Filtruj według
Cena
7 10
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Typ stabilizatora
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Rodzaj przetwornicy
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Wydajność prądowa
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (531) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Układy scalone step-up / step-down

Ilość produktów: 2
Loading...

Przetwornica regulowana step-up/step-down MC34063 - 5 szt

Przetwornica DC-DC typu step-up/step-down (obniżająca lub podwyższająca napięcie). Zasilanie: 3,0 V-40 V. Maksymalny prąd 1,5 A. Obudowa DIP08. Napięcie wyjściowe regulowane....
5.0 (3)
Indeks: UCC-01455
Indeks: UCC-01455
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 7,90 zł Cena 7,90 zł
  • Darmowa dostawa

Przetwornica napięcia step-up MT3608 - SOT-23-6 - 5szt.

MT3608 to układ scalony przetwornicy typu step-up, który podnosi napięcie z zakresu od 2 V do 24 V do maksymalnie 28 V przy prądzie wyjściowym do 2 A . Posiada wbudowane...
Indeks: DNG-25083
Indeks: DNG-25083
Oczekiwanie na dostawę
Dostawa 10 szt. zaplanowana na 2024-12-13
Cena podstawowa 9,90 zł Cena 9,90 zł
  • Nowość!
  • Darmowa dostawa

Zalety i wady zasilaczy impulsowych

Układy scalone step-up/step-down posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jedną z najważniejszych jest ich bardzo wysoka sprawność, nieraz przekraczająca nawet 90%. Jest to niezwykle ważne przy układach opartych na bateriach lub akumulatorach. Ich stosunkowo niewielkie wymiary i mała masa również nie są bez znaczenia. Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego (od 100 do 240 V) dają możliwość stosowania ich we wszystkich krajach świata.

Nie ma róży bez kolców

Układy scalone step-up/step-down posiadają szereg zalet, a wśród nich między innymi odporność na zakłócenia z sieci i krótkie zaniki napięcia. Wytwarzane są niższym kosztem. Posiadają też wbudowanie zabezpieczenia przed zwarciem. Nie ma jednak róży bez kolców. Nie ma też idealnego urządzenia elektronicznego. Źle zbudowany, bądź skonstruowany z niskiej jakości materiałów, może doprowadzić do zakłóceń na wysokich częstotliwościach oraz powodować niestabilną pracę całego układu i podłączonych urządzeń. Skomplikowana budowa oraz ilość potrzebnych do pracy części wpłynęły na koszt konstrukcji tego typu zasilaczy. Wprowadzenie odpowiednich układów scalonych w XXI wieku pozwoliło jednak na wyeliminowanie tego problemu.

Ostrożnie, urządzenie pod napięciem!

Przy układach, które są zasilane bezpośrednio z sieci, główny kondensator filtrujący umieszczony za układem prostownika może utrzymywać napięcie z uwagi na brak obciążenia. Należy unikać kontaktu z nim, gdyż grozi to porażeniem prądem elektrycznym. W ubiegłych latach częste były usterki tych kondensatorów, spowodowane niską jakością ich produkcji. Częstymi reperkusjami było więc wylewanie się elektrolitu, a nawet eksplozja, co kończyło się uszkodzeniem płyty głównej, jak i elementów z nią współpracujących.