Kategorie

Tranzystory

Tranzystor to półprzewodnikowy element elektroniczny. Wykazuje się zdolnością do wzmacniania sygnału elektrycznego. Pierwszy tranzystor został skonstruowany w 1947 roku przez Johna Bardeena oraz Waltera Housera Brattaina.

Podkategorie

  • Tranzystory bipolarne

    Tranzystory bipolarne wykorzystywane jako wzmacniacze lub przełączniki.

  • Tranzystory unipolarne (MOSFET)

    MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) to obecnie standardowa technologia produkcji tranzystorów unipolarnych i obwodów scalonych, które wykorzystywane są m.in. w robotyce, komputerach i inteligentnych układach elektronicznych. W tej...


Produkty na stronie

Produkty na stronie

Tranzystor zastąpił energochłonne lampy elektronowe, dlatego też bardzo często jego wynalezienie traktowane jest jako rewolucja w branży elektronicznej. Pobiera znacznie mniej mocy, co przekłada się na możliwość zmniejszenia współpracujących z nim elementów biernych. Tranzystor może być bipolarny i unipolarny.

Tranzystor bipolarny

Składa się z trzech warstw półprzewodnika. Jego charakterystyczną cechą jest niewielki prąd, który płynie pomiędzy dwiema elektrodami, sterujący większym prądem, który z kolei płynie między emiterem a trzecią elektrodą. Tranzystor bipolarny wykorzystywany jest jako wzmacniacz natężenia prądu elektrycznego lub napięcia, a także w niektórych przypadkach obu tych wartości. Jest stosowany również jako przełącznik, szczególnie w układach cyfrowych i impulsowych.

Tranzystor unipolarny

Nazywany jest także polowym, sterowanie prądem odbywa się w nim za pośrednictwem pola elektrycznego. Kluczowym elementem tranzystora unipolarnego jest kryształ z dwiema elektrodami – źródłem i drenem. Napięcie, które przyłożone jest do bramki, wywołuje w krysztale dodatkowe pole elektryczne. W rezultacie następuje zmiana efektywnego przekroju kanału, a to z kolei doprowadza do zmiany oporu pomiędzy drenem i źródłem. Tranzystor może pełnić różne funkcje. Cechuje się szerokim zakresem zastosowania, używa się go w budowie wzmacniaczy i odgrywa kluczową rolę w układach elektronicznych. W naszej ofercie dostępne są tranzystory bipolarne i unipolarne. Mają różną moc, napięcie maksymalne kolektor-emiter, a także obudowy. Rozwój technologii spowodował, że współcześnie układy tranzystorowe realizowane są w postaci układów scalonych.