Kategorie

Formowanie próżniowe

Formowanie próżniowe stosowane jest do uzyskania m.in. szablonów produktów, które można w późniejszym etapie odlać z wykorzystaniem specjalnego materiału odlewczego. Proces formowania polega na podgrzaniu arkusza, ułożeniu go na obiekcie i odessaniu powietrza z wykorzystaniem odkurzacza. 

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez technologii szybkiego wytwarzania elementów mechanicznych, modeli obiektów trójwymiarowych, makiet, figurek czy nawet gotowych obudów dla niewielkich urządzeń elektronicznych. Druk 3D na dobre zdominował pracownie inżynierów, jak i domowe warsztaty hobbystów. Pomimo wielu niekwestionowanych zalet, technologie FDM czy SLA mają także swoje istotne ograniczenia. Jednym z nich, bodaj najważniejszym, jest czas – niezależnie od tego, czy korzystamy z drukarek bazujących na filamentach, czy też z wysoce precyzyjnej, ale również dość drogiej techniki opartej na żywicy światłoutwardzalnej – zawsze musimy dość długo czekać na gotowy wydruk, a czas ten może sięgać nawet kilkudziesięciu godzin w przypadku naprawdę dużych modeli. A co zrobić, gdy potrzebujemy stosunkowo prostych, ale relatywnie dużych elementów, np. nietypowych pojemników lub części obudowy? Wtedy z pomocą przychodzi technologia formowania próżniowego.

Formowanie próżniowe – innowacja w dziedzinie szybkiego wytwarzania

Klasyczne urządzenie do formowania próżniowego, np. dostępne w naszym sklepie Makyu Formbox, składa się z podstawy, zawierającej elektronikę sterującą i perforowaną płytę z kanałem podciśnieniowym, a także – umieszczonej na dwóch solidnych wspornikach metalowych – grzałki, usytuowanej nad podstawą niczym dach. Trzeci element stanowi ruchoma ramka – jej zadaniem jest przemieszczanie arkusza materiału, z którego ma być wykonany detal. Proces termoformowania próżniowego polega na rozgrzaniu arkusza materiału do odpowiedniej temperatury, a następnie nałożeniu go szybkim, zdecydowanym ruchem na formę, umieszczoną na kratce znajdującej się w górnej części podstawy. Odessanie powietrza przez kratkę powoduje zassanie materiału i „obleczenie” nim górnej powierzchni formy. Rozwiązanie takie daje możliwość uzyskania niemal idealnej powierzchni, należy pamiętać jedynie o tym, że forma nie powinna zawierać ostrych krawędzi lub zbyt mocno wystających elementów. Detale wytwarzane przez formowanie próżniowe mają postać otwartej z jednej strony „skorupy”.

Oferta wyposażenia do formowania próżniowego w sklepie Botland

W naszej ofercie znajdziesz urządzenie do formowania próżniowego Makyu Formbox. Platforma formująca (której obszar jest ograniczony rozmiarami kratki podciśnieniowej) ma wymiary 200 x 200 mm. W zestawie, oprócz samej formierki, znajduje się także zestaw akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia pracy – 30 arkuszy Cast Sheet (przezroczystych), 30 arkuszy Form Sheets (w kolorze białym), a także adapter do podłączenia dowolnego odkurzacza (jest on niezbędny do pracy formierki, gdyż urządzenie samo w sobie nie posiada pompy podciśnienia), przewód zasilający, rura ssąca oraz zestaw do pierwszego tworzenia. Gdy wykorzystasz już wszystkie arkusze dostępne w zestawie startowym, bez problemu dokupisz kolejne (zarówno białe, jak i przezroczyste), pakowane po 30 sztuk. W internecie znajdziesz wiele przykładów zastosowania techniki formowania próżniowego – począwszy od foremek do ciastek o nietypowych, intrygujących kształtach, aż po... prototypy mebli.