Filtruj według
Cena
34 35
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (535) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Multipleksery 16 bitowe

Ilość produktów: 1
Loading...

Moduł z multiplekserem analogowo-cyfrowym 74HC4067 - SparkFun BOB-09056

Moduł z 16-kanałowym multiplekserem CD74HC4067, pozwala na podłączenie aż 16 sygnałów do jednego wyprowadzenia analogowego. Układ może funkcjonować jako demultiplekser oraz...
5.0 (1)
Indeks: SPF-01630
Indeks: SPF-01630
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 34,90 zł Cena 34,90 zł
  • Darmowa dostawa

Multipleksery – oszczędność linii I/O, miejsca na PCB i… pieniędzy

Multipleksery są jednym z najbardziej „ekonomicznych” rozwiązań problemu wielokanałowych projektów we wszystkich dziedzinach elektroniki. Dla przykładu warto wskazać wielowejściowe systemy pomiarowe – nie ma lepszego sposobu na efektywne wykorzystanie wysokiej klasy modułu laboratoryjnego do obsługi kilku lub kilkunastu punktów pomiarowych. W ten właśnie sposób działa znakomita większość tzw. systemów akwizycji danych (DAQ), stosowanych szeroko w przemyśle, badaniach naukowych i aplikacjach monitorowania złożonych procesów fizycznych. Multiplekser pozwala na sekwencyjne przełączanie kolejnych wejść pomiarowych na ten sam przetwornik analogowo-cyfrowy lub układ kondycjonowania sygnałów – należy zapewnić, aby sam przetwornik był w stanie pracować z odpowiednią częstotliwością, niezbędną do efektywnego przemiatania wszystkich kanałów.

Demultiplekser – konwersja „w drugą stronę”

Warto także wspomnieć o zgoła innych zastosowaniach multiplekserów analogowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby scalony multiplekser – np. 74HC4067, który znajdziesz w naszej ofercie w postaci modułu SparkFun o numerze katalogowym BOB-09056 – miał wejście wspólne (oznaczane jako COM lub SIG) podłączone do wyjścia przetwornika cyfrowo-analogowego. Wtedy zmiana konfiguracji wejść adresowych spowoduje ustawienie na określonym wyprowadzeniu wybieralnym o numerze 0..15 napięcia, panującego na wyjściu przetwornika DAC. Po dodaniu do wszystkich szesnastu kanałów osobnych filtrów dolnoprzepustowych możesz sterować niezależnie napięciem w każdym kanale – wystarczy odpowiednio szybko przemiatać wszystkie wyjścia, ustawiając za każdym razem odpowiednie napięcie na wyjściu przetwornika. Jeżeli układ pracuje w takim właśnie trybie, nazywamy go demultiplekserem, dla odróżnienia od częściej stosowanych multiplekserów. Demultipleksery są szczególnie przydatne w mikrokontrolerach, wyposażonych zaledwie w jeden bądź dwa kanały DAC – rzadko zdarza się bowiem, by w strukturze układu znajdowało się więcej osobnych przetworników cyfrowo-analogowych.

Przykładowe zastosowania multiplekserów

Oprócz zastosowań typowo laboratoryjnych warto wskazać także inne przykłady aplikacji, w których przydają się multipleksery 16-bitowe. Z powodzeniem znajdą one zastosowanie np. w rozbudowanych mikserach audio, jako selektor wejść do wyboru sygnałów, które mają być poddane mieszaniu i dalszej obróbce. Innym ciekawym zastosowaniem będą roboty mobilne klasy line follower – nie od dziś wiadomo, że to właśnie konstrukcje bogato oczujnikowane lepiej radzą sobie z dynamicznym pokonywaniem całej trasy, gdyż możliwość precyzyjnego określania położenia linii znajdującej się na podłożu umożliwia sprawniejszą kontrolę trakcji. Z multiplekserów 16-kanałowych skorzystają też osoby zajmujące się projektowaniem własnego kontrolera inteligentnego domu – nietrudno wskazać przykłady czujników, które warto wykorzystać w takiej instalacji (np. analogowe sensory temperatury LM35, czujniki wilgotności, oświetlenia czy też poziomu cieczy – nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby obok czujników analogowych multipleksować też proste sensory z wyjściem dwustanowym).