Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT

Indeks: SES-00165 EAN: 5904422366513

Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 z interfejsem 1-wire. Działa w zakresie od -55°C do 125°C. Zasilany jest napięciem od 3,0 V do 5,5 V.

Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT
19,90 zł
16,18 zł netto
Dostępny, wysyłka 24h!
SPRAWDŹ ILOŚĆ
Wysyłka 24h
30 dni na zwrot
Producent: OEM

Opis produktu: Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT

Popularny cyfrowy termometr (czujnik cyfrowy) w obudowie TO92 wyposażony w interfejs komunikacyjny 1-wire.

Produkt kompatybilny z Arduino

Przewodnik użytkownika dla Arduino dostępna jest pod tym adresemCzujnik można również obsługiwać poprzez Raspberry Pi, podłączając zgodnie z opisem zawartym  w tym artykule.

DS18B20 piny

Rozkład wyprowadzeń czujnika: VDD - napięcie zasilania, DQ - sygnał cyfrowy, GND - masa układu.

Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT

Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT.

Czujnik temperatury D18B20

Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 to produkt o uniwersalnym zastosowaniu, który świetnie sprawdzi się w wielu projektach elektronicznych, wymagających użycia sensora mierzącego wartość temperatury.

Możesz wykorzystać go na przykład do skonstruowania takich urządzeń jak termometr czy stacja pogodowa, które z kolei znakomicie nadają się jako uzupełnienie domowego systemu automatyki. Ten model sensora sprawdzi się również w wielu innych projektach, takich jak systemy chłodzące do elektroniki czy kontrolery instalacji grzewczej. Element przeznaczony jest do montażu przewlekanego (THT) i znajduje się wewnątrz obudowy TO92, która wyposażona jest w trzy wyprowadzenia: VDD (napięcie zasilania), DQ (sygnał cyfrowy) i GND (masa). Czujnik oferuje rozdzielczość od 9 do 12 bitów, a także możliwość działania w trybie pasożytniczym, co pozwala na ograniczenie liczby wykorzystywanych pinów do dwóch (tylko DQ oraz GND). Standardowo model ten zasilany jest napięciem o wartości od 3 do 5,5 V.

Czujnik temperatury DS18B20 – najczęściej wybierany cyfrowy czujnik temperatury

Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT jest jednym z najpopularniejszych scalonych czujników temperatury. Warto wiedzieć, że rodzina sensorów DS1820 zawiera zarówno omawiany czujnik DS18B20, jak i nieco zmodyfikowaną wersję – DS18S20.

Z uwagi na niewielką liczbę przewodów (w najczęściej wykorzystywanym trybie pracy wystarczy zaledwie przewód masy oraz jeden kabel sygnałowy), dużą dokładność i prostą implementację sensor ten jest chętnie stosowany zarówno w urządzeniach amatorskich i zestawach do samodzielnego montażu (tzw. „kitach”), jak i w komercyjnych kontrolerach temperatury.

Interfejs czujnika temperatury do Raspberry Pi i Arduino

Czujnik obsługiwany jest przez oszczędny interfejs 1-Wire i jest kompatybilny z Arduino oraz Raspberry Pi, co czyni go idealną propozycją dla elektroników tworzących własne projekty wymagające wykorzystania sensora temperatury - urządzenia chłodzące i grzewcze, termometry, stacje pogodowe, systemy klimatyzacji w budynkach czy sprzęt AGD.

Element oferuje szeroki zakres pomiarowy (od -55 do 125°C z dokładnością ± 0,5°C w zakresie -10 do 85°C), dlatego przy odpowiedniej ochronie w postaci szczelnej obudowy lub osłony można go wykorzystać również w warunkach zewnętrznych. Każdy egzemplarz wyposażony jest w unikalny, 64-bitowy kod seryjny, dzięki któremu kilka takich samych czujników może funkcjonować w jednej magistrali.

Sensor DS18B20 cechuje się też atrakcyjną ceną połączoną z wysoką jakością wykonania i dużą trwałością, dlatego stanowi dobrą propozycję dla wszystkich elektroników poszukujących niedrogiego i niezawodnego, cyfrowego czujnika temperatury THT.

Najważniejsze informacje o szynie 1-Wire

Interfejs 1-Wire został opracowany w celu zredukowania liczby przewodów, koniecznych do realizacji połączeń pomiędzy układami scalonymi. Zasada przekazu danych opiera się na generowaniu impulsów, których sekwencja i czas trwania kodują odpowiednie stany logiczne (0 i 1) – dzięki temu nie jest konieczne stosowanie dodatkowej linii zegarowej.

