- EOL
Opis produktu: Czujnik gazu ziemnego XG10 - 230 V
Czujnik wykrywający ulatniający się gaz. Zasilany jest napięciem 230 V. Stosowany do ostrzegania przed zagrożeniem nieszczelnością systemów gazowych. Posiada czujnik półprzewodnikowy wysokiej jakości charakteryzujący się wysoką skutecznością działania.
Zaleca się aby czujnik był zamontowany w każdym pomieszczeniu, nawet tam, gdzie nie ma źródeł potencjalnego ulatniania się gazu. Średni czas przydatności urządzenia wynosi 5 lat. Jest on zależny od ilości aktywacji alarmu, daty wykonania, warunków pracy urządzenia itp. Zalecane jest zastępowanie nieaktualnych urządzeń nowymi modelami.
W naszej ofercie dostępne są również inne czujniki alarmowe. |
Specyfikacja czujnika gazu ziemnego XG10
- Zasilanie: 90 - 240 V AC - sieciowe
- Pobór mocy: poniżej 3 W
- Temperatura pracy: od -10 °C do 45 °C
- Czułość: ok 10 % LEL
- Zakres wilgotności: od 10 % do 90%
- Sygnalizacja alarmowa:
- optyczna - dioda LED
- akustyczna - powyżej 70 dB
- Typ czujnika: półprzewodnikowy
- Funkcja oszczędzania energii
- W komplecie podkładka mocująca
- Produkt jest zgodny z normami określonymi w detektywie 2004/108/EC, szczegóły w dokumentacji
Uwaga! Przed podłączeniem zapoznaj się z treścią dołączonej do zestawu instrukcji obsługi. Po podłączeniu zasilania czujnik potrzebuje ok. 2,5 minuty na kalibracje. |
Błyskawiczne ostrzeżenie przed ulatniającym się gazem ziemnym
Instalacje gazowe w obiektach budowlanych wymagają przynajmniej dorocznego sprawdzenia stanu technicznego. Brak przeglądów oraz nieprawidłowe użytkowanie instalacji, może doprowadzić do katastrofy - instalacja CNG, zwłaszcza wiekowa, jest narażona na powstanie nieszczelności. Gaz ziemny, którego głównym składnikiem jest metan, choć jest wyczuwalny ze względu obecność dodatkowych substancji zapachowych, to trudno jest wykryć jego obecność w powietrzu natychmiastowo. Co więcej, zapłon gazu ziemnego może nastąpić po dłuższym czasie jego ulatniania się, do momentu osiągnięcia stężenia powyżej 15% objętości pomieszczenia. Natomiast poniżej tego stężenia, zapłon ulatniającego się gazu może spowodować choćby niewielka iskra, które może powstać np. w wyniku zmiany położenia włącznika światła. Z tego powodu, w budynkach ogrzewanych piecami gazowymi, należy montować czujniki alarmowe, które błyskawicznie wykrywają obecność gazu ziemnego w powietrzu, już przy niewielkim stężeniu. Dobrym przykładem takiego urządzenia, jest czujnik XG10.
Zasada działania detektora gazu ziemnego
Czujnik gazu XG10 kontroluje stężenie gazu w powietrzu w danym pomieszczeniu. Jeżeli osiągnie ono wartość powyżej 15%, wówczas zostają uruchomione sygnały alarmowe, zarówno dźwiękowe jak i świetlne. Dzięki temu możemy odciąć dopływ gazu, wyłączyć energię elektryczną oraz wezwać stosowne służby, zanim gaz ziemny będzie zagrażał zdrowiu i życiu ludzkiemu. Należy mieć na uwadze, że czujnik jest zasilany z sieci elektrycznej 230V i w czasie zaniku napięcia przy braku zasilania rezerwowego, nie będzie mógł monitorować stężenia gazu w powietrzu.