Opis produktu: Load Sensor Combinator - hub do belek tensometrycznych v1.1 - SparkFun BOB-13878
Moduł pozwalający połączyć 4 belki tensometryczne z dwunastoma przewodami w 4-przewodową konfigurację mostka Wheatstone'a, czyli przewody połączone w następujący sposób:
- Czerwony (RED) - wzbudzenie dodatnie lub VCC (zasilanie)
- Czarny (BLK) - wzbudzenie ujemne lub GND (masa)
- Biały (WHT) - wzmocnienie dodatnie, sygnał dodatni lub wyjście dodatnie
- Zielony (GRN) - wzmocnienie ujemne, sygnał ujemny lub wyjście ujemne
- Żółty (YLW) - uziemienie, opcjonalne wejście pozwalające zredukować zakłócenia elektromagnetyczne
Moduł współpracuje ze wzmacniaczem HX711. Dodatkowo na płytce znajduje się miejsce na czujnik temperatury DS18B20, w przypadku znacznej różnicy temperatur między czujnikami a wzmacniaczem. Odczyt temperatury może odbywać się zdalnie poprzez złącze RJ45 wykorzystując przewód Ethernet.
Specyfikacja huba do belek tensometrycznych
- Możliwość połączenia 4 belek tensometrycznych w 4-pinowy mostek Wheatstone'a
- Możliwość montażu czujnika temperatury DS18B20
- Możliwość montażu złącza RJ45
- Wyprowadzenia: otwory dla złącz goldpin - 2,54 mm (listwę należy nabyć osobno)
- Wymiary modułu: 30 x 22 mm
Hub do belek tensometrycznych
Prezentowany produkt to niewielka płytka drukowana, pozwalająca na podłączenie czterech czujników siły (belek tensometrycznych) w układzie mostkowym za pomocą jednego, czterożyłowego kabla.
Co ciekawe, oprócz pól lutowniczych do podłączenia samych tensometrów, moduł Load Sensor Combinator posiada też pady do wlutowania czujnika temperatury z interfejsem 1-Wire (typu DS18B20), a także… miejsce do zamontowania gniazda RJR45.
Zastosowania tensometrów
Load Sensor Combinator - hub do belek tensometrycznych v1.1 - SparkFun BOB-13878 przyda się do budowy wszelkiego rodzaju urządzeń, mających na celu pomiar obciążenia (ciężaru lub innej siły) z użyciem belki tensometrycznej. Najprostszym przykładem takiego urządzenia może być waga łazienkowa lub kuchenna własnej konstrukcji.
Warto jednak pamiętać, że tensometry są używane także w bardziej zaawansowanych zastosowaniach – ponieważ umożliwiają pomiar naprężeń elementów konstrukcyjnych, nadają się do badania wytrzymałości materiałów, monitorowania obciążenia konstrukcji stalowych i innych tego typu aplikacji.