Filtruj według
Cena
2 26
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (531) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Napięcie wyjściowe 9V

Ilość produktów: 2
Loading...

Zestaw stabilizatorów w obudowie TO220 5V-24V - 14szt.

Zestaw 14 popularnych stabilizatorów w obudowie TO220. Zróżnicowane parametry napięcia i prądu maksymalnego. Zawiera 14 sztuk.
4.8 (4)
Indeks: UCC-07580
Indeks: UCC-07580
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 25,90 zł Cena 25,90 zł
  • Darmowa dostawa

Stabilizator 9V L7809CV - THT TO220

Stabilizator wykorzystywany do zasilania układów logicznych zasilanych napięciem 9 V. Maksymalny prąd wyjściowy to 1 A.    
5.0 (4)
Indeks: UCC-01902
Indeks: UCC-01902
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 2,90 zł Cena 2,90 zł
  • Darmowa dostawa

Stabilizatory

Czym jest stabilizator? Jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest taka modulacja napięcia, aby na wyjściu utrzymać stałe napięcie lub prąd, niezależnie od warunków wejściowych. Najpopularniejsze są stabilizatory napięcia stałego, ale spotkać można również stabilizatory przemienne. Stabilizatory prądu budowane są na podstawie stabilizatorów napięcia. Wykorzystując obwody ujemnego sprzężenia zwrotnego, porównuje on napięcie wyjściowe ze wzorcem źródła napięcia. Następnie powstaje sygnał sterujący, który wpływa na element regulujący w taki sposób, aby przeciwdziałać zmianom napięcia na wyjściu. W ten sposób możemy uzyskać np. napięcie wyjściowe 9 V.

Rozwój stabilizatorów

Początkowo używano do stabilizacji liniowej elementów dyskretnych, takich jak diody Zenera, tranzystory czy lampy. Wraz z rozwojem technologii elementy te zostały zastąpione przez układy scalone, które charakteryzują się lepszymi parametrami. Obecnie układy te są tak zaawansowane, że praktycznie każdy ma wbudowane zabezpieczenia przed przeciążeniem lub przegrzaniem. W zdecydowanej większości stabilizatory budowane są w formie układów trzykońcowych. Odeszło się też od drogich metalowych obudów na rzecz tańszych plastikowych. Napięcie wyjściowe 9 V to jedna z możliwych konfiguracji danego układu.

Parametry stabilizatorów

Można wśród nich wyróżnić m.in. nominalne napięcie wyjściowe i tolerancję do wartości 5%. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wartości 9 V napięcia wyjściowego. Każdy stabilizator ma również współczynnik stabilizacji napięciowej. Wyraża go stosunek zmiany napięcia wyjściowego do wejściowego. Dobrej jakości stabilizator będzie miał niski współczynnik. Spotkać się można też z terminem sprawności energetycznej, aczkolwiek stabilizatory cechuje zasadniczo niska sprawność.