Opis produktu: Mikrokontroler AVR - ATtiny85-20PU
Mikrokontroler z rodziny AVR firmy Atmel w 8-nóżkowej obudowie przewlekanej - DIP. Zasilany napięciem z zakresu od 2,7 V do 5,5 V, taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 20 MHz. Posiada 8 kB pamięci Flash, 512 B RAM, 512 B EEPROM.
Specyfikacja mikrokontrolera AVR
- Zasilanie: od 2,7V do 5,5 V
- Taktowanie: do 20 MHz
- Pamięć Flash: 8 KB
- Pamięć RAM: 512 B
- Pamięć EEPROM: 512 B
- Jeden 8-bitowy licznik
- Przerwania zewnętrzne
- Dwa kanały PWM
- Obudowa DIP08
Pamięć SRAM w mikrokontrolerze AVR – ATtiny85-20PU
W mikrokontrolerze AVR – ATtiny85-20PU znajduje się wewnętrzna pamięć SRAM (ang. Static Random Access Memory). Jest to pamięć statyczna swobodnego dostępu, która działa bardzo szybko i umożliwia tymczasowe przechowywanie danych, które program w pamięci FLASH mikrokontrolera pobiera w celu wykonania wszystkich niezbędnych obliczeń i w odpowiedzi na nie – instrukcji zadanych odpowiednimi warunkami. Po wyłączeniu napięcia zasilania pamięć SRAM traci wszystkie uprzednio zapisane w niej dane. W porównaniu z 32 rejestrami GPIO dostęp do pamięci SRAM jest nieco wolniejszy. Obliczenie adresu pamięci SRAM zajmuje jeden cykl zegarowy, a następnie operacje odczytu i zapisu odbywają się wszystkie w ciągu jednego cyklu zegara, dając w sumie dwa cykle zegara na dostęp do instrukcji dostępu do pamięci SRAM. Jednak pojemność pamięci SRAM jest większa niż w pliku rejestru. Najczęstszym zastosowaniem pamięci SRAM jest stos. Ponieważ pamięć SRAM ma większą liczbę adresów rejestrów niż plik rejestru, jest ona idealna do implementacji stosu.
Zasada działania przetwornika ADC w mikrokontrolerze AVR – ATtiny85-20PU
Mikrokontroler AVR – ATtiny85-20PU to w istocie mały i wszechstronny komputer skrojony pod wąski zakres wykonywanych zadań. Opracowywując odpowiedni kod programu, możesz go wykorzystać na wiele sposobów, aby ten mógł wykonywać różne czynności sprowadzające się do sterowania określonymi procesami fizycznymi. Jednym z istotnych bloków funkcjonalnych mikrokontrolera jest wbudowany przetwornik ADC, który zamienia sygnał napięcia analogowego (tj. zmieniającego się w sposób ciągły w dziedzinie czasu) na ciąg dyskretnych impulsów elektrycznych. Do wejść przetwornika ADC możesz podłączyć takie komponenty jak czujniki pomiarowe czy potencjometry. Bez względu na to, czy chcesz zmierzyć temperaturę, wilgotność, masę obciążenia, prędkość wiatru czy napięcie baterii, Twój czujnik musi zamienić mierzony parametr na napięcie elektryczne z przedziału, który obsługuje przetwornik ADC wbudowany w mikrokontroler AVR – ATtiny85-20PU, tj. od 0 V do 5 V dla napięcia referencyjnego na poziomie 5 V.
Przydatne linki |