Kategorie

Sterowniki serw

Sterowniki serw są bardzo ważnymi elementami układu sterowania serwomechanizmami. Typowa konstrukcja serwa opiera się na zaledwie kilku elementach, w skład których wchodzi silnik elektryczny, układ sprzężenia zwrotnego i sterownik. W obwodzie sterownika, układ sprzężenia zwrotnego nadaje informację o położeniu kątowym serwomechanizmu, aby sterownik mógł wysłać odpowiedni sygnał w celu ustawienia silnika serwomechanizmu w żądanym położeniu. Systemy serwomechanizmów ze sterownikami działają w oparciu o zamkniętą pętlę sprzężenia zwrotnego, która ma przewagę nad otwartą pętlą w tym, że umożliwia uzyskanie lepszych parametrów odpowiedzi serwomechanizmu, zmniejsza podatność na zakłócenia błędami sterowania oraz zwiększa stabilność całego systemu.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Wydajność prąd
Ilość kanałów
Regulacja manualna

Najnowsza technologia sterowników serwomechanizmów

W dobie szybko rozwijającej się elektroniki i oprogramowania, producenci zaprojektowali układy o jeszcze większych możliwościach sterowania serwem. Sterowniki serii Maestro USB od Polou odznaczają się bardzo wysoką rozdzielczością sygnału sterującego oraz wysoką stabilnością umożliwiającą precyzyjne, pozbawione drgań sterowanie serwomechanizmami. Pośród unikalnych cech sterowników Polou, wyróżnia się także opcja regulacji prędkości zmiany położenia kątowego sterowanych serw, możliwość wyłączenia serw oraz zaawansowane mapowanie poleceń w celu optymalizacji sterowania. Modułem sterownika Polou, można sterować na trzy sposoby: Poprzez złącze USB bezpośrednio z komputera, port szeregowy TTL do współpracy z systemami wbudowanymi (np. Arduino) oraz programowo, skryptem zapisanym w pamięci sterownika. Kanały sterownika mogą być skonfigurowane jako wyjścia cyfrowe, wejścia analogowe i wyjścia sygnału sterowania serwem oraz sygnału ESC do sterowania silnikami, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami, umożliwia wykorzystanie sterowników w pojazdach zdalnie sterowanych. Wysoka dokładność, czas trwania drgań przejściowych mniejszy od 200 ns i wbudowana kontrola prędkości i przyspieszenia, sprawiają, że serwomechanizmy pracują gładko i precyzyjnie. Dzięki temu, sterowniki Polou dobrze sprawdzą się w aplikacjach o charakterze profesjonalnym.

Sterowanie serwem za pomocą Arduino

Serwa to bardzo użyteczne urządzenia i mogą być także sterowane bezpośrednio z Arduino, jak i z pomocą dedykowanych do tego celu nakładek. Wykorzystując jedno wejście analogowe i jedno wyjście PWM w Arduino, możemy sterować serwem w sposób proporcjonalny. Aby sygnał PWM mógł sterować serwem musi mieć okres 20 ms i przez większość czasu tego jednego cyklu, reprezentować stan niski. Na początku każdego cyklu, przez czas wynoszący od 1 do 2 ms, musi występować stan wysoki, przy czym czas 1 ms odpowiada niezmiennemu położeniu kątowemu, a czas 2 ms odpowiada obrotowi o kąt 180°. Jest to najbardziej korzystna metoda sterowania. Pamiętaj, że wgranie do Arduino biblioteki do obsługi serw powoduje dezaktywację sygnału PWM na wyprowadzeniach nr 9 i 10 (na płytce Arduino UNO i innych o takim samym układzie wyprowadzeń). Sterowanie serwami za pomocą Arduino z wgraną biblioteką do obsługi serw jest proste, ale wówczas każde serwo wymaga oddzielnego wyjścia PWM. W przypadku bardziej rozbudowanych projektów, znakomicie sprawdzą się wielokanałowe sterowniki serw od Adafruit, kompatybilne z Arduino. Pośród nich, 16-kanałowy sterownik PWM od Adafruit, który generuje sygnał PWM o 12-bitowej rozdzielczości umożliwiając jednoczesne sterowanie szesnastoma serwami, wykorzystując tylko dwa wyprowadzenia a Arduino. W naszym sklepie z pewnością znajdziesz sterowniki serwomechanizmów dopasowane do własnego projektu.