Syrena alarmowa - Nawet najlepsza centralka alarmowa, współpracująca z siecią czujników, nie będzie w stanie nic zdziałać, jeżeli nie wyposażymy jej w odpowiednio głośny sygnalizator – syrenę alarmową – pozwalający nie tylko przepłoszyć intruza, ale także powiadomić najbliższe otoczenie o próbie włamania. Podstawową funkcją syren alarmowych jest zatem oczywiście generowanie odpowiednio głośnego i przenikliwego dźwięku, który jednoznacznie wskaże, że dzieje się coś niepokojącego, na co należy zwrócić uwagę. Modulowany dźwięk syreny lub ciągły dźwięk syreny jest słyszalny z dużej odległości, dzięki czemu doskonale sprawdza się m.in. do ogłoszenia alarmu.
Syreny alarmowe
Syrena alarmowa S2 - 6-14V 105dB 6 tonów
Prosta syrena alarmowa zasilana napięciem z zakresu od 6 V do 14 V, o poborze prądu do 250 mA. Generuje 6 następujących po sobie tonów dźwiękowych. Do podłączenia urządzenia...- Darmowa dostawa
Syrena alarmowa S4 - 6V-14V 112dB
Duża syrena alarmowa zasilana napięciem z zakresu od 6 V do 14 V, o mocy 30 W. Generuje 2 tony dźwiękowe w zależności od podłączonego przewodu. Wymiary urządzenia to: 240 x 210...- Darmowa dostawa
Zobacz również
Syrena alarmowa - Im głośniej, tym lepiej
W zależności od tego, czy budujemy alarm domowy, czy też chcemy zabezpieczyć swój samochód, warto już od samego początku rozważyć wybór najodpowiedniejszej syreny do alarmu. Jej podstawowy parametr to natężenie emitowanego sygnału. Poziom natężenia dźwięku jest podawany w decybelach (dB) – wszystkie syreny alarmowe dostępne w naszym sklepie są w stanie generować dźwięk o poziomie powyżej 100dB, co odpowiada w przybliżeniu głośności koncertu plenerowego lub syreny ambulansu. Ponieważ zbyt głośny dźwięk syreny alarmowej nie tylko jest bardzo nieprzyjemny dla osób w najbliższym otoczeniu przetwornika, ale także może powodować uszkodzenie słuchu – syreny alarmowe należy stosować z rozwagą, przede wszystkim, jeżeli jest brane pod uwagę uruchomienie syreny (nawet do celów testowych) w pomieszczeniu.
Hałas to nie wszystko
Przy projektowaniu systemu alarmowego z użyciem syreny ważny jest nie tylko poziom natężenia dźwięku. Z punktu widzenia elektroniki równie istotne okazują się parametry zasilania. W większości przypadków syreny alarmowe mogą być zasilane napięciem stałym 12V, a w niektórych przypadkach zakres dopuszczalnych napięć zasilających jest szeroki i może obejmować zarówno napięcia niskie – 6V (odpowiadające napięciu czterech połączonych szeregowo baterii AA), jak i nieco wyższe (do 14V). Informacja taka jest wyszczególniona zawsze w opisie produktu. Różne rodzaje syren alarmowych mogą generować odmienne sygnały alarmowe.
Sygnały alarmowe i modulowany dźwięk syreny- co jeszcze warto o nich wiedzieć
Zadaniem syreny jest nie tylko ogłaszanie, ale również odwołanie alarmu. Sygnały „odwołuję alarm” i „ogłaszam alarm” są różne, dzięki czemu obywatele są poinformowani w sytuacji np. gdy Rząd zarządził włączenie syren. Systemy nagłośnieniowe obwieszają również komunikaty ostrzegawcze uprzedzenie o zagrożeniu lub alarm powietrzny. Wizualny sygnał alarmowy np. w postaci lampy sygnalizacyjnej LED w połączeniu z emisją komunikatów głosowych zawsze wyróżnia się najwyższą skutecznością działania, dlatego warto wykorzystywać oba urządzenia jednocześnie.
Wszechstronne syreny alarmowe
Wspomniany wcześniej szerszy zakres napięć zasilania akceptowanych przez syreny alarmowe pozwala na zastosowanie ich w urządzeniach, w których napięcie może istotnie zmieniać się podczas pracy – w szczególności w systemach akumulatorowych. Drugi istotny parametr elektryczny, jaki należy wziąć pod uwagę w przypadku wyboru syreny do alarmu, to pobór prądu. W większości przypadków jest on na poziomie kilkuset miliamperów. Przed podłączeniem syreny należy upewnić się, czy nasz zasilacz lub akumulator jest w stanie zapewnić wystarczającą wydajność prądową do jej zasilenia.
Syreny alarmowe - FAQ
Dźwięk syreny zależy od jej konstrukcji oraz przeznaczenia. Popularne syreny (stosowane np. w centralkach alarmowych) mają zwykle dźwięk ciągły (z możliwością modulowania przez zewnętrzy układ sterujący) lub przerywany, uzyskiwany dzięki wbudowanemu generatorowi.
Przekrój kabla powinien być dobrany odpowiednio do maksymalnej mocy zasilania syreny – im jest ona większa, tym grubszy powinien być przekrój żył przewodu. Warto też pamiętać o warunkach, w jakich będzie pracował dany kabel – może okazać się konieczne dobranie przewodu odpornego na promieniowanie UV, wilgoć i zmienne temperatury otoczenia (upały i mrozy).
Syrena alarmowa jest odmianą głośnika o konstrukcji zoptymalizowanej pod kątem uzyskania dźwięku o możliwie jak najwyższym natężeniu, ale stosunkowo wąskim paśmie częstotliwości. Stosowane są konstrukcje elektrodynamiczne oraz bazujące na przetwornikach piezoelektrycznych.
Syreny zamontowane w ramach systemów obrony cywilnej są uruchamiane przez uprawnione do tego osoby, pracujące w centralach powiadamiania ludności o zagrożeniach (np. atakach lotniczych). Sygnalizatory stosowane w centralkach alarmowych czy też systemach przeciwpożarowych są natomiast najczęściej włączane automatycznie.