Kategorie

LittleBits

Do niedawna nauka elektroniki oznaczała eksperymenty z płytkami stykowymi, konieczność prowadzenia kabli i samodzielnego planowania układu elementów. Dla osób początkujących wcale nie było to jednak łatwe. Dziś adepci nowoczesnych technologii mogą korzystać już z szerokiej gamy robotów edukacyjnych, ale także świetnie przygotowanych zestawów – takich jak LittleBits. Niech nie zmylą Was jasne kolory: rozwiązanie to przeznaczone jest w równym stopniu dla dzieci, co i dla nastolatków, a nawet użytkowników dorosłych.

Nauka bez kitu (czyli bez kabli)

Nauka elektroniki z zestawami LittleBits pozwala przejść od razu do sedna – czyli łączenia konkretnych modułów (zwanych „bitami”), realizujących określone funkcjonalności. Nieco przypomina to zasady znane już z robotów edukacyjnych dla dzieci, z tą różnicą, że w LittleBits efektem jest nie mobilne urządzenie, a układ elektroniczny, spełniający określoną funkcję. Ta idea świetnie oddaje zresztą charakter pracy współczesnego elektronika, którego zadanie polega często nie na projektowaniu całych układów od podstaw, ale na umiejętnym wykorzystaniu dostępnych komponentów i narzędzi, które następnie łączy się i obudowuje według indywidualnej koncepcji. Bity tworzące zestawy LittleBits są oczywiście o wiele prostsze. Ich połączenie stanowią wbudowane w boki modułów magnesy, więc wystarczy zetknąć dwa moduły, aby pracowały razem. Nie trzeba przy tym prowadzić przewodów, projektować i wytrawiać płytek ani nawet poznawać układu ścieżek w płytkach prototypowych. Połączone bity nawiązują łączność natychmiast.

Imponujące moce w małych płytkach

Podstawowym elementem LittleBits jest płytka Mounting Boards. Wśród bitów wchodzących w skład zestawów znajdziemy też bit kompatybilny z Arduino stworzony z myślą o prototypowaniu, współpracujący z Arduino bit moduł MakeyMakey zamieniający dowolny przedmiot w kontroler czy też zestaw wspierający sterowanie dotykowe. Ciekawym pomysłem są bity stworzone z myślą o zintegrowaniu modułów z internetem – w tym zarówno z IoT, jak i popularnymi portalami społecznościowymi. Natomiast zestawy LittleBits do nauki programowania mogą z powodzeniem rywalizować z robotami edukacyjnymi pod względem atrakcyjności dla użytkowników. Podkreślmy przy tym, że twórcy LittleBits zadbali o osadzenie swoich modułów w rzeczywistości, która dla dzieci jest realna i bliska – np. zestaw do sterowania dotykowego to zabawne nawiązanie do systemu alarmowego, zabezpieczającego rzeczy osobiste małego wynalazcy.

Ultranowoczesne zestawy dla szkół

Twórcy LittleBits bardzo poważnie podchodzą do misji edukacyjnej. Najlepszym tego dowodem jest stworzenie zestawów edukacyjnych dla szkół. I nie jest to pojedyncza walizka z elementami konstrukcyjnymi, ale np. pełen pakiet z zestawami, na których pracować może 30 uczniów jednocześnie. Największy z dostępnych zestawów dla szkół – Pro Library w/ Storage – zawiera imponującą kolekcję ponad 300 bitów i ponad 220 akcesoriów, umożliwiających prowadzenie zajęć dla większej grupy uczestników.