Filtruj według
Cena
11 12
Producent
Więcej (468) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

BOTLAND B. DERKACZ SPÓŁKA JAWNA Opinie z ekomi-pl.com

Multipleksery 4 bitowe, kanałowe (wejściowe)

Ilość produktów: 1
Loading...

Analogowy multiplekser/demultiplekser 4052 - THT - 5szt.

4-kanałowy analogowy multiplekser/demultiplekser w obudowie DIL-16(DIP).  W zestawie 5 sztuk układów.
Indeks: UCC-00387
Indeks: UCC-00387
Wysyłka 24h
Dostępny, wysyłka 24h!
SPRAWDŹ ILOŚĆ
Cena podstawowa 11,90 zł Cena 11,90 zł
  • Darmowa dostawa

Rodzaje multiplekserów

W ofercie handlowej producentów układów scalonych można spotkać rozliczne rozdaje multiplekserów, różniące się sposobem pracy, rodzajem przełączanych sygnałów, zakresami parametrów oraz liczbą kanałów i możliwych do wykonania połączeń, a nawet… sposobem sterowania. Aby nie zagubić się w tym technologicznym gąszczu, warto już na początku oddzielić od siebie trzy grupy rozwiązań: multipleksery (przełączniki) analogowe, cyfrowe oraz przeznaczone do zadań specjalnych. W tym pierwszym przypadku układy służą do przełączania sygnałów analogowych, tj. zmieniających się płynnie w pewnym zakresie – zwykle nie przekraczającym napięć zasilania samego układu (choć i tutaj można znaleźć liczne odstępstwa od tej reguły). Dla przełączników analogowych nie ma większego znaczenia, po której stronie układu znajduje się wejście (źródło sygnału), a po której – wyjście (np. wejście kolejnego stopnia wzmacniacza lub filtru). Multipleksery cyfrowe pozwalają na przełączanie sygnałów binarnych, dlatego źródłami przebiegów wejściowych mogą być tylko wyjścia innych układów logicznych. W tym przypadku są też najczęściej ściśle określone kierunki przesyłu danych. Trzecią grupę stanowią specjalizowane układy scalone, pozwalające na przełączanie ściśle określonych rodzajów obwodów – np. linii danych SCL i SDA interfejsu I2C. Takie układy są dostosowane do szczególnych wymagań, panujących w docelowych sytuacjach aplikacyjnych, stąd mogą zawierać dodatkowe udogodnienia, niewymagane w prostych, klasycznych multiplekserach.

4052 jako przykład uniwersalnego multipleksera

Dla przykładu „weźmy na warsztat” bardzo popularne – i to już od wielu lat – analogowe multipleksery 4-bitowe z rodziny CMOS 4000. Model 4052, znany też pod nazwami CD4052, HCF4052 czy UTC4052, jest oferowany w 16-nóżkowych obudowach do montażu THT (DIP16) oraz SMD (SO16), choć można znaleźć także inne, mniej „typowe” wykonania SMD. Model ten posiada dwa wspólne wejścia/wyjścia (X i Y) oraz osiem wejść/wyjść w dwóch grupach (X1..X4 oraz Y1..Y4). Obydwie sekcje są sterowane jednocześnie, za pomocą dwóch cyfrowych wejść adresowych (A, B) oraz jednego dodatkowego wejścia zezwalającego (INH). Podanie stanu niskiego na wejście INH powoduje włączenie multipleksera – od tego momentu połączenie jednego z wyprowadzeń X1..X4 oraz Y1..Y4 z odpowiadającym mu pinem wspólnym (X bądź Y) będzie zależało od kombinacji stanów logicznych na wejściach adresowych. Sterowanie odbywa się w kodzie BCD, co oznacza, że połączenia X0-X i Y0-Y będą aktywne dla kombinacji A=0, B=0, dla A=1, B=0 - X1-X i Y1-Y, dla A=0 B=1 - X2-X i Y2-Y, zaś dla A=1, B=1 - X3-X i Y3-Y. Jak widać, w każdym momencie pracy z wejściem wspólnym połączone jest tylko jedno wejście wybieralne – stąd układy tego typu są nazywane czasem podwójnymi multiplekserami 4:1.

Przykładowe zastosowania układu 4052

Jednym z podstawowych przykładów aplikacyjnych kostki 4052 jest obsługa dwóch zestawów czujników (łącznie do 8 sztuk) przez zaledwie dwie linie przetwornika ADC mikrokontrolera. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w robocie klasy mini sumo, który zarówno z przodu, jak i z tyłu, zawiera po 4 optyczne czujniki linii. Użycie układu 4052 ułatwia rozdzielenie dwóch wejść analogowo-cyfrowych procesora na wszystkie sensory, co pozwala zaoszczędzić linie ADC do innych celów. Kolejnym przykładem mogą być układy audio – z pomocą przełączników 4052 z powodzeniem można zrealizować układy przełączania źródeł sygnału i/lub wyjść liniowych. Oprócz oczywistej zalety takiego rozwiązania, wynikającej z braku przestarzałych przełączników mechanicznych na panelu czołowym miksera, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną, bardzo pożądaną cechę – pozwala przełączać sygnały w „miękki” sposób, bez nieprzyjemnych trzasków spowodowanych drganiami zestyków. Bez problemu można użyć do sterowania kostką 4052 dowolnego mikrokontrolera lub np. zestawu sprzętowych przełączników dotykowych.