Opis produktu: DFRobot Gravity - cyfrowy czujnik pola magnetycznego
Cyfrowy czujnik magnetyczny potrafi wykryć magnetyczny przedmiot znajdujący się w jego pobliżu, po jego wykryciu na płytce zaczyna świecić dioda. Napięcie zasilania wynosi od 3,3 V do 5 V.
Produkt kompatybilny z Arduino Przykładowy kod oraz szczegółowe informacje można znaleźć w przewodniku użytkownika. |
Przykład podłączenia czujnika z Arduino.
DFRobot Gravity - cyfrowy czujnik pola magnetycznego.
Specyfikacja
- Napięcie zasilania: od 3,3 V do 5 V
- Interfejs: cyfrowy, Gravity
- Na płytce sygnalizacyjne diody LED
- Otwory montażowe: 2x o średnicy 3 mm
- Wymiary: 30 x 22 mm
Zestaw zawiera
- Cyfrowy czujnik magnetyczny
- Przewód Gravity
Kontaktronowy czujnik pola magnetycznego w module DFRobot Gravity
Oferowany moduł DFRobot Gravity jest cyfrowym czujnikiem pola magnetycznego, którego elementem sensorycznym jest łącznik kontaktronowy. Kontaktron to specyficzny typ czujnika magnetycznego, który działa na zasadzie otwarcia lub zamknięcia obwodu elektrycznego pod wpływem obecności pola magnetycznego w jego pobliżu. Kontaktrony są zwyczajowo używane jako czujniki dwustanowe (otwarty/zamknięty) i są stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak alarmy, przełączniki, czy systemy zabezpieczeń. Zasada działania takiego czujnika jest następująca. Gdy kontaktron nie jest wystawiony na działanie pola magnetycznego, jego obwód jest otwarty (dla konfiguracji styków NO)), a prąd przez niego nie przepływa. W tym przypadku, kontaktron działa jak otwarty styk przełącznika. Natomiast w stanie zamkniętym, kontaktron zostaje wystawiony na wystarczająco silne pole magnetyczne, zostaje zwarty i zamyka obwód, umożliwiając przepływ prądu.
Zastosowanie modułu z czujnikiem pola magnetycznego
Czujnik kontaktronowy w module DFRobot Gravity to prosty i niezawodny element, który można wykorzystać na wiele sposobów. Należą do nich m.in. takie aplikacje jak systemy alarmowe, w których możemy monitorować otwarcie i zamknięcie drzwi, rolet, okien czy bramek za pomocą rozpoznawania sygnałów dwustanowych. Kontaktrony są używane także w automatyce przemysłowej do monitorowania położenia przestrzennego elementów maszyn. Czujniki kontaktronowe można także wykorzystać w systemach zabezpieczeń antykradzieżowych oraz w aktuatorach urządzeń smart home.
Przydatne linki |