Kategorie

Koła z oponami

Projektowanie jeżdżącego robota, poza wykonaniem niezbędnego osprzętu (np. elektronika sterująca), wymaga doboru odpowiednich kół. W robotach montowane są co najmniej dwa silniki elektryczne - jeden odpowiada za jazdę do przodu i do tyłu, a drugi za skręcanie. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie sterowania ślizgowego. W przypadku robotów trójkołowych, trzecie koło zapobiega wywróceniu się robota. Roboty czterokołowe, wykorzystują najczęściej dwa lub cztery silniki i sterowanie ślizgowe. Obok stabilnego układu sterowania oraz niezawodnego zasilania i układu napędowego, kluczową rolę w poruszaniu się robota odgrywają jego koła, na które przenoszony jest moment obrotowy z silników.

Filtrowanie

Średnica
Szerokość
Silnik - śr. wał
Masa
Producenci

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Dobór wielkości kół

Roboty poruszające się na dużych kołach, zwykle bardziej zwracają uwagę obserwatora, w porównaniu do robotów na małych kołach, ale wygląd to nie wszystko. Dobór prawidłowego rozmiaru koła jest bardzo ważny z punktu widzenia prędkości robota. Większy promień i nadawana kołu prędkość kątowa to proporcjonalnie większa prędkość jazdy robota, natomiast siła wywierana przez koło na powierzchnię będzie rosła wraz z momentem obrotowym nadawanym na oś koła o określonym promieniu. Oznacza to, że jeśli Twój robot pokonuje wzniesienia terenu, koła będą oddziaływać poziomą składową siły nacisku na powierzchnię. Wówczas, mając na uwadze ciężar własny robota, należy zwiększyć moment obrotowy lub stosować koła o mniejszym promieniu. Zwiększenie momentu obrotowego jest jednak okupione podwyższeniem zużycia baterii zasilających robota (w tym jego silniki), a zwiększenie promienia koła oznacza wzrost jego masy i spadek maksymalnej prędkości. Nie należy też stosować bardzo małych kół, ponieważ jest to niepraktyczne.

Dobór typu bieżnika

Dobór prawidłowego bieżnika w oponach do robotów rzutuje na jego powierzchnię styku z podłożem. Jeśli Twój robot ma jeździć tylko po płaskich powierzchniach, takich jak podłogi drewniane i ceramiczne, opona z płaskim bieżnikiem zapewni wystarczająco dobrą przyczepność, natomiast do jazdy po dywanach, warto założyć do niego opony z delikatnie wyżłobionym bieżnikiem. W celu niezawodnego poruszania się robota po trudnym, błotnistym terenie, najlepsze będą opony z głęboko profilowanym bieżnikiem, który umożliwia sprawne odrzucanie błota przy pokonywaniu terenu. Stosowanie takich opon na płaskich powierzchniach jest kłopotliwe z powodu zmniejszonej powierzchni styku z podłożem i może spowodować problemy z utrzymaniem stabilności toru jazdy. W odwrotnym przypadku, robot wyposażony w opony z płaskim bieżnikiem, pomimo ich dużej powierzchni styku z podłożem, poruszając się w terenie błotnistym utknie w miejscu.