Promowane produkty

Polecane

Kurs elektroniki

Pololu 3pi - line follower

Mini roboty typu line follower – czyli śledzące linię, narysowaną lub naklejoną na podłożu – cieszą się wśród amatorów robotyki mobilnej ogromną popularnością od wielu lat. O ile do programowania prostego algorytmu poruszania się robota wystarczą podstawy wiedzy programistycznej, o tyle zbudowanie i oprogramowanie konstrukcji zoptymalizowanej pod względem prędkości i niezawodności pokonywania trasy wymaga znacznie więcej pracy i umiejętności. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Dlatego w tej kategorii znajdziesz roboty line follower – model Pololu 3pi, które pozwolą Ci szybko i przyjemnie wejść w świat robotyki mobilnej.

Ilość produktów: 1
Loading...

Robot Line Follower m3pi - mbed - Pololu 2151

Ślędzący linię robot edukacyjny Pololu 3pi.  Doskonała platforma edukacyjna z możliwością użycia mikrokontrolera LPC firmy NXP z rdzeniem Cortex - mbed.
Indeks: PLL-00501
Indeks: PLL-00501
Oczekiwanie na dostawę
Na zamówienie ok. 10-21 dni
Cena podstawowa 595,00 zł Cena 595,00 zł

Pololu 3pi, czyli robotowy zawrót głowy

Budowa mechaniczna robotów Pololu 3pi charakteryzuje się ogromną zwrotnością. Dzięki symetrycznej, okrągłej konstrukcji z kołami napędowymi umieszczonymi dokładnie na średnicy płytki drukowanej (stanowiącej jednocześnie bazę montażową całości), te zgrabne mini roboty są w stanie obracać się w miejscu, dookoła własnej osi, a także wykonywać nawet nagłe skręty. To bardzo istotne dla robotów klasy line follower, gdyż w żadnym momencie robot „nie wie”, jakie niespodzianki przyniesie mu za chwilę przebieg śledzonej linii. Do napędu służą mu dwa silniki z przekładniami typu Pololu HP 30:1, które sprawdziły się już na placu boju, napędzając najszybsze w Europie roboty typu line follower. Podparcie konstrukcji stanowi lekka, plastikowa kulka, a umieszczone symetrycznie baterie (po dwie z przodu oraz z tyłu) zapewniają dobrze wyważone obciążenie, którego rozkład zapewnia minimalną bezwładność podczas jazdy wyścigowej.

Arduino rządzi… dosłownie!

Pololu 3pi w wersji podstawowej pracuje pod kontrolą mikrokontrolera AVR ATmega328, co zapewnia stuprocentową kompatybilność z popularnym środowiskiem Arduino IDE. W standardzie roboty są wyposażone w 5 czujników odbiciowych, co ważne – podłączonych do wejść PC0 – PC6 mikrokontrolera. Takie rozwiązanie umożliwia odczyt nie tyle prostego stanu logicznego (0 – 1) wyjść czujników, co – w sposób pośredni – ilości światła odbitego od podłoża. A to daje ogromne możliwości rozbudowy algorytmów sterujących, np. w celu poprawy czułości i niezawodności wykrywania linii w trudnych warunkach oświetleniowych. Mini roboty Pololu 3pi są wstępnie złożone, dlatego samodzielny montaż nie zajmuje cennego czasu – możesz szybko przejść do programowania właściwych algorytmów.

Line follower – mózgowiec? Tak, nawet 32-bitowy!

Choć roboty Pololu 3pi nie są typowymi zestawami do składania, to nie ma najmniejszego problemu z rozbudową fabrycznej konstrukcji o dowolne elementy według własnego uznania. Jeżeli potrzebujesz większej ilości miejsca na dodatkowe elementy i moduły, a ponadto chciałbyś przejść z Arduino do programowania dużych mikrokontrolerów, to także dobrze trafiłeś. Nasz sklep oferuje mini roboty Pololu 3pi także w wersji kompatybilnej z platformą programistyczną mbed – w takim przypadku na górnej płytce robota możesz umieścić, w specjalnym slocie, moduł LPC1768 lub LPC11U24 i tchnąć w swoją konstrukcję 32-bitową duszę. Pamiętaj także, że oprócz trybu line follower, Pololu 3pi mogą pracować jako maze mouse lub pojazdy zdalnie sterowane – wszystko zależy tylko od Twojej wyobraźni i zamontowanych dodatków.