Kategorie

Płytki uniwersalne

Płytka uniwersalna - Życie każdego projektu zaczyna się od prototypu. Projektowanie płytki drukowanej nowego urządzenia jest żmudnym i często niełatwym procesem, a jej wykonanie najczęściej wiąże się ze sporymi kosztami. Istnieje jednak alternatywa: jeśli chcesz szybko i łatwo sprawdzić działanie układu elektronicznego, z pomocą przychodzą Ci płytki uniwersalne. Wybór odpowiedniej płytki zależy od tego, jakie elementy elektroniczne stosujesz w swoim układzie oraz jaki jest jego stopień skomplikowania.

Płytka elektroniczna - Do czego można wykorzystać płytki prototypowe?

Płytka elektroniczna - Najpowszechniejszym rozstawem pól do lutowania, stosowanym na płytkach uniwersalnych, jest 100 mils, co odpowiada dokładnie 2,54 mm. Jest to rozstaw pomiędzy środkami otworów montażowych, jaki najczęściej mają elementy elektroniczne w obudowach przewlekanych (THT) – rezystory, kondensatory, złącza typu goldpin, układy scalone w obudowach SIP i DIP, wiele wyświetlaczy, tranzystorów, diod LED, etc. Niektóre płytki są wyposażone w pola SMD o rastrach odpowiadających najpopularniejszym obudowom elementów do montażu powierzchniowego. W tej kategorii znajdziesz też płytki pcb dedykowane do budowy nakładek typu Raspberry Pi Hat. Dla wyjątkowych projektów została stworzona wyjątkowa, okrągła pytka prototypowa PA07!

Budowa płytki uniwersalnej

Najczęściej stosowane są dwa rodzaje ścieżek, odpowiadające układowi blaszek w płytkach stykowych: ścieżki krótkie, obejmujące kilka pól lutowniczych oraz długie, biegnące wzdłuż krawędzi płytki, zawierające kilkanaście do kilkudziesięciu pól lutowniczych. Te pierwsze, krótsze, stosuje się do wykonywania połączeń (węzłów) pomiędzy poszczególnymi wyprowadzeniami elementów układu elektronicznego. Dłuższe ścieżki doskonale nadają się do wykorzystania w roli szyn zasilania – masy oraz napięcia zasilania. W przypadku większych płytek uniwersalnych dostępnych jest kilka szyn – można je ze sobą łączyć, aby zwiększyć liczbę pinów w danej sieci (np. masy) lub stosować oddzielnie dla kilku różnych napięć zasilania (np. symetrycznych +/-5V dla układów analogowych).

Co można, a czego nie można zbudować na płytce uniwersalnej?

Najprościej rzecz ujmując, płytki drukowane nadają się do lutowania wszystkich typowych układów elektronicznych, pracujących na niskich napięciach i niewygórowanych częstotliwościach. Należy pamiętać, że ze względu na stosunkowo małe odstępy pomiędzy ścieżkami, uniwersalne płytki pcb nie nadają się do pracy z napięciami rzędu kilkudziesięciu i więcej woltów, z kolei szerokości ścieżek ograniczają możliwość przenoszenia większych prądów.