Opis produktu: Czujnik magnetyczny otwarcia drzwi/okien - kontaktron
Przewodowy czujnik zbliżeniowy załączany magnetycznie. Urządzenie stosowane jest głównie do określenia pozycji drzwi i okien. Czujnik kontaktronowy - Zasada działania jest podobna jak w tradycyjnym przekaźniku. Obwód jest domyślnie rozwarty, po zbliżeniu do magnesu obwód zostaje zamknięty, co oznacza, że przez przewody zaczyna płynąć prąd.
Kontaktron drzwiowy / kontaktron okienny - Podłączenie do układu elektronicznego
Czujnik można w prosty sposób podłączyć do dowolnego układu z mikrokontrolerem, np. Arduino. Dołączając rezystor podciągający lub uruchamiając wewnętrzny pull-up, odczyt można zrealizować w sposób cyfrowy.
Kontaktrony - Komunikacja z Arduino
W celu sprawdzenia funkcjonalności czujnika można wykorzystać dołączony do Arduino program DigitalInputPullup, które znajduje się w menu: Plik -> Przykłady -> Digital. Wystarczy podłączyć jeden przewód czujnika do masy GND, drugi do wyprowadzenia nr 2 Arduino i po zbliżeniu obu części sensora, wbudowana dioda L podłączona do pinu 13 zaświeci się.
Specyfikacja techniczna czujnika magnetycznego
- Średnica kontaktronu: 11 mm
- Długość kontaktronu: 16 mm
- Średnica magnesu: 11 mm
- Długość magnesu: 15 mm
- Długość przewodu: ok. 35 cm
Czujniki kontaktronowe - znakomita alternatywa dla standardowych przełączników mechanicznych
Czujniki magnetyczne z kontaktronami mają wiele zalet, dzięki którym mogą z powodzeniem w wielu przypadkach zastąpić przełączniki krańcowe i przyciskowe. Wykorzystujące w pełni bezstykowe sterowanie, czujniki kontaktronowe nie posiadają ruchomych części mechanicznych podlegających zużyciu, co również korzystnie wpływa na zmniejszenie rozmiarów takiego czujnika. Ponadto elementy czynne kontaktronu są szczelnie zamknięte, dzięki czemu taki czujnik może funkcjonować nawet w silnie zawilgoconym środowisku. Istotnym atutem jest również brak konieczności doprowadzenia zasilania pomocniczego, co jest wymagane, np. w przypadku czujników IR.
Czujniki magnetyczne - wszechstronne i niezawodne
Istnieje wiele aplikacji w życiu codziennym, które w swojej budowie i zasadzie działania korzystają z czujników magnetycznych. Bardzo często stanowią one element budowy systemów alarmowych, gdzie są instalowane na drzwiach i oknach - kiedy alarm jest uzbrojony, wówczas otwarcie drzwi powoduje wprowadzenie zmiany w położeniu elementu ruchomego czujnika i wyzwolenie alarmu. Czujniki magnetyczne możemy także spotkać w nowszych modelach chłodziarko-zamrażarek, gdzie czujnik reaguje na otwarcie i zamknięcie drzwi i odpowiednio włączenie i wyłączenie oświetlenia pomocniczego. Podobna sytuacja występuje w laptopach, gdzie czujnik magnetyczny w przypadku zamknięcia matrycy wysyła sygnał do układu sterowania, który wyłącza zasilanie matrycy.