Jak dobrać sterownik do silnika krokowego
Wybrane przez specjalistów sklepu Botland sterowniki silników krokowych pozwalają precyzyjnie sterować pracą jednego lub kilku silniczków, bi- lub unipolarnych, wykorzystując sygnały pochodzące z dowolnego systemu generującego stany logiczne, takiego jak: Arduino, Raspberry Pi, STM32Discovery, czy mikrokontrolery. Dzięki nim sterowanie silnikami krokowymi jest precyzyjne i intuicyjne. Silnik krokowy może być zasilany napięciem o różnej wartości, dlatego przed wyborem konkretnego modelu, należy zapoznać się z jego specyfikacją.
Niektóre modele pozwalają jednocześnie podłączyć silniki prądu stałego, silniki krokowe i serwomechanizmy oraz czujniki, wyświetlacz LCD, czytnik karty pamięci, czy moduł Bluetooth, co umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych projektów. Inne zaś wymagają użycia radiatora do ustabilizowania temperatury.
Standardowy układ składa się ze sterownika, który pobiera sygnały impulsowe z systemu generującego stany logiczne i przekształca je w sygnał podawany do uzwojeń silniczka.
Sam silnik krokowy zamienia impulsowy sygnał elektryczny ze sterownika na sekwencję ruchów. Kierunek obrotu określany jest przez typ podawanych impulsów, prędkość obrotowa zależy od częstotliwości impulsów, a liczba mikrokroków - od liczby impulsów.
Jak dobrać sterownik do silnika krokowego - natężenie prądu
Ruch silniczka wynika z oddziaływań pomiędzy magnesem stałym stojana i zmiennym polem magnetycznym, które jest z kolei wprost proporcjonalne do natężenia prądu płynącego w uzwojeniach. Dlatego wybierając sterownik, należy przede wszystkim, brać pod uwagę natężenie prądu pobieranego przez cewki.
Sterownik powinien mieć wydajność prądową o natężeniu odpowiadającemu wartości znamionowej silniczka. Wartość ta nie powinna różnić się o więcej niż ± 5% wartości natężenia prądu silniczka.
W wielu dostępnych w sklepie Botland sterownikach istnieje możliwość ograniczenia maksymalnego natężenia prądu pobieranego przez silnik krokowy za pomocą potencjometru znajdującego się na płytce.
Należy też pamiętać, że silniki krokowe pracują cały czas i najwięcej prądu pobierają w fazie utrzymywania położenia, co z kolei sprawia, że silniczek się nagrzewa. Dlatego konieczne może być zastosowanie odpowiedniego radiatora uniemożliwiającego uszkodzenie sterownika oraz silniczka.
Jak dobrać sterownik do silnika krokowego - napięcie
Dobierając sterownik o określonym zakresie napięć należy wziąć pod uwagę głównie moment obrotowy (moc) silniczka, który zależy bezpośrednio od szybkości narastania impulsu (czyli od napięcia zasilania) oraz wytrzymałość napięciową sterownika na generowaną przez silnik siłę elektromotoryczną.
Wysokie napięcie zasilania sterownika umożliwia szybkie narastanie natężenia prądu w cewkach. Większe napięcie oznacza większą dynamikę silnika, a zmniejszenie napięcia powoduje pogorszenie dynamiki oraz prędkości obrotowej silnika.
Z kolei wytrzymałość napięciowa sterownika na generowaną przez silnik siłę elektromotoryczną (SEM) jest kluczowa dla bezawaryjnej pracy układu. Na szczęście, producenci silniczków podają wartość SEM w stosunku do obrotów, co bardzo ułatwia dobór odpowiedniego sterownika. Położenie wału silnika zależy także od pracy sterownika.
Dodatkowe informacje dotyczące silników krokowych i sterowników znajdziesz w naszym poradniku Wszystko o silnikach krokowych,
Sterowniki silników krokowych - FAQ