Dodatkowo, z tej samej linii danych niektóre układy scalone o niskim poborze prądu (np. DS18B20) mogą „podkradać” niewielką część prądu, co umożliwia ich zasilanie – bez konieczności prowadzenia osobnego przewodu zasilającego. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne w urządzeniach, w których liczba dostępnych przewodów (lub np. pinów złącza) jest mocno ograniczona.

Pamięć ustawień czujnika DS18B20

Czujnik cyfrowy DS18B20 oprócz swojej standardowej funkcji pomiaru temperatury, posiada także wbudowaną funkcję alarmu. Alarm jest wyzwalany w chwili, w której zmierzona temperatura przekracza wartość progową, która jest ustawiana programowo przez użytkownika. Dane dotyczące progów zadziałania są przechowywane w pamięci nieulotnej czujnika i są w niej przechowywane również po wyłączeniu zasilania.

Współpraca czujnika DS18B20 z Arduino

Konstrukcja czujnika DS18B20 jest przystosowana do współpracy z płytkami bazowymi Arduino. Poszczególne wyprowadzenia należy połączyć w następujący sposób:

 • “VDD” -> pin “5V” w Arduino
 • “GND” -> pin “GND” w Arduino
 • “DQ” -> dowolny pin z sekcji “DIGITAL” w Arduino

W celu zapewnienia stabilnej, pozbawionej zakłóceń transmisji danych, zalecane jest podłączenie pomiędzy wyprowadzeniami “VDD” a “DQ” rezystora o rezystancji 3,3 kΩ. Po podłączeniu czujnika i modułu bazowego Arduino, należy w środowisku Arduino IDE zainstalować biblioteki DallasTemperature.h oraz OneWire.h. Tym sposobem możesz zbudować prosty termometr, którego funkcjonalność możesz także uzupełnić stosując wyświetlacz LCD wskazujący aktualny wynik pomiaru. Do obsługi wyświetlacza LCD na Arduino, niezbędna jest instalacja dodatkowej biblioteki LiquidCrystal.h.

Specyfikacja DS18B20 - Kompatybilny z Arduino i Raspberry Pi

 • Napięcie zasilania: od 3,0 V do 5,5 V
 • Zakres pomiarowy: od -55°C do 125°C
 • Dokładność: +/- 0,5°C w zakresie -10°C do 85°C 
 • Rozdzielczość: od 9 do 12 bitów
 • Obudowa THT TO92

Interfejs 1-wire
Moduł - Temperatura do 125 °C
Moduł - Temperatura dokładność +/- 0.5 °C
Moduł - Temperatura od -55 °C
Test 2

Wysyłka w dniu zamówienia

Zaksięgowanie wpłaty za zamówienie na naszym koncie w dzień roboczy do godziny 12:00 oznacza wysyłkę towaru jeszcze tego samego dnia! 

Czas realizacji płatności uzależniony jest od godzin sesji ELIXIR banków nadawcy i odbiorcy przelewu (więcej informacji na ten temat np. na stronie https://www.kiedy-przelew.pl/).

Darmowa wysyłka w Polsce już od 300 zł

Jeśli kwota do zapłaty za produkty przekroczy 300 zł dostawa gratis! Dotyczy zamówień opłaconych przed wysyłką. Zamówienia pobraniowe wysyłamy gratis od 500 zł.

Zamówienia wielkogabarytowe, przekraczające standardowe wymiary przesyłek kurierskich mogą zostać wysłane na palecie. Czas doręczenia takiej przesyłki wynosi 1-3 dni robocze od momentu nadania.

