Filtruj według
Cena
6 15
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (535) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Wzmacniacze operacyjne

Ilość produktów: 4
Loading...

Wzmacniacz audio AB LM386 - 5szt.

Wzmacniacz audio o mocy 325 mW w obudowie DIP8. Posiada jeden kanał, pracuje z napięciem od 4 V do 12 V. W zestawie 5 sztuk układów.
5.0 (7)
Indeks: UCC-06099
Indeks: UCC-06099
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 6,40 zł Cena 6,40 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny LM741C (UA741C) - 5szt.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Zestaw 5 szt.
5.0 (2)
Indeks: UCC-00391
Indeks: UCC-00391
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 8,25 zł Cena 8,25 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny NE5532 - 5 szt.

Podwójny wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Cena za 5 szt.
5.0 (5)
Indeks: UCC-06100
Indeks: UCC-06100
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 14,90 zł Cena 14,90 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny LM358P/N - 5 szt.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny w obudowie przewlekanej. Napięcie zasilania jest równe od 3 V do 32 V .
5.0 (12)
Indeks: UCC-09880
Indeks: UCC-09880
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 7,20 zł Cena 7,20 zł
  • Darmowa dostawa

Wzmacniacz operacyjny – uniwersalny blok do budowy układów analogowych

Zastosowanie wzmacniaczy operacyjnych jako bloków obwodów znacznie upraszcza ich konstrukcję, niezależnie od tego, czy stosowane wzmacniacze są układami scalonymi, czy zestawione są z elementów dyskretnych. Dzięki temu, że w przybliżeniu można traktować wzmacniacz operacyjny, jak gdyby były idealnym wzmacniaczem różnicowym, projektowanie systemów jest proste. Wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego jest uzależnione od konkretnego modelu, dlatego przed dokonaniem wyboru, należy zapoznać się z opisem technicznym. Kolejnymi istotnymi kwestiami są napięcie wyjściowe wzmacniacza operacyjnego (na wyjściu wzmacniacza), pasmo przenoszenia, obudowa i klasa. Warto również zapoznać się informacjami opisującymi napięcia wejściowe i napięcie różnicowe (czyli różnica napięć wejściowych).

Czym jeszcze wyróżniają się wzmacniacz operacyjne?

Dopiero na późniejszym etapie projektu dobiera się dopuszczalny zakres parametrów dla każdego wzmacniacza operacyjnego. Tego rodzaju podejście pozwala nie tylko na uproszczenie procesu projektowania urządzenia, ale także uproszczenie jego modelowania na etapie tworzenia prototypu.

Zasada działania op-ampów

Wzmacniacz operacyjny to w dużym uproszczeniu wzmacniacz napięciowy z wejściem różnicowym, sprzężonym stałoprądowo. Na wejściach wzmacniacza są dwa typu sygnałów – napięcie dodatnie, nieodwracające i ujemne, odwracające.

Napięcie wyjściowe jest z kolei asymetryczne i równe różnicy pomiędzy wejściem nieodwracającym i odwracającym, wzmocnionym A-krotnie (gdzie A to wzmocnienie elementu w otwartej pętli zwrotnej). Parametr ten jest wysoki dla większości wzmacniaczy operacyjnych i wynosi często 100000 lub więcej. Układy te mogą działać również w zamkniętej pętli (czyli ujemne sprzężenie zwrotne). Wprowadzając w obwód pętli odpowiednie elementy, można uzyskać układy o mniejszym wzmocnieniu, elementy nieliniowe etc.

Typowe obwody pracy wzmacniaczy operacyjnych

Wzmacniacz operacyjny z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego pracować może zasadniczo w dwóch konfiguracjach – wzmacniacza nieodwracającego (z sygnałem podawanym na wejście nieodwracające - plus) i wzmacniacza odwracającego (z sygnałem podawanym na wejście odwracające - minus).

Wzmocnienie takiego układu zależne jest od elementów pętli sprzężenia zwrotnego. W pierwszym przypadku jest dodatnie, a w drugim ujemne, co powoduje przesunięcie fazy sygnału o 180 stopni – czyli jego odwrócenie. Jeżeli w pętli sprzężenia zwrotnego znajdą się elementy, takie jak kondensatory czy cewki, możliwe jest zmodyfikowanie charakterystyki częstotliwościowej pętli, a co za tym idzie całego wzmacniacza.

Pozwala to na konstrukcję filtrów aktywnych z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych. Dodatkowo wyróżnia się wyspecjalizowane obwody pracy op-ampów, takie jak układy różniczkujące czy całkujące, sumatory i inne.

Wzmacniacze operacyjne - FAQ

Wzmacniacz operacyjny pozwala na wykonywanie różnych działań na sygnale analogowym, na przykład przesuwanie fazy, przetwarzanie napięcie-prąd, sumowanie czy całkowanie. Więcej możesz dowiedzieć się w artykule na naszym blogu.

Wzmacniacze operacyjne stosuje się w rozmaitych urządzeniach elektronicznych prądu stałego, szczególnie przeznaczonych do transmisji i przetwarzania analogowego sygnału - na przykład w generatorach funkcyjnych, sprzęcie audio i wideo czy urządzeniach pomiarowych.

Do najważniejszych parametrów wzmacniacza operacyjnego zalicza się między innymi wzmocnienie różnicowe, rezystancję wejściową i wyjściową czy dopuszczalne napięcie zasilania.

Wzmacniacz to układ, który wzmacnia moc sygnału, korzystając z energii dostarczanej przez podłączone zasilanie. Wykorzystuje się zarówno wzmacniacze analogowe, jak i cyfrowe.