Opis produktu: Zestyk kontaktron prosty - plastik - długość 14,5 mm
Czujnik magnetyczny - zestyk kontaktronowy w plastikowej obudowie prostej o długości 14,5 mm. Średnica wyprowadzeń wynosi 0,5 mm. Stan domyślny: NC.
Specyfikacja techniczna kontaktronu
- Typ wyprowadzeń: proste
- Domyślny stan: NC
- Długość obudowy: 14,5 mm
- Długość z wyprowadzeniami: 41 mm
- Wymiary obudowy: 3,4 x 3,7 mm
- Średnica wyprowadzeń: 0,5 mm
- Maksymalne napięcie: 32 V
- Maksymalny prąd: 50 mA
Jak działa zestyk kontaktronowy?
Zestyk kontaktronowy jest szczególnym rodzajem przełącznika. Jego głównymi elementami są styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, które w konfiguracji NO (styki normalnie otwarte) są względem siebie oddzielone szczeliną o szerokości zaledwie kilku mikrometrów. Styki są umieszczone w szczelnie zamkniętej szklanej komorze, która jest wypełniona azotem pod ciśnieniem poniżej jednej atmosfery. Takie rozwiązanie izoluje styki i zapewnia im skuteczną ochronę przed korozją (wpływ środowiska zewnętrznego) i iskrzeniem podczas ruchu styków w obwodzie aktywnym. Przełączenie w kontaktronie następuje w wyniku zbliżenia magnesu (źródła pola magnetcznego) do komory szklanej kontaktronu - styki zostają zwarte. Natomiast w celu rozłączenia styków, należy odsunąć magnes od kontaktronu. Wymagana odległość, przy której następuje rozłączenie styków kontaktronu jest nieco większa od odległości, przy której następuje zwarcie jego styków. Wynika to ze zjawiska histerezy magnetycznej i gromadzenia energii w polu magnetycznym przez styki ferromagnetyczne kontaktronu.
Zalety z tytułu stosowania kontaktronów
Stosowanie zestyków kontaktronowych daje nam liczne korzyści. Przede wszystkim, takie przełączniki nie wykazują zużycia mechanicznego, ponieważ w celu zmiany położenia styków kontaktronu, nie jest wymagane przyłożenie siły w sposób kinetyczny, tak jak ma to miejsce w klasycznych przełącznikach mechanicznych. Również w porównaniu do układów przełączających elektronicznie, tj. w sposób statyczny (np. przekaźniki półprzewodnikowe SSR), kontaktrony nie wymagają dostarczania napięcia zasilania pomocniczego - wystarczy przyłożyć magnes. Ponadto, rozmiary kontaktronu są mniejsze względem większości przełączników mechanicznych, dzięki czemu zajmują one niewielką ilość wymaganego miejsca w obudowie. Natomiast szczelna izolacja styków w komorze szklanej skutecznie chroni kontaktron przed narażeniem na korozję.