A4988 Black - sterownik silnika krokowego RepRap 35V/2A - Pololu 2128

Indeks: PLL-02000 EAN: 5904422364052

Sterownik silnika krokowego oparty o układ A4988. Zasilany napięciem z zakresu 8 - 35 V, przy maksymalnym poborze prądu 2 A na cewkę. Maksymalna rozdzielczość: 1/16 kroku. Dzięki czterowarstwowej płytce PCB, układ może oddać więcej ciepła co pozwala na przepływ prądu do 1,2 A bez radiatora.

A4988 Black - sterownik silnika krokowego RepRap 35V/2A - Pololu 2128
73,90 zł
60,08 zł netto
Zapłać później
Producent: Pololu
Kompatybilny z: Arduino Raspberry Pi

Opis produktu: A4988 Black - sterownik silnika krokowego RepRap 35 V / 2 A - Pololu 2128

Układ umożliwia sterowanie silnikiem krokowym przy pomocy urządzenia pozwalającego generować stany logiczne np. Arduino, STM32Discovoery, Raspberry Pi lud dowolnego mikrokontrolera. Moduł Pololu charakteryzuje się bardzo prostą obsługą. Aby obrócić silnik o krok należy podać na wyprowadzenie STEP stan wysoki (logiczną jedynkę), kolejna sekwencja zera i jedynki przesunie silnik o kolejny krok itd. Wybór kierunku odbywa się poprzez podanie odpowiedniego stanu na wyprowadzenie DIR (np. stan niski - obroty zgodnie ze wskazówkami zegara, stan niski - przeciwnie). Sterownik posiada również możliwość wyboru rozdzielczości pracy silnika.

 

W odróżnieniu od zielonego modułu A4988, czarna płytka wykonana jest w technologii czterowarstwowej. co pozwala na efektywniejsze oddawanie ciepła. Dzięki temu moduł może dostarczyć 1,2 A  na cewkę bez montowania radiatora.

A4988 Black - sterownik silnika krokowego RepRap 35V/2A - Pololu 2128
A4988 Black - sterownik silnika krokowego RepRap 35 V / 2 A - Pololu 2128.

Sposób podłączenia sterownika silnika krokowego.

Rysunek przedstawia minimalne podłączenie sterownika. Pin RESET nie jest domyślnie podłączony, aby uruchomić układ należy na niego podać stan wysoki. Można tego dokonać łącząc go z sąsiadującym pinem SLEEP.

Podłączenie sterownika silnika krokowego

Aby sterować silnikiem krokowym bipolarnym należy podłączyć układ zgodnie z poniższym rysunkiem. W przypadku sterowania silnikiem unipolarnym należy zapoznać się z instrukcją. Jeśli nominalne napięcie silnika jest niższe niż wymagane zasilanie sterownika (8 V) należy ręcznie, za pomocą potencjometru ustawić limit prądu.

Zasilanie sterownika silnika krokowego

Do zasilania części logicznej modułu wymagane jest napięcie z zakresu 3 V do 5,5 V, które należy doprowadzić do pinu VDD. Napięcie zasilania silnika z zakresu od 8 V do 35 V podawane jest na pin VMOT Układem można sterować silnikami o nominalnym napięciu niższym niż wymagane 8 V. W tym celu należy ograniczyć maksymalny pobór prądu za pomocą potencjometru, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy silnika.

 

Uwaga!

Podłączanie i odłączanie silnika, podczas gdy sterownik jest włączony może uszkodzić układ. 

Rozdzielczość sterownika RepRap 35 V / 2 A

Rozmiar kroku wybierany jest za pomocą wejść MS1, MS2, MS3. Możliwe ustawienia pokazane zostały w tabeli poniżej. Wejścia MS1, MS2 oraz MS3 mają wewnętrzny rezystor pull-down (100kOm).

 

MS1 MS2 MS3 Rozdzielczość
niski niski niski Pełny krok
wysoki niski niski 1/2 kroku
niski wysoki niski 1/4 kroku
wysoki wysoki niski 1/8 kroku
wysoki wysoki  wysoki  1/16 kroku

Pozostałe wejścia

Jeden impuls podany na pin STEP powoduje jeden krok silnika w kierunku wybranym poprzez podanie odpowiedniego stanu logicznego na pin DIR. Wyprowadzenia STEP oraz DIR nie są wewnętrznie podciągnięte. Jeśli silnik ma się kręcić tylko w jednym kierunku pin DIR można na stałe podłączyć do VCC lub GND.

Układ posiada jeszcze trzy wejścia do kontrolowania poboru mocy: RESET SLP i EN ich opis znajduję sie w dokumentacji. Należy zwrócić uwagę, że pin RESET nie jest do niczego podciągnięty. Jeśli nie będzie używany można podpiąć go do sąsiadującego pinu SLEEP.

Ograniczenie prądu

Moduł A4988 pozwala na aktywne ograniczenie prądu przy pomocy potencjometru. Jednym ze sposobów wprowadzenia ograniczenia jest ustawienie sterownika w tryb pełnego kroku oraz pomiar prądu przepływającego przez jedną cewkę bez podawania sygnału na wejście STEP. Zmierzony prąd to 70% ustawionego limitu (obie cewki są zawsze włączone i ograniczone do 70% w trybie pełnego kroku). Innym sposobem jest pomiar napięcia na wyprowadzeniu REF (oznaczonego kółkiem na płytce drukowanej) oraz obliczenie aktualnego limitu (rezystory pomiarowe mają wartość 0.05Ω). Więcej szczegółów w dokumentacji układu A4988.

Odprowadzanie ciepła

Płytka została zaprojektowana tak, aby mogła odprowadzić ciepło przy poborze prądu około 1,2 A na cewkę. Jeśli prąd będzie znacznie wyższy należy zastosować zewnętrzny radiator do którego montażu można użyć kleju termo-przewodzącego.

Specyfikacja sterownika silnika krokowego Pololu 2128

  • Napięcie zasilania silnika: 8 V - 35 V
  • Czterowarstwowa płytka PCB
  • Prąd: maks. 1,2 A na cewkę (przy zastosowaniu chłodzenia do 2 A)
  • Prosty interfejs sterowania
  • Praca w 5 różnych trybach: pełny krok, 1/2, 1/4, 1/8 oraz 1/16 kroku
  • Możliwość regulacji prądu pobieranego przez silnik za pomocą potencjometru
  • Ochrona przed przegrzaniem układu
  • Moduł jest w pełni kompatybilny ze poprzednikiem: A4983

Zestaw zawiera:

  • Moduł ze sterownikiem silnika krokowego A4988
  • Listwę goldpin - 1x16

 

Szerokość opakowania 8 cm
Wysokość opakowania 0.3 cm
Głębokość opakowania 8.5 cm
Masa opakowania 0.003 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: