Filtruj według
Cena
12 49
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (535) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Gravity - przekaźniki

Ilość produktów: 5
Loading...

DFRobot Gravity - przełącznik mocy MOSFET 5-36V/20A

Przełącznik pozwalający sterować urządzeniem wymagającym dużego prądu za pomocą mikrokontrolera. Moduł działa z napięciem od 5 V do 36 V przy poborze prądu do 20 A.
5.0 (8)
Indeks: DFR-08104
Indeks: DFR-08104
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 19,50 zł Cena 19,50 zł
 • Darmowa dostawa

DFRobot Gravity - przekaźnik 1 kanał - styki 10A/277VAC - cewka 5V

Moduł z przekaźnikiem pozwalającym na sterowanie elementami wykonawczymi pobierającymi prąd do 12 A dla napięcia 125 V lub 10 A dla 277 V przy pomocy portów...
Indeks: DFR-05964
Indeks: DFR-05964
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 12,90 zł Cena 12,90 zł
 • Darmowa dostawa

Gravity - zatrzaskowy przekaźnik magnetyczny 10A/250VAC - do Arduino i ESP32 - DFRobot DFR0996

Przekaźnik zatrzaskowy magnetyczny 10 A / 250 V AC od firmy DFRobot. Na tle innych przekaźników wyróżnia się tym, że potrzebuje dwóch cyfrowych sygnałów impulsowych do...
Indeks: DFR-22838
Indeks: DFR-22838
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 34,90 zł Cena 34,90 zł
 • Darmowa dostawa

DFRobot Gravity v2.0 - przekaźnik 1 kanał - styki 277VAC/16A - cewka 5V

Moduł z przekaźnikiem pozwalającym na sterowanie elementami wykonawczymi przy pomocy portów mikrokontrolera. W zestawie znajduje się przewód przystosowany do nakładki...
5.0 (1)
Indeks: DFR-11262
Indeks: DFR-11262
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 48,50 zł Cena 48,50 zł
 • Darmowa dostawa

Gravity - moduł przekaźnika - z adapterami DC-USB - DFRobot DFR0643

Moduł przekaźnika w zestawie z adapterami DC wyprodukowany przez firmę DFRobot. Posiada wbudowane złącze Gravity , które pozwala na zredukowane liczby przewodów...
Indeks: DFR-19032
Indeks: DFR-19032
Na zamówienie
Czas oczekiwania: 4-6 tyg.
Cena podstawowa 39,90 zł Cena 39,90 zł
 • Darmowa dostawa

Przekaźniki elektromagnetyczne i przełączniki półprzewodnikowe

Przekaźniki elektromechaniczne są elementami elektromechanicznymi. Najprościej mówiąc, zasada działania przekaźnika polega na zamianie energii elektrycznej na mechaniczną. Podając napięcie sterujące na cewkę przekaźnika, przepływający przez jej uzwojenia prąd elektryczny powoduje powstawanie pola magnetycznego, które przyciąga metalową kotwicę. Kotwica ta jest połączona mechanicznie ze stykami obwodu sterowanego, które po zasileniu cewki przekaźnika, w zależności od konfiguracji są zwierane lub rozwierane. Innym rozwiązaniem, które ma podobny cel stosowania jak przekaźniki, ale nie zawiera ruchomych elementów mechanicznych, są przełączniki półprzewodnikowe oparte na szybko przełączających tranzystorach MOSFET. W tym przypadku, zamiast cewki sterujemy podawaniem napięcia sterującego pomiędzy bramkę a źródło tranzystora, a prąd obwodu sterowanego przepływa przez kanał dren-źródło.

DPDT-NO, SPST-NC...o co w tym wszystkim chodzi?

Oprócz takich istotnych parametrów jak napięcie robocze cewki sterującej oraz maksymalne napięcie robocze i prąd roboczy obwodu sterowanego, istotnym parametrem, który determinuje przeznaczenie przekaźnika pod konkretną aplikację, jest konfiguracja styków obwodu sterowanego. Przekaźniki mogą sterować jednym lub wieloma obwodami poprzez załączanie i wyłączanie pojedynczej cewki. Rzadziej korzysta się z przekaźników dwucewkowych (z dwoma obwodami sterującymi). Przykładowe konstrukcje przekaźników ze względu na konfigurację styków to:

 • SPST - taki przekaźnik ma łącznie cztery wyprowadzenia. Dwa z nich to wyprowadzenia do zasilania cewki sterującej, a dwa pozostałe - wyprowadzenia styków roboczych obwodu sterowanego. Konfiguracja SPST jest najprostszą możliwą i pozwala tylko na załączanie i wyłączanie pojedynczego obwodu. Taki przekaźnik możemy użyć np. do zdalnego sterowania lampką nocną.
 • SPDT - podobnie jak w przekaźniku o konfiguracji SPST, możemy sterować jednym obwodem, ale z tą różnicą, że przełączalnym. Taki przekaźnik sprawdzi się np. w dwukanałowym wzmacniaczu gitarowym, jako element pośredniczący w przełączaniu pomiędzy kanałem czystym a kanałem przesterowanym.
 • DPST - Zasada działania styków jest taka sama jak w przekaźniku o konfiguracji styków SPST, ale tu możemy jednocześnie sterować załączaniem i wyłączaniem dwóch obwodów poprzez pojedynczą cewkę.
 • DPDT - Zasada działania styków jest taka sama jak w przekaźniku o konfiguracji styków SPDT, ale tu możemy jednocześnie sterować przełączaniem w dwóch obwodach poprzez pojedynczą cewkę.

Drugim istotnym elementem w oznaczeniu konfiguracji styków przekaźnika, jest stan styków obwodu sterowanego w czasie, kiedy na cewkę przekaźnika nie ma podanego napięcia sterującego. Rozróżniamy:

 • NO - przy wyłączonym napięciu na cewce sterującej, styki obwodu sterowanego są otwarte (po podaniu napięcia na cewkę sterującą, styki obwodu sterowanego są zamknięte)
 • NC - przy wyłączonym napięciu na cewce sterującej, styki obwodu sterowanego są zamknięte (po podaniu napięcia na cewkę sterującą, styki obwodu sterowanego są otwarte)