Kategorie

AMK - automatyka i sterowanie

Jednym z podstawowych zadań każdego producenta automatyki przemysłowej jest udostępnienie użytkownikom jak największych możliwości konfiguracji i rozszerzania funkcjonalności systemu. Najczęściej jednak centralny moduł umożliwiający sterowanie domem dostarcza zestaw predefiniowanych opcji do wyboru, a zamknięte, własnościowe oprogramowanie sprawia, że na większość ustawień użytkownik nie ma większego wpływu. Jeżeli inteligentny dom jest Twoim niespełnionym marzeniem albo obecny system narzuca Ci zbyt wiele ograniczeń – z pomocą przychodzi automatyka domowa AMK.

Inteligentny dom pod kontrolą Malinki

Kontrolery AMK oferują zupełnie nowe podejście do dostępności oprogramowania, pod którego kontrolą funkcjonuje cała automatyka domowa. Centralny moduł pracuje pod kontrolą Raspberry Pi 3 z zainstalowaną dystrybucją Linuksa dedykowaną dla sterowników domu – OpenHab. Oprócz minikomputera, w obudowie sterownika przeznaczonej do montażu na szynie DIN, znalazł się szereg wejść: dwa analogowe w standardzie 0-10 V, dziesięć cyfrowych oraz sześć dedykowanych dla czujników temperatury z serii KTY, a także siedem wyjść cyfrowych (przekaźniki) i cztery analogowe (również napięciowe 0-10 V). Ponadto, moduł udostępnia aż trzy różnicowe szyny komunikacyjne RS485, pozwalające na prowadzenie instalacji nawet na sporych odległościach i sterowanie domem niezależnie od jego wielkości.

Wszystko w jednym miejscu

Automatyka domowa AMK, dzięki dużej liczbie uniwersalnych wejść i wyjść, pozwala Ci zbudować inteligentny dom dokładnie dostosowany do Twoich potrzeb. Przełączniki, np. ścienne, podłączysz do wejść cyfrowych (uwaga – przełączniki nie mogą być pod napięciem sieciowym, oba przewody prowadzące od pary styków należy doprowadzić bezpośrednio do kontrolera!), co pozwoli np. na wygodne sterowanie oświetleniem czy roletami. Wbudowane przekaźniki pozwalają na sterowanie obciążeniami pod napięciem 230 V AC o maksymalnym poborze prądu równym 3 A. Centralny moduł może też współpracować z dowolnymi czujnikami o wyjściach cyfrowych (np. kontaktronami czy czujkami ruchu) oraz analogowymi (np. czujnikami wilgotności lub kontrolerami potencjometrycznymi z wyjściem 0-10 V, chętnie stosowanymi w branży HVAC).

Więcej znaczy lepiej

Jeżeli Twoim celem jest złożona automatyka domowa, w której 7 wbudowanych wyjść to za mało – koniecznie dokup moduł AMK MSC-8DO. Jest to dodatkowy moduł wykonawczy, oferujący 8 mocnych wyjść przekaźnikowych, mogących pracować z obciążeniami aż 6 A przy napięciu 250 V. Co ważne, centralny moduł komunikuje się z nim za pomocą szyny Modbus, dzięki czemu szczególnie duże instalacje można łatwo zbudować, dołączając kilka takich modułów do jednej centralki. Doskonałą propozycją są też 4-kanałowe przełączniki AMK Switch 4K. Niewielkie wymiary płytki drukowanej pozwalają zabudować je w puszkach podtynkowych. Wystarczy, że z modułu centralnego doprowadzisz zasilanie oraz parę przewodów (skrętkę) dla szyny RS485 i możesz cieszyć się dodatkowymi czterema kanałami wejść cyfrowych. Z modułami AMK inteligentny dom, dostosowany ściśle do Twoich potrzeb, jest w zasięgu ręki!