Kategorie

Tranzystory

Tranzystor jest urządzeniem półprzewodnikowym używanym do wzmacniania lub przełączania sygnałów elektronicznych i energii elektrycznej. Jest on podstawowym elementem konstrukcyjnym nowoczesnych urządzeń elektronicznych i jest wszechobecny w systemach elektronicznych dookoła nas. Pierwszym praktycznie wdrożonym urządzeniem tego typu był tranzystor ostrzowy wymyślony w 1947 r. przez amerykańskich fizyków Johna Bardeena, Waltera Brattaina i Williama Shockleya. Tranzystor zrewolucjonizował elektronikę i utorował drogę dla mniejszych i tańszych radiotelefonów, kalkulatorów i komputerów, a także do powstania wielu innych urządzeń. Tranzystory to w dzisiejszych czasach element niezbędny w każdym projekcie elektronicznym.

Podkategorie

  • Tranzystory bipolarne Tranzystory bipolarne

    Tranzystor bipolarny (BJT) jest rodzajem tranzystora, który wykorzystuje zarówno elektrony, jak i dziury jako nośniki ładunku . Tranzystory unipolarne, takie jak tranzystory polowe (FET), wykorzystują tylko jeden rodzaj nośnika ładunku do transportu prądu w...

  • Tranzystory unipolarne (MOSFET) Tranzystory unipolarne (MOSFET)

    Tranzystory unipolarne (MOSFET) - Tranzystory unipolarne występują w wielu różnych odmianach, każda z nich mocno różni się od pozostałych. W naszym sklepie oferujemy Państwu bogaty wybór tych akcesoriów elektronicznych. Mosfet, czyli Metal-Oxide...


Produkty na stronie

Produkty na stronie

Tranzystor – uniwersalny element elektroniczny

Tranzystor jest kluczowym elementem praktycznie we wszystkich nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Tranzystor uważa się go za jeden z największych wynalazków XX wieku. Jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie opiera się na możliwości masowej produkcji przy użyciu wysoce zautomatyzowanego procesu, który osiąga zdumiewająco niskie koszty. Mimo że obecnie ogromna większość tranzystorów jest obecnie produkowana w układach scalonych, to nadal na rynku dostępne jest wiele rodzajów różnych tranzystorów dyskretnych.

Zasada działania tranzystorów

Tranzystor to urządzenie półprzewodnikowe, które składa się zwykle z co najmniej trzech wyprowadzeń do podłączenia do zewnętrznego obwodu. Napięcie lub prąd przyłożone do jednej pary zacisków tranzystora steruje prądem przez inną parę zacisków. Ponieważ kontrolowana (wyjściowa) moc może być wyższa niż moc sterująca (wejściowa), tranzystor może wzmocnić sygnał. Większość tranzystorów jest wykonana z bardzo czystego krzemu lub germanu, ale można również stosować inne materiały półprzewodnikowe.

Tranzystory - Dostępne rodzaje – czym się różnią?

Tranzystor bipolarny (BJT) może zawierać tylko jeden rodzaj nośników ładunku, w tranzystorze polowym (FET) mogą współistnieć jednocześnie dwa rodzaje nośników ładunku. Elementy te różnią się budową, a co za tym idzie zasadą działania. Tranzystory bipolarne są tak nazywane, ponieważ działają zarówno przy użyciu nośników większościowych, jak i mniejszościowych. Tranzystor taki jest połączeniem dwóch diod. Tranzystor utworzony został z cienkiej warstwy jednego typu półprzewodnika umieszczonego pomiędzy dwoma warstwami drugiego typu (PNP albo NPN). Z kolei tranzystor polowy, zwany czasem tranzystorem unipolarnym, wykorzystuje elektrony lub dziury do przewodzenia.