Czujnik transoptor odbiciowy CNY70

Indeks: UCC-00052 EAN: 5904422369774

Transoptor odbiciowy, stosowany np. do odróżniania krawędzi lub wykrywania linii. Wymiary obudowy to 7 x 7 x 6 mm, montaż przewlekany.

Czujnik transoptor odbiciowy CNY70
3,50 zł
2,85 zł netto
Producent: Farnell

Opis produktu: Czujnik transoptor odbiciowy CNY70

Czujnik wysyła wiązkę promieniowania poprzez nadajnik podczerwieni, a następnie za pomocą fototranzystora, mierzy natężenie światła odbitego. Wyjściem jest sygnał napięciowy, zależny od natężenia światła padającego na ten detektor. Im więcej światła się odbije i dotrze do fotodetektora tym napięcie na wyjściu będzie miało wyższą wartość. Jako że promieniowanie świetlne lepiej odbija powierzchnia jasna ( a ciemna pochłania), dlatego napięcie będzie wyższe na białym materiale.

Schemat ideowy CNY70

1. Nadajnik IR, 2. Detektor (fototranzystor).

Czujniki odbiciowe CNY70

Zastosowanie CNY70

Czujniki są chętnie wykorzystywane przez konstruktorów robotów Line Follower do detekcji linii oraz w konstrukcjach minisumo, gdzie służą do wykrywania krawędzi ringu. Jako, że w tych przypadkach wykrywane są wartości skrajne (odróżnianie czarnego od białego - wartości pośrednie nie są istotne), czujnik może znajdować się wyżej nad powierzchnia niż wskazuje dokumentacja. Z naszego doświadczenia wynika, że przy odpowiednim dobraniu rezystorów, sensory prawidłowo rozróżniają czarną taśmę izolacyjną od białego tła z odległości około 1cm.

W przemyśle układy można wykorzystać np. do detekcji krawędzi lub wykrywaniu obiektów z bliskiej odległości. Czujnik posiada łatwą w montażu obudowę przewlekaną. Dodatkowo zamontowano otoczkę ochroną, która nie pozwala na całkowite dociśnięcie detektora i nadajnika do podłoża. 

Przykład podłączenia

Czujnik składa się z dwóch głównych części: detektora w postaci fototranzystora, oraz nadajnika, którym jest dioda podczerwona. Aby nadajnik nie uległ zniszczeniu należy ograniczyć jego prąd (maks. 50mA), a co za tym idzie moc promieniowania podczerwonego. Wykonuje się to stosując rezystor włączony szeregowo (R3). Dla poprawnego działania fototranzystora niezbędny jest rezystor podciągający (oznaczony na rysunku jako R4). Odpowiednie wartości należy dobrać posługując się dokumentacją (przykładowe na schemacie poniżej). 

Przykład podłączenia CNY70

Przykład podłączenia.

A - wyjście.

Czujnik transoptor odbiciowy

Szczegóły w dokumentacji.

Specyfikacja transoptora CNY70:

  •  Napięcie zasilania diody: 5 V
  •  Maksymalny prąd diody: 50 mA
  •  Maksymalne napięcie kolektor-emiter: 32 V
  •  Maksymalny prąd kolektora: 50 mA

Szerokość opakowania 4 cm
Wysokość opakowania 1 cm
Głębokość opakowania 7.5 cm
Masa opakowania 0.001 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Czujnik transoptor odbiciowy CNY70

4.7/5

Średnia Ocena

3

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Krzysztof M. 08.02.2022 Potwierdzony zakup
Super
Andrzej K. 10.05.2021 Potwierdzony zakup
Dla mnie to produkt sprawdzony. Dzięki niewielkim wymiarom daje się wcisnąć w niewielkie otwory. Duży zakres częstotliwości, mało odporny na tzw. fałszywe oświetlenie ale można sobie z tym poradzić.
Mariusz S. 09.04.2021 Potwierdzony zakup
Ok.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: