RedBot Kit jako robot edukacyjny
Mini roboty z serii RedBot Kit są przykładem dobrze zaprojektowanej konstrukcji, która dzięki swojej uniwersalności i otwartości na wszelkie modyfikacje doskonale nadaje się jako platforma do programowania funkcji wszystkich najpopularniejszych robotów amatorskich – line followera, robota omijającego przeszkody czy też maze mouse (robota samodzielnie poszukującego wyjścia z labiryntu). Sterownik główny stanowi dedykowana płytka drukowana, pracująca pod kontrolą mikrokontrolera ATmega328P i wyposażona w konwerter USB-UART, sterowniki silników TB6612, układ zasilania, a także szereg złączy rozszerzeń. Kontroler jest w pełni kompatybilny z Arduino, co pozwala na naukę programowania w tym środowisku osobom, znajdującym się dopiero na początku swojej robotycznej przygody, a samodzielny montaż całości nie sprawi problemu nawet najmłodszym konstruktorom.
RedBot Kit jako uniwersalna platforma startowa
Budowa robotów pozwala na dołączenie przeróżnych modułów dodatkowych, choć w samym zestawie i tak otrzymujesz szereg przydatnych rozszerzeń (w tym listwę czujników odbiciowych QRE1113GR, buzzer, enkodery oraz akcelerometr MEMS typu MMA8462Q i dwa „wąsy” do wykrywania zderzeń z przeszkodami). Nasz sklep oferuje także pojedyncze moduły kompatybilne z robotem, zestaw części do składania podwozia (bez napędów), a także płytkę główną. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył do robota dowolne kompatybilne z Arduino moduły, na przykład czujniki dźwięku lub światła, których bogatą ofertę znajdziesz w odpowiednich kategoriach naszego sklepu. We wszystkich czterech rogach konstrukcji znajdują się też dodatkowe, pionowe elementy montażowe w postaci perforowanych płytek – doskonałe do zamontowania czujników optycznych czy ultradźwiękowych, mikrofonów lub diod LED. Mini roboty RedBot Kit mogą też pracować jako zdalnie sterowane pojazdy, komunikujące się z komputerem za pomocą kabla mini USB.
Dokumentacja i wsparcie
Niewątpliwą zaletą, która wyróżnia mini roboty z serii RedBot Kit, jest doskonale przygotowana dokumentacja, zawierająca nie tylko kompletne źródła projektu, ale także szereg przykładów i instrukcje, ułatwiające samodzielny montaż i pierwsze uruchomienie robota. Na stronie producenta – firmy SparkFun – znalazły się dokładnie opisane przykładowe kody programów, uporządkowane od najprostszych (jazda do przodu, skręcanie) poprzez średnio zaawansowane (jazda po linii na podłożu) do bardziej złożonych (obsługa enkoderów inkrementalnych, akcelerometru czy łącza UART, obsługującego zdalne sterowanie za pomocą prostych komend terminala). Przykłady stanowią idealną bazę do programowania bardziej złożonych algorytmów.