Filtruj według
Cena
2 3
Producent
Więcej (447) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

BOTLAND B. DERKACZ SPÓŁKA JAWNA Opinie z ekomi-pl.com

Wzorce napięcia

Ilość produktów: 1
Loading...

Źródło napięcia odniesienia LM385Z - 2.5V

Układ LM385Z-2.5 o napięciu referencyjnym 2,5 V.
Indeks: PAS-04930
Indeks: PAS-04930
Wysyłka 24h
Dostępny, wysyłka 24h!
SPRAWDŹ ILOŚĆ
Cena podstawowa 2,90 zł Cena 2,90 zł
  • Darmowa dostawa

Źródła napięcia odniesienia

Aby w danym systemie wygenerować niezależny od napięcia zasilania poziom napięcia odniesienia, konieczny jest dedykowany układ, czyli wzorzec napięcia. Tego rodzaju elementy są szeroko wykorzystywane w elektronice analogowej i systemach mieszanych, analogowo-cyfrowych, takich jak regulatory, sterowniki oraz przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe. Układy te wykorzystują napięcie odniesienia do pracy, porównywania z innymi napięciami czy konwersji napięcia podanego analogowego z i na postać cyfrową.

Stabilizatory napięcia a wzorce napięcia odniesienia

Należy odróżnić wzorce napięcia od zwykłych stabilizatorów napięcia (liniowych i impulsowych), o ile zachowują się one podobne. Na wyjściu dają określone napięcie, niezależnie od napięcia zasilania. Różnią się jednak szeregiem cech. Wzorce napięcia są o wiele bardziej dokładne i stabilne, a także charakteryzują się niższym prądem wyjściowym, co sprawia, że często napięcie odniesienia z takiego układu musi być buforowane, na przykład przy wykorzystaniu wzmacniacza operacyjnego.

Typowe metody stabilizacji napięcia odniesienia

Istnieje wiele metod (zjawisk fizycznych), wykorzystywanych do konstrukcji wzorców napięcia. Pierwszymi źródłami napięcia odniesienia były procesy elektrochemiczne, jednakże takie urządzenia są wysoce niepraktyczne i nie da się stosować ich poza laboratorium. Kolejna generacja układów stabilizujących napięcia odniesienia oparta była na gazowanych lampach. Wprowadzenie układów półprzewodnikowych było kolejnym etapem rozwoju wzorców napięcia. Pierwsze były diody Zenera, a obecnie najczęściej wykorzystuje się systemy bazujące na sumie spadku napięcia na diodzie półprzewodnikowej i różnicy napięć na dwóch złączach PN o różnych wartościach płynącego prądu. Takie rozwiązanie oferuje wysoką stabilność temperaturową, z uwagi na to, że wykorzystane efekty mają, odpowiednio, ujemny i dodatni współczynnik temperaturowy, wypadkowo kompensując się nawzajem.

Aplikacje wzorców napięcia w systemach analogowych i mieszanych

Typowym zastosowaniem napięć odniesienia są systemy mieszane, czyli analogowo-cyfrowe, które wykorzystują poziom tego napięcia w układach odpowiedzialnych za translację wartości analogowych na cyfrowe. W domenie cyfrowej wszystkie wartości amplitudy są z założenia bezwymiarowe. Dopiero w momencie translacji z/na wartość analogową są one konwertowane na jakiś ułamek napięcia pełnej skali danego obwodu. Najczęściej napięcie to równe jest napięciu pochodzącemu ze wzorca napięcia.