Teleskopy astronomiczne - budowa i najważniejsze parametry
W ofercie naszego sklepu można znaleźć m.in. teleskopy produkowane przez renomowaną firmę Opticon, słynącą z wysokiej jakości układów optycznych. Ponadto przedsiębiorstwo udostępnia pomoce naukowe w postaci szczegółowych map nieba, które są niezwykle przydatne dla początkujących obserwatorów. Praktyczne poradniki pozwalają na szybkie zapoznanie się z obsługą teleskopu i wszystkimi ustawieniami urządzenia. Zatem jak zbudowane są teleskopy astronomiczne?
Najważniejszą częścią każdego teleskopu jest układ optyczny. W przypadku teleskopów zwierciadlanych, składa się on z okularu oraz zwierciadła. Teleskop zwierciadlany umożliwia obserwację gwiazd, nieba, a nawet pozwala obserwować powierzchnię księżyca.
Z kolei teleskopy optyczne są zbudowane m.in. ze szklanych soczewek i obiektywu. W pierwszym i drugim przypadku za połączenie elementów układu optycznego odpowiada tubus. Do jego zadań należy również powiększanie obiektów znajdujących się w dalekiej odległości od obserwatora.
Teleskop soczewkowy - najlepszy wybór dla początkujących astronomów
Teleskopy astronomiczne dla początkujących (optyczne) mogą być wyposażone w dwa rodzaje soczewek, czyli rozpraszająca oraz skupiające. Z kolei ze względu na kształt, dzielą się na wklęsłe i wypukłe. Bez względu na rodzaj teleskopu otrzymujemy tak zwany obraz rzeczywisty powiększony. Do wyboru jest też typ obrazu prosty lub odwrócony. Teleskopy soczewkowe są proste i intuicyjne w obsłudze.
Jak wybrać dobry teleskop astronomiczny?
Przede wszystkim ważna jest średnica zwierciadła (w przypadku teleskopów zwierciadlanych) lub średnica obiektywu (w przypadku modeli optycznych). Kolejnym kluczowym parametrem jest apertura, która wpływa m.in. na zasięg obserwacji oraz na zdolność rozdzielczą teleskopu. W trakcie wyboru konkretnego modelu nie można zapomnieć o ogniskowej wyrażonej w milimetrach oraz światłosile. Ten ostatni parametr oznaczony literą f to nic innego jak relacja średnicy obiektywu do ogniskowej. Na szczególną uwagę zasługuje także maksymalne teoretyczne powiększenie. Teleskopy lustrzane i optyczne pozwalają obserwować obiekty znajdujące się bardzo daleko od ziemi. Zachęcamy także do zapoznania się z całym asortymentem kategorii sprzęt optyczny. Można w niej znaleźć m.in. lornetki i mikroskopy.
Teleskopy astronomiczne dla początkujących i doświadczonych obserwatorów
W tej kategorii oferujemy teleskopy astronomiczne charakteryzujące się maksymalnym powiększeniem teoretycznym wynoszącym nawet 675x. Urządzenia tego typu idealnie nadają się zarówno do zastosowań domowych, jak i edukacyjnych.
Wysoka jakość wykonania, w połączeniu z zastosowaniem wytrzymałych materiałów, gwarantują długą żywotność i bezawaryjne działanie teleskopów. Dostępne są m.in. modele wyposażone w lekki i jednocześnie solidny statyw aluminiowy, gwarantujący stabilność całej konstrukcji. Co jeszcze wyróżnia teleskopy astronomiczne dostępne w naszej ofercie?
- Zastosowanie nowoczesnych głowic pozwala na precyzyjne śledzenie obiektów za pośrednictwem mikroruchów.
- Oferujemy teleskopy wyposażone w dodatkową lunetę ułatwiającą precyzyjne namierzanie obiektów.
- Obecność filtrów kontrastowych pozwala na szczegółową obserwację księżyca, bez względu na fazę, w której się znajduje.
Teleskopy astronomiczne umożliwiają dokładną obserwację obiektów charakteryzujących się różną wielkością, które znajdują się w tak zwanym głębokim kosmosie (Deep Space). Są to m.in. galaktyki, mgławice, a nawet gromady kuliste. Dobry sprzęt astronomiczny wcale nie musi być bardzo kosztowny, a może być impulsem narodzenia się prawdziwej pasji. W razie jakichkolwiek pytań związanych z teleskopami astronomicznymi, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w wyborze modelu dopasowanego do konkretnych potrzeb i oczekiwań.