Filtruj według
Cena
3 11
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (533) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Mostki prostownicze

Ilość produktów: 7
Loading...

Mostek prostowniczy KBPC1510 - 1000V/15A - z konektorami

Mostek prostowniczy, maksymalne napięcie pracy 1000 V , prąd do 15 A . Posiada wyprowadzenia w postaci konektorów.
4.7 (3)
Indeks: PAS-05222
Indeks: PAS-05222
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 3,90 zł Cena 3,90 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy KBPC5010 - 1000V/50A - z konektorami

Mostek prostowniczy, maksymalne napięcie pracy 1000 V, prąd do 50 A . Posiada wyprowadzenia w postaci konektorów.
5.0 (5)
Indeks: PAS-05224
Indeks: PAS-05224
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 7,90 zł Cena 7,90 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy KBU6M - 1000V/6A - płaski - 5szt.

Mostek prostowniczy płaski, maksymalne napięcie pracy 1000 V , prąd do 6 A . Wyprowadzenia w postaci drutów.  Cena za 5 szt.
5.0 (4)
Indeks: PAS-05226
Indeks: PAS-05226
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 10,50 zł Cena 10,50 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy S125 - 250V/1A - jednofazowy - 10 szt.

Zestaw 10 sztuk mostków prostowniczych o maksymalnym napięciu 250 V i prądzie 1 A. Przeznaczone do montażu powierzchniowego SMT.
5.0 (2)
Indeks: MOD-15247
Indeks: MOD-15247
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 3,50 zł Cena 3,50 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy KBU10M - 1000V / 10A - płaski - 5szt.

Mostek prostowniczy płaski, maksymalne napięcie pracy 1000 V, prąd do 10 A. Posiada wyprowadzenia w postaci drutów. Cena za 5 sztuk.
5.0 (2)
Indeks: PAS-13710
Indeks: PAS-13710
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 9,90 zł Cena 9,90 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy KBPC3510 - 1000V/35A - z konektorami

Mostek prostowniczy, maksymalne napięcie pracy 1000 V , prąd do 35 A . Posiada wyprowadzenia w postaci konektorów.
5.0 (1)
Indeks: PAS-05221
Indeks: PAS-05221
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 9,90 zł Cena 9,90 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy KBPC2510 - 1000V/25A - z konektorami

Mostek prostowniczy o maksymalnym napięciu pracy 1000 V i prądzie do 25 A . Posiada wyprowadzenia w postaci konektorów.
5.0 (7)
Indeks: PAS-05223
Indeks: PAS-05223
Oczekiwanie na dostawę
Dostawa 50 szt. zaplanowana na 2025-01-10
Cena podstawowa 4,90 zł Cena 4,90 zł
  • Darmowa dostawa

Mostek prostowniczy – do czego służy?

Mostek prostowniczy to element elektroniczny, który ma za zadanie „prostować” przebieg sygnału prądowego otrzymany na wejściu. W standardowych gniazdach elektrycznych dostępny jest prąd zmienny, który nie nadaje się do zasilania wielu elektronicznych urządzeń. Aby przystosować go do ich potrzeb, często wykorzystuje się odpowiednie zasilacze lub ładowarki, w których zainstalowane są między innymi mostki prostownicze. Takie elementy są w stanie zamienić prąd zmienny (z gniazdka) na prąd stały (taki jak z baterii czy akumulatora samochodowego).

Czym są prostowniki

Prostowniki (np. mostek prostowniczy jednofazowy) najczęściej wytwarzane są z odpowiednio połączonych ze sobą diod prostowniczych. Aby dobrze zrozumieć temat, warto wiedzieć, że prąd zmienny, z którego korzystamy w gniazdach ściennych, ma charakterystykę sinusoidalną – na przemian zmienia polaryzację na dodatnią i ujemną.

Najprostszym prostownikiem jest układ z jedną diodą prostowniczą. Taka wersja mostka prostowniczego to mało wydajne rozwiązanie dla większych urządzeń, ponieważ energia wpływająca na wejściu układu jest wykorzystywana jedynie przez pół okresu – w drugiej połowie napięcie jest po prostu zatrzymywane. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w układach o niewielkiej mocy. Obecnie często wykorzystywane są układy dwupołówkowe, które wykorzystują napięcie przez cały okres.

Mostki prostownicze – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dobrym przykładem jest tak zwany mostek Graetza – jeden z najczęściej występujących układów tego typu. Składa się on z czterech diod prostowniczych ustawionych w taki sposób, że staje się pełnookresowym prostownikiem. Napięcie podczas pierwszej połowy okresu przepływa przez dwie diody, natomiast dwie kolejne są spolaryzowane zaporowo, natomiast w drugiej połowie okresu sytuacja się odwraca (diody, które przewodziły, działają zaporowo, a zaporowe – przewodzą).

