Kategorie

Oscyloskopy

Oscyloskop cyfrowy - Dla elektronika ekran oscyloskopu stanowi okno na świat – jest podstawowym przyrządem pomiarowym, pozwalającym na obserwację kształtu i pomiar parametrów sygnałów zmiennych. W epoce oscyloskopów analogowych utarło się słuszne stwierdzenie, że zadaniem oscyloskopu jest pomiar sygnałów okresowych. Dzisiaj, w dobie przyrządów cyfrowych z wbudowaną pamięcią próbek, stwierdzenie to powoli traci na znaczeniu, gdyż coraz wygodniejsza jest także obserwacja zdarzeń losowych, nawet pojedynczych impulsów lub krótkotrwałych paczek.

Filtrowanie

Oscyloskop - Typ
Ilość kanałów
Częstotliwość do
Producenci
Oscyloskop - Próbkowanie

Jak działa oscyloskop?

Współczesny oscyloskop cyfrowy jest w rzeczywistości zaawansowanym, niskoszumnym i niezwykle szybkim przetwornikiem analogowo-cyfrowym, wzbogaconym w szereg układów dodatkowych. Zasada działania oscyloskopu jest dość prosta: przyrząd czeka na pojawienie się odpowiedniego (ustalanego przez użytkownika) poziomu napięcia lub jego zmiany (spadku, wzrostu), czyli tzw. wyzwolenie akwizycji (trigger). Od tego momentu oscyloskop zaczyna rejestrować przebieg napięcia w formie próbek, przez czas określony za pomocą „podstawy czasu”. Zapis przebiegu napięcia jest obrazowany na ekranie oscyloskopu lub przesyłany do komputera za pomocą kabla USB.

Możliwości i funkcje oscyloskopu

W zależności od ustawień, oscyloskop może zamrozić obraz w celu analizy lub rozpocząć wyświetlanie kolejnej „ramki”. Zapis napięcia, czyli oscylogram, może być wykorzystany do pomiaru parametrów czasowych oraz amplitudowych sygnału, gdyż czasowi pomiędzy dwoma punktami zapisu odpowiada ilość kratek w osi poziomej (np. 10 ms / działkę), zaś amplitudzie – liczba kratek w osi pionowej (np. 1V / działkę). Każdy oscyloskop cyfrowy posiada szereg dodatkowych funkcji, w tym szereg pomiarów automatycznych, wskazujących użytkownikowi częstotliwość, czasy narastania i opadania czy wartość średnią sygnału – bez konieczności żmudnego obliczania odcinków na ekranie przyrządu.

Wybierz swój model już dziś!

Wybór oscyloskopu warunkuje nie tylko jego cena – w zależności od tego, nad jakimi projektami najczęściej pracujesz, inne funkcje i parametry będą dla Ciebie szczególnie przydatne. Jeżeli szukasz przyrządu do serwisu urządzeń – wybierz jeden z oscyloskopów stacjonarnych o paśmie częstotliwości odpowiednim do naprawianych urządzeń. W zastosowaniach mobilnych doskonałym wyborem będzie DSO Nano lub DSO Quad – kieszonkowy oscyloskop w doskonałej cenie, zapewniający wszystkie najważniejsze funkcje jego większych braci. Jeżeli uruchamiasz proste układy z użyciem Arduino i dopiero zaczynasz swoją przygodę z oscyloskopem – wypróbuj BitScope Micro M5 o niewiarygodnie małych rozmiarach i atrakcyjnej cenie. Przejrzyj nasz sklep online i już dziś wybierz oscyloskop swoich marzeń!