Kategorie

Dzwonki i wizjery

Dzwonki i wizjery to niezbędny element wyposażenia nie tylko na strzeżonych osiedlach, ale również w domach jednorodzinnych. W tej kategorii oferujemy dzwonki bezprzewodowe zasilane bateryjnie i z wyprowadzeniem przewodowym, a także wizjery wideo oraz wideofony. Urządzenia mogą być wykorzystywane samodzielnie lub stanowić jeden z elementów systemu inteligentnego domu.

Dzwonki i wizjery

W tej kategorii dostępne są dzwonki bezprzewodowe (zasilane na baterie oraz z wyprowadzeniami przewodowymi), wizjery elektroniczne oraz wideofony. Oferujemy także innowacyjne rozwiązanie, jakim jest dzwonek bezbateryjny. W urządzeniu tym energia mechaniczna powstająca przy wciśnięciu przycisku na nadajniku jest zamieniana na energię elektryczną, a następnie na sygnał elektromagnetyczny, który zostaje przesłany do zasilanego sieciowo odbiornika i uruchamia alarm. Dzięki takiemu urządzeniu nigdy nie trzeba wymieniać baterii w nadajniku.

Dzwonek, domofon, wizjer i wideofon

Choć nazewnictwo nie jest jednoznaczne we wszystkich sklepach, zazwyczaj można podzielić urządzenia z tej grupy na cztery podstawowe rodzaje:

  • Dzwonki: po wciśnięciu przycisku na nadajniku sygnał (elektryczny lub radiowy, w zależności od typu dzwonka) jest przekazywany do odbiornika, gdzie uruchamia alarm dźwiękowy i/lub świetlny. Nie ma możliwości sterowania ryglem drzwi ani komunikowania się z osobą przy nadajniku.
  • Domofony: istnieje możliwość komunikacji głosowej między osobami przy nadajniku i odbiorniku, a także (zazwyczaj) opcja otwarcia rygla drzwi z poziomu odbiornika. Często istnieje też możliwość otwarcia drzwi z zewnątrz po wpisaniu odpowiedniego kodu.
  • Wizjery (z kamerą): odpowiednik zwykłego wizjera optycznego, jednak zamiast soczewki w drzwiach umieszczona jest kamera, a wewnątrz mieszkania - ekran. Nie ma możliwości komunikacji głosowej.
  • Wideofony: istnieje możliwość komunikacji głosowej, a osoba odbierająca połączenie widzi obraz z kamery znajdującej się przy nadajniku. Zazwyczaj dostępna jest opcja otwarcia rygla z poziomu odbiornika lub po wpisaniu odpowiedniego kodu na nadajniku (zwykle tak zwanej kasecie zewnętrznej, czyli elemencie łączącym mikrofon, głośnik, kamerę, szyfrator etc.).

Jaki model wybrać?

Jeżeli potrzebujesz zwykłego sygnalizatora, który będzie informował Cię o przyjściu gości, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie dzwonek bezprzewodowy. Bardziej kompleksową i wygodniejszą opcją jest zestaw wideofonowy, który umożliwi Ci podgląd przy pomocy kamery, obustronną komunikację głosową oraz zdalne otwieranie drzwi. Dzwonki i wizjery wykorzystuje się nie tylko jako element kontroli dostępu do mieszkania, ale także w innych sytuacjach - na przykład podczas opieki nad chorą osobą. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie lekki i niedrogi dzwonek bezprzewodowy. Bez względu na planowane zastosowanie, warto zwrócić uwagę na zasięg wybranego modelu - zwłaszcza, jeżeli planujesz użytkować urządzenie na dużym terenie (na przykład umieścić odbiornik w domu, a nadajnik przy furtce do ogrodu).