W rezultacie użytkownik na wyjściu otrzymuje prąd o napięciu płynącym w jednym kierunku, ale ze znacznym tętnieniem. Aby zapobiec takiemu efektowi, w tego typu układach stosuje się tak zwane filtry dolnoprzepustowe (na przykład odpowiednio dopasowany kondensator), które wygładzają przebieg sygnału. Obecnie elektronicy najczęściej korzystają z gotowych układów zamkniętych w niewielkich obudowach, dzięki czemu nie muszą budować własnych mostków prostowniczych z diod. W dziale układy scalone oprócz mostków prostowniczych można znaleźć m.in. tranzystory, interfejsy, układy logiczne i wiele innych.

Co oferujemy w tym dziale?

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości mostki prostownicze w większości od firmy MASTER INSTRUMENT CORPORATION. To jeden z największych światowych producentów części elektronicznych. Istnieje od 1988 roku i specjalizuje się w wytwarzaniu prostowników oraz diod LED.

Oferujemy między innymi różnorodne produkty wykonane w technologii THT (przewlekanej), w których przepływające napięcie nie może przekroczyć 1000 V. W większości to układy przeznaczone do prądu jednofazowego. Każdy z takich produktów jest sprzedawany w ilości pięciu sztuk w ramach jednego zakupu. Poszczególne modele różni m.in. maksymalny prąd przewodzenia, napięcie wsteczne maks. i inne parametry. Wybrane modele dostępne w asortymencie naszego sklepu są wyposażone w płaskie piny.

Mamy mostki prostownicze o ograniczeniach przepływającego prądu do 6 A, 10 A, 15 A, 25 A, 35 A czy 50 A. Produkty dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, aby łatwiej było je dopasować do układu.

Proponujemy również niewielki model tego typu wykonany w technologii SMD z oznaczeniem S125. Jest on jest przeznaczony do wykorzystania z napięciem nie większym niż 250 V oraz natężeniem nieprzekraczającym 1 A. Mostek służy do zastosowania z prądem jednofazowym i jest przeznaczony do montażu powierzchniowego, a dostarczany jest w liczbie 10 sztuk (w specjalnym opakowaniu na elementy SMD).

Gdzie wykorzystać takie elementy?

Tego typu układy najczęściej używane są przy projektach elektronicznych o niewielkim poborze mocy. Dobrym przykładem może być układ zapewniający zasilanie do prototypów urządzeń mających w ostatecznej wersji pracować na baterii. Mostki prostownicze tego typu można wykorzystywać na przykład do zasilania układów logicznych, inteligentnych lampek, do budowy ładowarek telefonicznych czy zasilania stacji pogodowej – ilość możliwości jest praktycznie nieskończona.

Każdy produkt dostępny w sklepie Botland pochodzi bezpośrednio od producenta lub sprawdzonego dostawcy. Rozbudowana oferta sklepy Botland jest nieustannie aktualizowana i dostosowywana, nawet do wymagających klientów. W razie dodatkowych pytań dotyczących konkretnego produktu zachęcamy do kontaktu mailowe, telefonicznego lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie.

Mostki prostownicze - FAQ

Mostek prostowniczy to układ złożony z czterech diod prostowniczych (krzemowych), połączonych ze sobą w sposób, który umożliwia dwupołówkowe prostowanie napięcia przemiennego, czyli konwersję z napięcia AC do DC.

Odpowiednie połączenie diod w strukturze mostka Graetza umożliwia uzyskanie napięcia stałego w każdej połówce (półokresie) przebiegu sinusoidalnego – odpowiednie diody „włączają się” na przemian, co sprawia, że napięcie na wyjściu mostka zawsze ma taką samą polaryzację (określamy je napięciem stałym, choć w rzeczywistości jest ono silnie „tętniące”).

W mostkach prostowniczych zasilaczy sieciowych stosuje się klasyczne, „zwykłe” diody prostownicze (krzemowe) o odpowiednim prądzie maksymalnym (zwykle od jednego do kilkudziesięciu amperów) i maksymalnym napięciu zaporowym przekraczającym napięcie sieciowe (często jest to 1000 V).

Sprawdzenia odłączonego od układu mostka można dokonać zwykłym omomierzem – prąd powinien swobodnie przepływać pomiędzy wyprowadzeniem „-” (przewód czerwony multimetru) a „+” (przewód czarny miernika), zaś w drugą stronę przepływ powinien być zablokowany (bardzo wysoka lub niemierzalna rezystancja). Ponadto pomiędzy wyprowadzeniami sieciowymi („~”) prąd nie powinien płynąć w żadną stronę.