Filtruj według
Cena
17 35
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (535) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Przetworniki - Układy scalone

Ilość produktów: 2
Loading...

Przetwornik A/C MCP3208-CI/P 12-bitowy 8-kanałowy SPI - DIP

Układ 12-bitowego, 8-kanałowego przetwornika analogowo-cyfrowego MCP3208-CI/P w obudowie przewlekanej z interfejsem komunikacyjnym SPI.
5.0 (1)
Indeks: UCC-06507
Indeks: UCC-06507
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 31,90 zł Cena 31,90 zł
  • Darmowa dostawa

Przetwornik A/C MCP3008 10-bitowy 8-kanałowy SPI - DIP

Układ 10-bitowego, 8-kanałowego przetwornika analogowo-cyfrowego MCP3008-I/P w obudowie przewlekanej z interfejsem komunikacyjnym SPI.
4.8 (6)
Indeks: UCC-02358
Indeks: UCC-02358
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 17,90 zł Cena 17,90 zł
  • Darmowa dostawa

Scalone przetworniki A/C oraz C/A o szerokim zakresie zastosowań

Ze względu na złożoność i potrzebę precyzyjnie dobranych komponentów, wszystkie oprócz najbardziej wyspecjalizowanych przetworników są produkowane jako układy scalone. Dyskretne rozwiązania stosuje się jedynie w wojskowych systemach radarowych czy wysokowyspecjalizowanym sprzęcie laboratoryjnym. Natomiast scalone przetworniki, takie jak modele dostępne w naszym sklepie, znajdują się w sprzęcie audio, systemach pomiarowych, układach automatyki domowej i przemysłowej, a także wielu innych urządzeniach. Układy tego rodzaju wyposażone są w różne interfejsy komunikacyjne – od równoległych, po szeregowe, takie jak np. SPI czy I2C.

Podstawowe parametry scalonych przetworników

Układy przetworników charakteryzują się szeregiem parametrów elektrycznych, które definiują zakres ich zastosowania i pozwalają w prosty sposób dobrać je do konkretnej aplikacji. Dwa podstawowe to rozdzielczość i częstotliwość próbkowania. Pierwszy z nich mówi, jak długie jest bitowe słowo cyfrowe, opisujące każdą próbkę sygnału analogowego – im dłuższe, tym układ będzie precyzyjniejszy. Drugi parametr mówi o tym, jak często układ może odczytywać/generować próbkę sygnału analogowego. Im dany przetwornik jest szybszy, tym lepiej radzi sobie z sygnałami o wysokiej częstotliwości.

Przetworniki analogowo-cyfrowe

Przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC lub przetwornik A/C) to system, który przekształca analogowy sygnał napięciowy (rzadziej prądowy) na sygnał cyfrowy. Jest to sygnał dyskretny, więc poziomy napięć są skwantowane, tj. mogą przyjmować tylko predefiniowane wartości (ich ilość związana jest z rozdzielczością); dodatkowo zdyskretyzowany jest także w czasie, ponieważ pomiar nie jest ciągły, a następuje co ustalony odcinek czasu (okres próbkowania).

Przetworniki cyfrowo-analogowe

Konwerter cyfrowo-analogowy (DAC lub przetwornik C/A) to układ, który przekształca sygnał w postaci cyfrowej na analogowy. Realizuje on odwrotną funkcję niż przetwornik analogowo-cyfrowy. Istnieje kilka architektur przetworników cyfrowo-analogowych. Przetworniki C/A są powszechnie używane w odtwarzaczach muzycznych do przekształcania cyfrowych strumieni danych w analogowe sygnały audio. Są one również używane w telewizorach i telefonach komórkowych do konwersji cyfrowych danych na analogowe sygnały wideo, które łączą się ze sterownikami ekranu w celu wyświetlania obrazów monochromatycznych lub kolorowych.