Shelly H&T Gen3 - czujnik temperatury i wilgotności WiFi - beżowy
- Nowość!
- Darmowa dostawa
Samodzielne wykonywanie płytek drukowanych, które kiedyś wymagało mozolnego, ręcznego rysowania ścieżek na laminacie, dzisiaj – w dobie drukarek laserowych i metod fotochemicznych – stało się wręcz przyjemnością. Przed rozpoczęciem pracy warto jednak wyposażyć się w zapas niezbędnych odczynników i dodatkowe wyposażenie, które nie tylko przyspieszy pracę, ale także znacząco poprawi wyniki. Jakość zastosowanych materiałów ma tak samo duże znaczenie, jak technika pracy, umiejętności i doświadczenie wytwórcy. W tej kategorii znajdziesz wysokiej jakości wytrawiacze oraz inne odczynniki i sprzęt do szybkiego wytwarzania płytek drukowanych.
Uniwersalny wywoływacz do fotolakierów i laminatów pozytywowych - 22g
Środek do wywoływania fotolakierów i płytek pozytywowych. Zapewnia dobrą jakość i ostrość konturów. Nie zawiera NaOH, co zwiększa bezpieczeństwo pracy.Zobacz również
Prawie każda metoda wytwarzania płytek PCB polega na usunięciu miedzi w miejscach, w których ma przebiegać izolacja pomiędzy ścieżkami i padami lutowniczymi. Istnieją dwie główne metody – frezowanie oraz wytrawianie w wodnym roztworze substancji o wysokiej reaktywności chemicznej – jest to tzw. wytrawiacz, w którego roli najczęściej stosuje się drobnokrystaliczny nadsiarczan sodu (B327). W przypadku wytrawiania praca polega na osłonięciu miejsc, w których przebiegać będą ścieżki – i tutaj także można wskazać dwie odmiany tej technologii (przenoszenie ścieżek metodą fotochemiczną oraz termotransferową). Niezależnie od sposobu przeniesienia mozaiki ścieżek na laminat, właściwy proces trawienia niczym się nie różni i polega na umieszczeniu laminatu w roztworze wytrawiacza o odpowiedniej temperaturze.
Proces trawienia przebiega szybciej i daje lepsze efekty, jeżeli oprócz utrzymania właściwej temperatury, zadbasz także o ruch cieczy. Choć można go zapewnić poprzez spokojne, ręczne mieszanie roztworu, znacznie łatwiej i lepiej jest użyć do tego celu specjalnej trawiarki, która zapewni ciągły ruch płynu poprzez wtłaczanie doń pęcherzyków powietrza. Do naszej oferty trafiła trawiarka firmy Velleman – oprócz przezroczystego, pionowego pojemnika o pojemności aż 2,5 l, w zestawie znajduje się także elektryczna grzałka i pompka, wtłaczająca do roztworu wytrawiacza pęcherzyki powietrza, które niebywale przyspieszają proces trawienia. Ma to znaczenie nie tylko dla wygody i szybkości pracy, ale także dla efektów – szybsze trawienie we właściwych warunkach to gwarancja braku szkodliwych podtrawień i innych uszkodzeń wytwarzanej płytki.
Przy samodzielnej produkcji płytek drukowanych warto mieć pod ręką nie tylko wytrawiacz, ale także inne substancje, które poprawią efekt końcowy zarówno wizualnie, jak i użytkowo – np. ułatwią lutowanie oraz dokładność odtwarzania ścieżek. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wysokiej jakości ścieżek i padów lutowniczych (w szczególności cienkich połączeń i niewielkich odstępów izolacyjnych), zastosuj metodę fotochemiczną, do której – oprócz lakieru Positiv lub światłoczułego laminatu – będzie potrzebny specjalny wywoływacz. Gotową płytkę (niezależnie od metody jej wytwarzania) warto pobielić za pomocą preparatu do bezprądowego cynowania miedzi, co zabezpieczy powierzchnię przed utlenianiem oraz znacząco ułatwi lutowanie.