Filtruj według
Cena
65 261
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (533) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Transformatory

Ilość produktów: 4
Loading...

Transformator 230 / 24 V AC 15 VA typ TRM-24

Transformator  TRM-24 wyprodukowany przez firmę Zamel. Maksymalny prąd wyjściowy wynosi 0,625 A AC , a znamionowe napięcie wtórne jest równe 24 V AC . Posiada 4 zaciski...
5.0 (1)
Indeks: ZML-19821
Indeks: ZML-19821
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 65,50 zł Cena 65,50 zł
  • Darmowa dostawa

Volt VP-2000VA - transformator 230V/110V

Transformator służy do obniżenia napięcia zmiennego AC 230 V do napięcia AC 110 V, bądź do podwyższenia napięcia zmiennego. Jego budowa oparta jest na nowoczesnych...
4.9 (16)
Indeks: HUR-15232
Indeks: HUR-15232
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 261,00 zł Cena 261,00 zł
  • Darmowa dostawa

Transformator toroidalny Indel TST20/006 20W 230V/2x14V

Transformator toroidalny firmy Indel. Napięcie pierwotne wynosi 230 V, wtórne to 2 x 14 V. Moc jest równa 20 VA.
4.5 (2)
Indeks: MOD-07878
Indeks: MOD-07878
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 125,00 zł Cena 112,50 zł
  • Obniżka
  • Darmowa dostawa
  • Promocja

Transformator toroidalny Indel TST35/001 35W 230V/12V

Toroidalny transformator marki Indel o średnicy 75 mm i wysokości 32 mm. Zasilany jest napięciem 230 V . Napięcie wyjściowe wynosi 12 V , a pobór prądu 2,9 A....
4.8 (6)
Indeks: TME-16253
Indeks: TME-16253
Oczekiwanie na dostawę
Towar w trakcie przyjęcia - dostępny w ciągu kilku dni
Cena podstawowa 109,00 zł Cena 109,00 zł
  • Darmowa dostawa

Zmiana na lepsze

Budując czy projektując chociażby system oświetlenia, przyjdzie nam się zmierzyć ze sposobem zasilania naszego modelu. Spotkamy się wtedy z urządzeniem zwanym transformatorem, dzięki któremu zasilimy podzespoły naszego układu. Zasadą działania tego urządzenia jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując pierwotną częstotliwość, a równocześnie zmieniając napięcie elektryczne. W trakcie przenoszenia energii elektrycznej straty są minimalne, dzięki czemu prąd (oprócz napięcia) nie ulega zmianie.

Dostosowanie napięcia do potrzeb

Tym, co zostaje zmienione, jest napięcie, przykładowo z wysokiego, które jest wykorzystywane do przesyłania w sieci energetycznej na duże odległości do napięcia niskiego odpowiedniego do zasilania końcowych odbiorników. Transformatory zbudowane są z dwóch podstawowych elementów – stalowego rdzenia i uzwojeń z miedzi lub aluminium. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem uzwojenia jest uzwojenie cylindryczne, gdzie uzwojenia pierwotne i wtórne przyjmują formę koncentrycznych cylindrów. Rdzeń transformatora jest zbudowany z kolumn i jarzm.

Jak działa transformator?

Transformatory mają za zadanie zmianę napięcia elektrycznego, ale w jaki sposób działają? Jedno z uzwojeń zostaje podłączone do prądu przemiennego, co powoduje powstanie zmiennego pola magnetycznego, którego strumień przewodzony przez rdzeń przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wywołuje indukcję elektromagnetyczną, czyli powstaje w nich siła elektromotoryczna, inaczej zwana napięciem. Jeżeli transformator ma mniej uzwojeń wtórnych niż pierwotnych, to indukuje niższe napięcie, a transformator tego typu nazywa się mianem obniżającego napięcie. Zasada działania uzwojenia pierwotnego polega na indukowaniu w rdzeniu magnetycznym (wzbudza strumień magnetyczny). Ponadto w uzwojeniu pierwotnym napięcie ma charakter sinusoidalny. W przypadku uzwojenia wtórnego mamy do czynienia z generowaniem napięcia. Materiał samego uzwojenia to przede wszystkim miedź lub aluminium. Dobór transformatora (w tym liczby zwojów) powinien być dopasowany do konkretnego typu urządzenia (wymagań dotyczących zasilania)

Rodzaje transformatorów

Zależnie od zastosowania mamy różne rodzaje transformatorów. W systemach prądu wielofazowego stosuje się transformatory wielofazowe (trójfazowe). Spotkać można także transformatory płaszczyznowe, toroidalne, bezpieczeństwa i wiele innych. Dla niskich napięć transformatory izolowane są powietrzem, dla wyższych stosuje się olej transformatorowy, który równocześnie pełni funkcje chłodzące. W branży i języku potocznym często możemy spotkać się z nazwą skróconą do trafo.

Transformatory - FAQ

Wykorzystanie transformatora o mniejszej mocy dostarczy mniejszy prąd ładowania. Należy zadbać o to, aby nie nastąpiło przegrzanie transformatora. Transformatory toroidalne mają mniejszą indukcyjność rozproszenia, przez co łatwiej je przegrzać, jeśli układ nie zapewni ograniczenia prądu.

Taśmy świetlne LED mogą być zasilane za pomocą sterowników LED, ale dłuższe typy powinny być zasilane za pomocą transformatora LED. Mimo że sterowniki LED zapewniają stałe napięcie wyjściowe, dłuższe taśmy wymagają większej mocy, aby mogły pracować z maksymalną wydajnością.

Zgrzewarki z drutami oporowymi są parowane z transformatorami o naprawdę szerokim przedziale mocy. Jedne mają proste, inne zaś rozbudowane układy sterowania, ale z uwagi na swoją konstrukcję muszą mieć zapewnioną odpowiednio dużą moc zasilania.

Odpowiednio duży i wydajny prądowo transformator sieciowy, na przykład Volt VP-2000VA, to podstawa projektu. Najprostsza i najczęściej spotykana konstrukcja to wzmacniacz zespolony stereo. Wewnątrz obudowy znajduje się jeden zasilacz z pojedynczym transformatorem sieciowym i dwa tory wzmocnienia na wspólnej płycie.