Filtruj według

Cena
4 13
Producent
Więcej (433) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

BOTLAND B. DERKACZ SPÓŁKA JAWNA Opinie z ekomi-pl.com

Wzmacniacze operacyjne

Ilość produktów: 4
Loading...

Wzmacniacz operacyjny NE5532 - 5 szt.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Cena za 5 szt.
Indeks: UCC-06100
Indeks: UCC-06100
Wysyłka 24h
Dostępny, wysyłka 24h!
(SPRAWDŹ ILOŚĆ)
Cena podstawowa 12,90 zł Cena 12,90 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny LM358P/N - 5 szt.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Napięcie zasilania jest równe od 3 V do 32 V .
Indeks: UCC-09880
Indeks: UCC-09880
Wysyłka 24h
Dostępny, wysyłka 24h!
(SPRAWDŹ ILOŚĆ)
Cena podstawowa 4,70 zł Cena 4,70 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz audio AB LM386 - 5szt.

Wzmacniacz audio o mocy 325 mW w obudowie DIP8. Posiada jeden kanał, pracuje z napięciem od 4 V do 12 V. W zestawie 5 sztuk układów.
Indeks: UCC-06099
Indeks: UCC-06099
Produkt niedostępny
Oczekiwanie na potwierdzenie daty dostawy
Cena podstawowa 4,90 zł Cena 4,90 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny LM741C (UA741C) - 5szt.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Zestaw 5 szt.
Indeks: UCC-00391
Indeks: UCC-00391
Oczekiwanie na dostawę
Towar w trakcie przyjęcia - dostępny w ciągu kilku dni
Cena podstawowa 8,25 zł Cena 8,25 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny – uniwersalny blok do budowy układów analogowych

Zastosowanie wzmacniaczy operacyjnych jako bloków obwodów znacznie upraszcza ich konstrukcję, niezależnie od tego, czy stosowane wzmacniacze są układami scalonymi, czy zestawione są z elementów dyskretnych. Dzięki temu, że w przybliżeniu można traktować wzmacniacz operacyjny, jak gdyby były idealnym wzmacniaczem różnicowym, projektowanie systemów jest proste. Dopiero na późniejszym etapie projektu dobiera się dopuszczalny zakres parametrów dla każdego wzmacniacza operacyjnego. Tego rodzaju podejście pozwala nie tylko na uproszczenie procesu projektowania urządzenia, ale także uproszczenie jego modelowania na etapie tworzenia prototypu.

Zasada działania op-ampów

Wzmacniacz operacyjny to w dużym uproszczeniu wzmacniacz napięciowy z wejściem różnicowym, sprzężonym stałoprądowo. Wejście składa się z dwóch sygnałów – dodatniego, nieodwracającego i ujemnego, odwracającego. Napięcie wyjściowe jest z kolei asymetryczne i równe różnicy pomiędzy wejściem nieodwracającym i odwracającym, wzmocnionym A-krotnie (gdzie A to wzmocnienie elementu w otwartej pętli zwrotnej). Parametr ten jest wysoki dla większości wzmacniaczy operacyjnych i wynosi często 100000 lub więcej. Układy te mogą działać również w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Wprowadzając w obwód pętli odpowiednie elementy, można uzyskać układy o mniejszym wzmocnieniu, elementy nieliniowe etc.

Typowe obwody pracy wzmacniaczy operacyjnych

Wzmacniacz operacyjny z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego pracować może zasadniczo w dwóch konfiguracjach – wzmacniacza nieodwracającego (z sygnałem podawanym na wejście nieodwracające - plus) i odwracającego (z sygnałem podawanym na wejście odwracające - minus). Wzmocnienie takiego układu zależne jest od elementów pętli sprzężenia zwrotnego. W pierwszym przypadku jest dodatnie, a w drugim ujemne, co powoduje przesunięcie fazy sygnału o 180 stopni – czyli jego odwrócenie. Jeżeli w pętli sprzężenia zwrotnego znajdą się elementy, takie jak kondensatory czy cewki, możliwe jest zmodyfikowanie charakterystyki częstotliwościowej pętli, a co za tym idzie całego wzmacniacza. Pozwala to na konstrukcję filtrów aktywnych z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych. Dodatkowo wyróżnia się wyspecjalizowane obwody pracy op-ampów, takie jak układy różniczkujące czy całkujące, sumatory i inne.