Chcąc zmierzyć prędkość obrotową ruchomego elementu, niezbędne jest wyposażenie się w tachometr. Jest to specjalny miernik, który dokonuje precyzyjnego pomiaru, zapewniając możliwość jego odczytu w czasie rzeczywistym. Tachometry mogą występować zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej. Niektóre z nich posiadają również możliwość podłączenia do minikomputerów z rodziny Raspberry Pi lub Arduino, umożliwiając tym samym wnikliwą analizę zebranych przez nie wyników.
Tachometry
Miernik tachometr obrotomierz Benetech GM8905
Urządzenie pozwala zmierzyć prędkość obrotową w zakresie od 2,5 do 99 999 obr/min z rozdzielczością 0,1 rpm . Miernik można wykorzystać np. do badania prędkości silników.- Darmowa dostawa
Tachometr obrotomierz Benetech GM8906
Tachometr jest urządzeniem służącym do mierzenia szybkości obrotów prędkości liniowej oraz częstotliwość silników elektrycznych, wirników, łopatek, wałków itp.- Darmowa dostawa
Zobacz również
- MULTIMETRY
- Mierniki rezystancji
- Mierniki pogodowe i jakości powietrza
- Miernik zużycia energii elektrycznej
- Mierniki pozostałe
- OSCYLOSKOPY CYFROWE
- Generatory funkcyjne
- SONDY POMIAROWE
- AMPEROMIERZE
- Miary i suwmiarki
- PRECYZYJNE WAGI ELEKTRONICZNE
- LUKSOMIERZE
- Mierniki cęgowe
- Wykrywacze kabli
- Mierniki temperatury
- Testery kabli
- Testery gniazdek
- Dalmierze laserowe
Do czego można wykorzystywać tachometry?
Tachometry znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Fani modelarstwa używają ich między innymi do określania prędkości, z jaką kręcą się śmigła w modelach statków powietrznych. Tachometry pomagają im również w oszacowaniu maksymalnej prędkości danego samolotu, poprzez określenie szczytowej prędkości obrotowej silników spalinowych i elektrycznych. Zebrane w ten sposób dane mogą posłużyć do obliczenia siły ciągu, a także wprowadzenia niezbędnych poprawek aerodynamicznych.
Tachometry doskonale sprawdzają się również podczas pracy ze zdalnie sterowanymi modelami. Przy ich pomocy konstruktor pojazdu jest w stanie oszacować maksymalną prędkość obrotową wału korbowego, co w połączeniu z danymi o mocy zastosowanego silnika pomoże mu dobrać odpowiednią skrzynię biegów.
W jaki sposób tachometry mogą ułatwić pracę z silnikami elektrycznymi?
W projektach DIY często wykorzystuje się podzespoły, które akurat leżą w zasięgu ręki. W takiej sytuacji może okazać się, że zastosowany silnik elektryczny posiada zbyt wysoką prędkość obrotową, którą trzeba będzie ograniczyć poprzez zmniejszenie napięcia. Aby dokonać precyzyjnej redukcji mocy motoru, wystarczy zmniejszyć napięcie robocze silnika, mierząc jednocześnie tachometrem ilość obrotów na minutę.
Elektroniczny tachometr współpracujący z Arduino
Tachometry mogą być także wykorzystywane w projektach opartych o minikomputery. Pozwala to na konstruowanie zaawansowanych czujników, przy pomocy których możliwy stanie się zdalny nadzór prędkości obrotowej poszczególnych mechanizmów. Wystarczy tylko wyposażyć się w moduł czujnika zbliżeniowego, który działać będzie jako tachometer. Arduino lub inna płytka rozwojowa, do której podłączony zostanie tego rodzaju sensor, będzie następnie odbierać sygnał PWM, który po przeanalizowaniu przez CPU minikomputera zostanie zamieniony na prędkość obrotową.