Wysyłka na terenie Polski

Card image cap
Poczta Polska
 • Termin dostawy: 1-3 dni
 • Płatność z góry: od 9,90 zł
 • Płatność przy odbiorze: 17,90 zł
 • Ubezpieczenie: 1000 zł
Card image cap
Kurier GLS
 • Termin dostawy: 24h
 • Płatność z góry: od 14,90 zł
 • Płatność przy odbiorze: 22,90 zł
 • Ubezpieczenie: 6000 zł
Card image cap
Inpost Paczkomaty 24/7
 • Termin dostawy: 1-3 dni
 • Płatność z góry: od 12,90 zł
 • Ponad 11 000 Paczkomatów
 • Ubezpieczenie: 200 zł
Card image cap
Inpost Kurier
 • Termin dostawy: 24h
 • Płatność z góry: od 16,90 zł
 • Ubezpieczenie: do 100 000 zł
 • Dostawa pod wskazany adres

Wysyłka za granicę

Kurier GLS - strefa 1

Austria, Belgia, Chrowacja, Czechy, Dania, Niemcy, Holandia, Słowacja

 • Termin dostawy: 2-4 dni
 • Płatność z góry: 35 zł
Kurier GLS - strefa 2

Bułgaria, Estonia, Francja, Litwa, Luksemburg,  Łotwa, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowenia, Węgry, Włochy

 • Termin dostawy: 2-5 dni
 • Płatność z góry: 50 zł
Kurier GLS - strefa 3

Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Szwecja

 • Termin dostawy: 2-7 dni
 • Płatność z góry: 80 zł

Formy płatności

Card image cap
PayU
 • Płatność natychmiastowa. Twoja wpłata trafi na nasze kontro w ciągu kilku minut.

  W tym:
Card image cap
Przelew tradycyjny
 • Po złożeniu zamówienia otrzymasz od nas numer konta bankowego do dokonania przelewu.

  W zależności od banku Twoja wpłata dotrze do nas w ciągu 1-2 dni roboczych.
Card image cap
Pobranie
 • Za zakupy zapłacisz bezpośrednio przy odbiorze paczki. Pamiętaj o przygotowaniu odliczonej kwoty.

  Maksymalna wartość zamówienia płatnego za pobraniem to 6 000 zł.

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Czujnik temperatury DS18B20 - cyfrowy 1-wire THT

4.9/5

Średnia Ocena

25

Opinie Klientów
29.01.2022
Działa jak trzeba
20.01.2022
Spełnia swoją rolę :)
01.12.2021
Działa ok.
22.11.2021
POZYTYWNIE
12.11.2021
Produkt zgodny z opisem
26.10.2021
Działa prawidłowo.
20.10.2021
Produkt w pełni spełnia swoje zadanie , a konkretnie zastosowanie jako czujnika temperatury z zasilaniem pasożytniczym . Na pewno nie jest podróbką . Jestem w pełni zadowolony z dokonanego zakupu , co jest potwierdzone ponownym zakupem .Dziękuję .
15.10.2021
Bardzo dobry i tani czujnik temperatury 1W. Wyjątkowo odporny - nie stracił precyzji pomiaru po omyłkowej zamianie polaryzacji zasilania. Jedyna nieintuicyjna rzecz to rysunek w dokumentacji - dopisek "bottom view" słabo widoczny i to staje się przyczyną błędnego połączenia. Poza tym czujnik jest super. Przeżył lot stratosferyczny - 3 czujniki wykorzystywane były do pomiaru rozkładu temperatury wewnątrz sondy stratosferycznej. Do jakości i precyzji pomiarów nie mam uwag.
06.10.2021
Produkt szybko dostarczony, bez wad.
28.09.2021
OK
27.09.2021
Działa bez problemu
05.09.2021
Bardzo polecam ten czujnik, prosty e oprogramowaniu, precyzyjny, odporny na błędy połączeń (omyłkowo pomyliłem polaryzację, czujnik rozgrzał się topiąc gąbkę pod spodem, później nie wykazywał najmniejszych śladów uszkodzeń, pracował poprawnie podając precyzyjnie właściwą temperaturę). Czujniki zostały wykorzystane rok temu do badania gradientu temperatury wewnątrz sondy stratosferycznej. Obecny zakup posłuży do budowy kolejnej sondy.
30.06.2021
Lubię ten czujnik, mam ich już parę i ciągle dokupuje, bo dodanie nowych jest bajecznie proste
29.06.2021
Oki
01.05.2021
Działa wolno, lecz jest precyzyjny i tani
04.04.2021
OK.
22.03.2021
Super
22.03.2021
Dobra jakość.
08.03.2021
bez uwag
28.02.2021
Zgodny z zamówieniem
21.02.2021
działa
18.02.2021
jako czujnik do pomiary temperatury w hali magazynu
09.02.2021
Bez uwag
07.02.2021
OK OK
07.02.2021
Produkty zgodne z opisem w stanie idealnym.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: