Opis produktu: Fotorezystor 10-20kΩ GL5528 - 10 szt.
Fotorezystor GL5528 o rezystancji 10 - 20 kΩ, mocy 100 mW i wymiarach 5x2 mm.
Produkt kompatybilny z Arduino Przykładowy kod wraz z schematem podłączenia do Arduino można znaleźć w naszym serwisie oraz pod tym adresem. |
Specyfikacja fotorezystora
- Symbol: GL5528
- Rezystancja jasna: 10 - 20 kΩ
- Rezystancja ciemna: 1 MΩ
- Napięcie maksymalne (DC) : 150 V
- Moc maksymalna : 100 mW
- Rozmiar: 5 x 2 mm
- Temperatura pracy: od -30°C do +70°C
Elementy sprzedawane w pakiecie po 10 sztuk.
W jaki sposób rezystancja fotorezystora zależy od natężenia światła na niego padającego?
Charakterystyka fotorezystora, która obrazuje zmiany jego rezystancji w funkcji natężenia światła padającego na powierzchnię jego struktury zewnętrznej, ma kształt zbliżony do krzywej hiperbolicznej - taka charakterystyka dowodzi, że rezystancja fotorezystora maleje wraz ze wzrostem natężenia światła. Takie zjawisko można wykazać w sposób doświadczalny - kiedy do wyprowadzeń fotorezystora podłączymy sondy multimetru cyfrowego (ustawionego w tryb omomierza) i w dobrze oświetlonym pomieszczeniu zasłonimy ręką górną powierzchnię fotorezystora, to w miarę stopniowego odsłaniania fotorezystora w kierunku źródła światła, będziemy mogli zaobserwować na wyświetlaczu multimetru, że wartość rezystancji maleje.
Fotorezystory w zastosowaniach praktycznych
Jedną z najbardziej popularnych aplikacji fotorezystorów są detektory światła. Zadanie takiego elementu jest bardzo proste - ma on wykrywać brak lub obecność światła, ale można je także wykorzystać w urządzeniach w których jedną z funkcji niezbędnych do działania jest wykonywanie pomiarów natężenia oświetlenia - dotyczy to m.in. urządzeń do pomiaru oświetlenia dla aparatów fotograficznych, a także czujników zmierzchowych umożliwiających zautomatyzowane sterowanie załączaniem i wyłączaniem oświetlenia ulicznego. Innym częstym zastosowaniem fotorezystora jest robotyka. Popularne roboty typu line follower mogą być wyposażone w czujnik fotorezystorowy, który poprzez zmiany płynącego prądu w swoim obwodzie informuje układ sterowania robotem o konieczności korekcji toru jazdy.