należy do specjalizowanej rodziny procesorów o ultra niskim zużyciu mocy – możliwe jest skorzystanie z szeregu obsługiwanych przezeń trybów obniżonego poboru prądu. Ma to szczególne znaczenie w urządzeniach o zasilaniu bateryjnym, gdyż pozwala na programową optymalizację balansu poboru mocy i wydajności obliczeniowej. Jeden z trybów (ADC Noise Reduction) jest dedykowany do zastosowania w urządzeniach, które korzystają z wbudowanego przetwornika analogowo-cyfrowego do wykonywania precyzyjnych pomiarów napięć. ATmega8A-PU może pracować z napięciami zasilania w zakresie od 2,7 V do 5,5 V, co daje sporą elastyczność projektową i pozwala na bezpośrednie łączenie procesora z układami pracującymi zarówno z napięciem rzędu 3 – 3,3V, jak i 5 V.

Szerokość opakowania 5 cm
Wysokość opakowania 1.2 cm
Głębokość opakowania 8.5 cm
Masa opakowania 0.002 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Mikrokontroler AVR - ATmega8A-PU DIP

5/5

Średnia Ocena

5

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.

Opinie:

Katarzyna 25.05.2023 Potwierdzony zakup
WSZYSTKO W JAK NAJLEPSZYM PORZĄDKU
Bogusław 09.02.2023 Potwierdzony zakup
Pozdrawiam p. Anię z Botland
Ireneusz 06.02.2023 Potwierdzony zakup
bardzo dobra
Paweł R. 10.12.2021 Potwierdzony zakup
OK.
Kamil S. 21.03.2021 Potwierdzony zakup
Działa od strzała

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: