Dash and Dot, czyli dwaj robotyczni przyjaciele
Dla dzieci, które właśnie zaczynają swoją przygodę z robotyką, każdy zrealizowany projekt staje się wielkim sukcesem. Dzięki Dash and Dot najmłodsi mogą błyskawicznie sprawdzić efekty swoich działań, co stanowi dla nich ogromną motywację do kolejnych „projektów”. Roboty edukacyjne nie wymagają montażu – są gotowe do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Ich przyjazny wygląd sprawia, że od razu można się z nimi zaprzyjaźnić. Większy, mobilny Dash, dzięki licznym czujnikom może reagować na głos i wykrywać przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Może wydawać dźwięki, przemieszczać się zgodnie z wyznaczoną trasą czy też poruszać głową. Mniejszy, statyczny Dot natomiast nawiązuje kontakt z użytkownikiem dzięki oku z podświetleniem LED, a także wydawanym dźwiękom. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieci okaże się z pewnością bardziej zaawansowane sterowanie robotami edukacyjnymi, polegające na uruchomieniu komunikacji między urządzeniami Dash and Dot. Istnieje nawet opcja wysterowania tak, by mniejszy Dot stał się pilotem – przewodnikiem do sterowania Dashem.
Prosta nauka podstaw programowania
Sterowanie urządzeniami Dash and Dot odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnych (na smartfon lub tablet – z systemem Android lub iOS). Młodzi użytkownicy korzystają z graficznego interfejsu, przywołującego na myśl gry komputerowe dla dzieci. Zadania, które wyznaczają swoim robotom edukacyjnym za pośrednictwem aplikacji, nawiązują jednak do zupełnie „dorosłego” programowania. Najmłodsi korzystają z obrazkowego języka programowania, tworzą dla robotów algorytmy działania i kreują scenariusze, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że właśnie przyswoili podstawy wiedzy, która kiedyś będzie dla nich cenna. Uczą się myśleć jak programiści. Ze względu na walory edukacyjne, zestawy Dash and Dot polecamy jako pomoc naukową dla szkół, które już od najmłodszych klas realizują zajęcia z zakresu nowoczesnych technologii.
Robot jako wirtuoz, a może królik?
Dla twórców zestawów Dash and Dot nauka jest równie ważna, co zabawa. Dlatego roboty edukacyjne wyposażone zostały w wiele dodatków. Jedne z nich – np. cymbałki, wyrzutnia piłeczek lub łączniki do klocków Lego – rozbudzają kreatywność dziecka. Na uwagę zasługują zwłaszcza wspomniane akcesoria do Lego, dzięki którym dziecko może obudować robota Dash and Dot w dowolny sposób, włączając w projekt swoją kolekcję klocków. Inne – takie jak przebrania albo królicze uszy – pozwalają odmienić wygląd urządzenia, aby mogło ono odgrywać jeszcze więcej ról w pasjonujących zabawach.