Kategorie

Czujniki poziomu cieczy

Czujnik poziomu cieczy - Pomiar poziomu cieczy w zbiorniku przydatny jest w wielu systemach. W samochodzie mamy wskaźnik poziomu paliwa, w domu zainstalowany możemy mieć czujnik poziomu szamba, wskaźnik ilości wody w akwarium, czy basenie. Tego rodzaju sensory są niezwykle popularne, tym bardziej, że wiele z nich łatwo integrować można np. z modułami Arduino, aby wykorzystywać we własnych projektach np. w zakresie automatyki domowej. Oprócz klasycznych czujników poziomu wody w zbiorniku w ofercie naszego sklepu znaleźć można też na przykład sensory wilgotności gleby, pozwalające monitorować stan nawodnienia trawnika, kwiatów doniczkowych etc. Czujnik poziomu wody będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku wielu elektronicznych projektów.

Elektroniczne czujniki do pomiaru poziomu cieczy i wilgotności gleby

Elektroniczny pomiar wartości związanych z wodą zawsze generuje pewne ryzyko - przewodzące ciecze mogą powodować zwarcia w urządzeniu, jak i korodować jego metalowe elementy. Nie inaczej jest w przypadku czujników poziomu cieczy - jeśli mają one kontakt np. z wodą, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed jej wpływem. Pamiętajmy oczywiście, aby zabezpieczyć nie tylko sam czujnik poziomu cieszy, ale także np. moduł Arduino, jeżeli go także umieszczamy np. w zbiorniku z wodą.

Bezkontaktowe sensory do pomiaru poziomu cieczy

Nie wszystkie czujniki poziomu cieczy są tak samo narażone na uszkodzenia spowodowane kontaktem na przykład z wodą. W ofercie naszego sklepu dostępna jest szeroka gama bezkontaktowych wskaźników poziomu cieczy w zbiorniku. Urządzenia te korzystać mogą z różnych mechanizmów działania. Część z nich korzysta z metod fotoelektrycznych, inne z kolei bazują na pomiarach pojemnościowych. Wiele z tego rodzaju sensorów kompatybilne jest z np. modułami Arduino i innymi platformami deweloperskimi, co ułatwia ich wykorzystanie w urządzeniach prototypowych. Tego rodzaju sensory nadają się idealnie do pomiaru poziomu cieczy agresywnych, jak i prowadzenia pomiarów w zbiornikach pod wysokim ciśnieniem.

Pływaki do progowego pomiaru poziomu

Czujniki poziomu wykorzystujące pływaki - czy to mechanicznie zintegrowane z sensorem czy pływaki magnetyczne z kontaktronem w wskaźniku poziomu cieczy w zbiorniku są doskonałym rozwiązaniem do systemów, gdzie informacja na temat dokładnego poziomu cieczy w zbiorniku nie jest istotna i wystarczy tylko informacja o dojściu do pewnego predefiniowanego poziomu. Tego rodzaju czujniki poziomu sprawdzą się np. w systemie monitorującym poziom wody deszczowej w zbiorniku w ogrodzie - system taki może poinformować, że zbiornik się napełnił. Jeśli dodamy do tego np moduł Arduino i elektrozawór, to zbiornik taki może się automatycznie opróżniać, by nigdy się nie przepełnił.

Dedykowane czujniki do badania wilgotności gleby

Czujniki dedykowane do badania wilgotności gleby, pozwalają na elektroniczny pomiar tego parametru np. w trawniku. Tego rodzaju czujniki poziomu sprawdzą się w ogrodzie czy na balkonie. Jeżeli posiadacie w ogrodzie system do nawadniania, to z pomocą tego rodzaju sensorów cieczy i modułu takiego jak Arduino możecie w pełni zautomatyzować podlewanie. W momencie, gdy Arduino wykryje niższą, niż ustalono wilgotność gleby, wyśle informacje do pomp w systemie nawadniania, a te sprawią, że woda trafi do roślin.