Kategorie

Syreny alarmowe

Syrena alarmowa - Nawet najlepsza centralka alarmowa, współpracująca z siecią czujników, nie będzie w stanie nic zdziałać, jeżeli nie wyposażymy jej w odpowiednio głośny sygnalizator – syrenę alarmową – pozwalający nie tylko przepłoszyć intruza, ale także powiadomić najbliższe otoczenie o próbie włamania. Podstawową funkcją syren alarmowych jest zatem oczywiście generowanie odpowiednio głośnego i przenikliwego dźwięku, który jednoznacznie wskaże, że dzieje się coś niepokojącego, na co należy zwrócić uwagę.

Syrena alarmowa - Im głośniej, tym lepiej

W zależności od tego, czy budujemy alarm domowy, czy też chcemy zabezpieczyć swój samochód, warto już od samego początku rozważyć wybór najodpowiedniejszej syreny do alarmu. Jej podstawowy parametr to natężenie emitowanego sygnału. Poziom natężenia dźwięku jest podawany w decybelach (dB) – wszystkie syreny alarmowe dostępne w naszym sklepie są w stanie generować dźwięk o poziomie powyżej 100dB, co odpowiada w przybliżeniu głośności koncertu plenerowego lub syreny ambulansu. Ponieważ zbyt głośny dźwięk nie tylko jest bardzo nieprzyjemny dla osób w najbliższym otoczeniu przetwornika, ale także może powodować uszkodzenie słuchu – syreny alarmowe należy stosować z rozwagą, przede wszystkim, jeżeli jest brane pod uwagę uruchomienie syreny (nawet do celów testowych) w pomieszczeniu.

Hałas to nie wszystko

Przy projektowaniu systemu alarmowego z użyciem syreny ważny jest nie tylko poziom natężenia dźwięku. Z punktu widzenia elektroniki równie istotne okazują się parametry zasilania. W większości przypadków syreny alarmowe mogą być zasilane napięciem stałym 12V, a w niektórych przypadkach zakres dopuszczalnych napięć zasilających jest szeroki i może obejmować zarówno napięcia niskie – 6V (odpowiadające napięciu czterech połączonych szeregowo baterii AA), jak i nieco wyższe (do 14V). Informacja taka jest wyszczególniona zawsze w opisie produktu.

Wszechstronne syreny alarmowe

Wspomniany wcześniej szerszy zakres napięć zasilania akceptowanych przez syreny alarmowe pozwala na zastosowanie ich w urządzeniach, w których napięcie może istotnie zmieniać się podczas pracy – w szczególności w systemach akumulatorowych. Drugi istotny parametr elektryczny, jaki należy wziąć pod uwagę w przypadku wyboru syreny do alarmu, to pobór prądu. W większości przypadków jest on na poziomie kilkuset miliamperów. Przed podłączeniem syreny należy upewnić się, czy nasz zasilacz lub akumulator jest w stanie zapewnić wystarczającą wydajność prądową do jej zasilenia.