Filtruj według
Cena
8 12
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (528) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Optoizolatory

Ilość produktów: 2
Loading...

Transoptor wielokrotny LTV847 - THT - 5szt.

Transoptor 4-kanałowy, zamiennik dla PC847. Wyjście tranzystorowe. Maksymalne napięcie 35 V. Obudowa: DIL16. 
5.0 (4)
Indeks: UCC-00390
Indeks: UCC-00390
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 11,90 zł Cena 11,90 zł
  • Darmowa dostawa

Transoptor jednokanałowy PC817 - THT - 10 szt.

Transoptor 1-kanałowy. Wyjście tranzystorowe. Obudowa: DIP4.  Cena za 10 szt.
5.0 (15)
Indeks: UCC-01951
Indeks: UCC-01951
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 8,20 zł Cena 8,20 zł
  • Darmowa dostawa

Optoizolator - Optyczne systemy izolacji galwanicznej

Optoizolator zawiera źródło światła. Prawie zawsze jest to dioda LED IR, która zamienia elektryczny sygnał wejściowy na światło, dielektryczny kanał optyczny i detektor światła, wykrywający światło emitera. Generuje on energię elektryczną bezpośrednio albo moduluje prąd elektryczny płynący z zewnętrznego źródła zasilania. Sensorem tym może być fotoopornik, fotodioda, fototranzystor lub fototriak. Ponieważ diody LED mogą wykrywać światło oprócz samego emitowania go, możliwa jest konstrukcja symetrycznych dwukierunkowych izolatorów optycznych przy ich wykorzystaniu. Zazwyczaj optoizolatory przesyłają sygnały cyfrowe (on-off), aczkolwiek niektóre techniki pozwalają na ich użycie z sygnałami analogowymi.

Zalety stosowania izolacji galwanicznej w układach elektronicznych

Sprzęt elektroniczny oraz linie przesyłowe sygnału i mocy mogą być poddawane skokom napięcia indukowanym przez wyładowania atmosferyczne, wyładowania elektrostatyczne itp. Uderzenie pioruna może wywołać wzrost napięcia nawet do 10000 V. Tak wysokie skoki napięcia mogą uszkodzić obwody wejściowe, jak i całe urządzenia elektroniczne. Główną funkcją optoizolatora jest blokowanie tak wysokich napięć. Element ten eliminuje zagrożenie powstawania stanów nieustalonych w torze sygnału. Dostępne w handlu optoizolatory wytrzymują napięcia wejściowe do 10 kV impulsy o czasie narastania do 25 kV/μs.

Najważniejsze parametry optoizolatorów

Dobierając izolator galwaniczny, niezależnie od rodzaju, zwrócić trzeba uwagę na dwa parametry. Jednym z nich jest maksymalna dopuszczalna szybkość transmisji, która ograniczać będzie szybkość komunikacji poprzez barierę izolacji optycznej. Drugim parametrem jest maksymalna dopuszczalna różnica potencjałów pomiędzy stroną pierwotną i wtórną układu. Większość optoizolatorów dostępnych na rynku wykorzystuje niedrogie, bipolarne krzemowe czujniki fototranzystorowe. Osiągają one średnią prędkość transferu danych, wystarczającą do zastosowań, takich jak izolacja sygnałów w automatyce czy ochrona interfejsów cyfrowych. Najszybsze optoizolatory wykorzystują fotodiody PIN w trybie fotoprzewodzenia.

Łatwa implementacja w układzie

Współczesne scalone transoptory do działania wymagają jedynie minimalnej ilości elementów zewnętrznych. Elementy tego rodzaju są dostosowane do swojej roli – roli izolatorów galwanicznych linii cyfrowych, w związku z czym wejście, jak i wyjście układu, pracuje w standardzie logiki TTL - 5 V, 3,3 V i innych, wedle potrzeb. Do implementacji typowego optoizolatora z diodą LED i fototranzystorem potrzebne są jedynie dwa rezystory. Dostępne w naszym sklepie transoptory wielokrotne, zawierające kilka izolatorów w jednej obudowie, ułatwią montaż i zmniejszają powierzchnię na PCB zajętą przez izolację galwaniczną sygnałów.

Optoizolatory - FAQ

Optoizolator (zwany także transoptorem) to element elektroniczny, który przenosi sygnały elektryczne między dwoma izolowanymi obwodami za pomocą światła. Optoizolatory zapobiegają wpływowi wysokich napięć na układ odbierający sygnał.

Optoizolator łączy stronę wejściową i wyjściową za pomocą wiązki światła modulowanej przez prąd wejściowy. Przekształca on użyteczny sygnał wejściowy w światło, przesyła je przez kanał dielektryczny, po czym przechwytuje światło po stronie wyjściowej i przekształca je z powrotem na sygnał elektryczny.