Kategorie

Drukarki i pióra 2D

Johannes Gutenberg zapewne nie spodziewał się, że jego wynalazek – druk – stanie się przyczynkiem do powstania kilkaset lat później szeregu zaawansowanych, niezwykle precyzyjnych technik znakowania. Początkowo teksty i grafiki były powielane poprzez odbijanie na czystym papierze zestawionych wcześniej matryc, pokrytych barwnikiem. Końcówka XX wieku przyniosła całkowitą zmianę podejścia do metodologii druku. Upowszechnienie się komputerów i dosłownie natychmiastowe po tym pojawienie się drukarek igłowych, atramentowych, a w końcu laserowych sprawiło, że druk wyewoluował z techniki utrwalania tekstu do rangi uniwersalnej technologii znakowania opakowań, elementów konstrukcyjnych, produktów farmaceutycznych itp. Choć dziś prawie każdy posiada przynajmniej jedną domową drukarkę, mało kto ma możliwość znakowania dowolnych powierzchni. Aby przełamać tę barierę, producenci stworzyli specjalne rodzaje drukarek, które mogą nanosić napisy i proste rysunki na dowolne powierzchnie. W sklepie Botland znajdziesz zarówno doskonałe drukarki etykiet, jak i supernowoczesne... długopisy drukujące, czyli – inaczej mówiąc – pióra 2D.

Przegląd technologii druku

Najbardziej rozpowszechnione w świecie urządzeń biurowych są dwie technologie druku – atramentowa (która wyparła prawie całkowicie stosowane dawniej drukarki igłowe) oraz laserowa. Ta pierwsza opiera się na natryskiwaniu mikroskopijnych kropel czarnego bądź barwnego tuszu na powierzchnię papieru. Do tego celu wykorzystywane są niezwykle precyzyjne, wysokiej rozdzielczości głowice, wbudowane w pojemnik z tuszem lub (w niektórych tańszych drukarkach) bezpośrednio w ruchomy wózek drukarki. Na tego typu technologii bazują też dostępne w naszej ofercie pióra 2D. Druk laserowy wykorzystuje szereg zjawisk optycznych i elektrostatycznych, pozwalających na wykonywanie pożądanego rysunku (tekstu, grafiki lub zdjęcia) poprzez wałek światłoczuły, naelektryzowany przez promień lasera. Przyciąga on cząstki toneru i przenosi je na papier, na którym barwnik jest utrwalany za pomocą grzałki. Trzecią technologią, zasłużoną zwłaszcza dla branży opakowań oraz urządzeń fiskalnych, jest druk termiczny – tutaj szczególne znaczenie ma materiał, którym pokryty jest papier. Zasada działania tego typu drukarki opiera się na selektywnym podgrzewaniu specjalnych mikrogrzałek – przekazując ciepło na powierzchnię papieru, powodują one jego lokalne zaciemnienie.

Pióro 2D – drukarka, którą zmieścisz w dłoni

Niezwykle interesującym przedstawicielem, cokolwiek niezbyt licznej, grupy piór 2D jest długopis drukujący Evebot Printing Pen. To niewielkie (jedynie 174 x 53 x 30 mm), poręczne urządzenie, wyposażone zostało w wydajny akumulator o pojemności 1200 mAh, port USB C (służący do ładowania) oraz moduł WiFi, pozwalający na łatwe łączenie z dowolnym urządzeniem mobilnym z systemem operacyjnym Android lub iOS. Obok głowicy drukującej o szerokości 26 mm umieszczona została niewielka rolka, współpracująca z ukrytym w obudowie enkoderem. To dzięki niemu drukarka rozpoznaje aktualną prędkość przesuwania urządzenia po powierzchni, na której ma się znaleźć nadruk, co pozwala wbudowanemu kontrolerowi na dostosowanie pracy głowicy drukującej. W efekcie wydruk wykonany tą techniką jest pozbawiony zniekształceń, niezależnie od tego, na ile jednostajnie został wykonany cały przejazd. Co ważne, specjalny tusz użyty w urządzeniu jest na tyle bezpieczny, że oprócz powierzchni takich, jak papier, tektura, szkło, tworzywa sztuczne, a nawet tkaniny, nadruki mogą być nanoszone nawet bezpośrednio na… ludzką skórę.

Drukarki i pióra 2D w ofercie Botland

W naszej ofercie znajdziesz długopis drukujący Evebot Printing Pen oraz wkłady z tuszem w kolorach: czarnym, czerwonym i granatowym. Taki zestaw pozwoli Ci na wykonywanie nadruków reklamowych, porządkowanie dokumentów czy opakowań, szybkie znakowanie ubrań… Sprawdzi się doskonale także w zastosowaniach czysto rozrywkowych, gdy zechcesz nanieść zabawny napis lub rysunek na skórę ręki lub czoła. Jeżeli natomiast poszukujesz dobrej, niezawodnej drukarki etykiet samoprzylepnych, wybierz Dymo LabelWriter 450 – ta niewielka, kompaktowa drukarka termiczna współpracuje z szeregiem różnego rodzaju etykiet w wielu rozmiarach, np. 19 x 51 mm lub 57 x 32 mm – obydwa wymienione rozmiary także znajdziesz w naszej ofercie.