Buzzer z generatorem - konstrukcja i sposób działania
Dostepne na rynku buzzery można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich - buzzery z generatorem - jak sama nazwa wskazuje mają już wbudowany generator, odpowiedzialny za wytwarzanie napięcia zmiennego, "napędzającego" membranę. Ów generator ma zwykle postać miniaturowego, bardzo prostego układu elektronicznego, umieszczonego na niewielkiej płytce drukowanej tuż pod membraną i podłączonego do wyprowadzeń lutowniczych lub przewodów, wychodzących z obudowy elementu. Obecność generatora umożliwia banalnie proste sterowanie wytwarzaniem sygnałów dźwiękowych - wystarczy bowiem zasilić buzzer napięciem stałym o odpowiedniej polaryzacji i wartości - najczęściej stosowane buzzery mogą pracować z napięciem rzędu 3..5 V, choć niektóre modele oferują znacznie szerszy zakres napięć zasilających (12 V i więcej).
Buzzery bez generatora - większa elastyczność za cenę bardziej złożonego układu
Buzzer bez generatora to w istocie prosty przetwornik dźwięku, oparty na płytce piezoelektryka bądź cewce, współpracującej z membraną i znajdującej się w polu magnesu stałego. Można zatem powiedzieć, że elementy z tej grupy to tak naprawdę bardzo proste głośniczki, które wprawdzie nie nadają się do odtwarzania muzyki czy komunikatów głosowych, ale doskonale radzą sobie z wytwarzaniem donośnych tonów, sygnalizujących np. naciśnięcie przycisku czy też wystąpienie błędu w pracy urządzenia. Aby móc wygenerować dźwięk, konieczne jest zasilenie buzzera napięciem zmiennym o odpowiedniej częstotliwości, najlepiej zbliżonej do jego częstotliwości rezonansowej - w takich warunkach buzzer osiągnie maksimum swoich możliwości akustycznych.
Modułowy buzzer Arduino - idealny sposób na uproszczenie konstrukcji urządzeń DIY
Określenie "buzzer Arduino" dotyczy często po prostu modułów wyposażonych w sam przetwornik dźwięku (najczęściej już z wbudowanym generatorem) oraz odpowiedni klucz elektroniczny, umożliwiający sterowanie nim bez nadmiernego obciążania wyjścia GPIO mikrokontrolera. Dlatego też na płytkach modułów sygnalizacyjnych można znaleźć np. niewielkie tranzystory, sterowane z którejś z linii cyfrowych Arduino, Raspberry Pi czy też dowolnego innego minikomputera albo płytki ewaluacyjnej. W naszej ofercie znajdziesz m.in. zestawy 2 szt. uniwersalnych modułów z buzzerami VMA319 marki Velleman, a także moduły kompatybilne z popularnymi systemami deweloperskimi, w tym DFRobot Gravity (DFR-11263) oraz Seeedstudio Grove (SEE-11298).