Kategorie

Odstraszacze zwierząt

Odstraszacze - Od tysięcy lat ludzie i zwierzęta zamieszkują na tych samych terenach, dzieląc się pożywieniem i miejscem do życia. Niestety oprócz pożytecznych gatunków (takich jak psy, koty czy zwierzęta hodowlane) w pobliżu człowieka pojawiają się też szkodniki, które niszczą zbiory, kradną pożywienie lub przenoszą niebezpieczne choroby. Elektroniczne odstraszacze gryzoni, kun i ptaków wykorzystuje się w celu pozbycia się niepożądanych zwierząt z otoczenia. Emitują one odpowiednie dźwięki (na przykład bardzo wysokie częstotliwości lub odgłosy drapieżników), co sprawia, że szkodniki trzymają się poza zasięgiem urządzenia. W przeciwieństwie do pułapek lub środków chemicznych są one całkowicie niegroźne dla zwierząt i nie zakłócają funkcjonowania innych gatunków, na przykład psów i kotów. Są także znacznie tańszym i trwalszym rozwiązaniem, ponieważ jednorazowy zakup to inwestycja na długi czas.

Najczęstsze szkodniki i ich działalność

Do najczęściej występujących w domach, ogrodach i na polach szkodników można zaliczyć gryzonie (myszy, szczury, nornice), ryjówkowate (krety), inne niewielkie ssaki (jeże, króliki, zające) oraz ptaki (wrony, wróble, szpaki, kosy, gołębie). Zwierzęta te powodują wiele problemów w miejscach, gdzie się pojawiają. Małe ssaki i gryzonie niszczą uprawy, zjadają plony i uszkadzają systemy korzeniowe roślin podczas kopania swoich nor. Nierzadko przedostają się też do wnętrza domów lub pojazdów w poszukiwaniu schronienia i pożywienia, co może skończyć się zniszczeniem wyposażenia i mebli, zanieczyszczeniem wnętrza odchodami lub resztkami pożywienia, a także kradzieżą pokarmu. Natomiast ptaki wydziobują z ziemi świeżo zasiane ziarna i zjadają dojrzewające owoce takie jak winogrona czy czereśnie, powodując tym samym niszczenie roślin ozdobnych i uprawnych oraz mniej wydajne zbiory. Dużym problemem w przypadku wielu dzikich gatunków osiedlających się w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka (zwłaszcza takich jak myszy, szczury czy gołębie) jest przenoszenie groźnych drobnoustrojów i pasożytów, które stają się później przyczyną trudnych do wyleczenia chorób odzwierzęcych.

Czym odstraszyć nieproszonych gości

Dawniej najczęściej stosowanymi sposobami na pozbycie się szkodników były pułapki i trutki. Powodowały one jednak uszkodzenia ciała, a często również bolesną i długą śmierć zwierząt. Dlatego coraz większą popularność zaczęły zdobywać metody, które nie krzywdzą, a jednocześnie pozwalają utrzymać szkodniki w ryzach. Należą do nich między innymi pułapki humanitarne (tak zwane żywołapki), odstraszające środki chemiczne oraz odstraszacze elektroniczne. Te ostatnie są jednymi z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych zwierząt z domu, ogrodu czy samochodu. Odstraszacze elektroniczne działają na bardzo prostej zasadzie – emitują dźwięki, które są nieprzyjemne dla poszczególnych gatunków szkodników. Mogą to być na przykład ultradźwięki (w przypadku gryzoni i łasicowatych) lub odgłosy wydawane przez drapieżniki (w przypadku ptaków). Straszak pozwala utrzymać zwierzęta w bezpiecznej odległości od Twojego auta, domu czy ogrodu, nie czyniąc im jednocześnie najmniejszej krzywdy. W porównaniu do żywołapek (które trzeba regularnie opróżniać z dala od miejsca zamieszkania) czy środków chemicznych (które muszą być aplikowane w konkretnych odstępach czasu i mogą być szkodliwe na przykład po spożyciu przez dziecko), odstraszacze elektroniczne stanowią ekonomiczne i mniej pracochłonne rozwiązanie – po podłączeniu do odpowiedniego źródła zasilania są praktycznie bezobsługowe i całkowicie bezpieczne, a zakup jednego urządzenia to inwestycja na naprawdę długi czas.

Jakie produkty znajdziesz w tej kategorii

W tym dziale oferujemy szeroki wybór elektronicznych odstraszaczy gryzoni, kun i ptaków. Wszystkie urządzenia zostały wyprodukowane przez cenioną polską firmę Viano, która jest liderem na rynku tego typu rozwiązań. W naszym asortymencie znajdziesz odstraszacze na myszy, szczury, kuny, łasice, wrony, gołębie oraz wiele innych szkodników. Dostępne są straszaki o różnym sposobie zasilania i montażu, co pozwala dopasować model do planowanych zastosowań. Oferujemy między innymi urządzenia zasilane bateryjnie, z gniazda sieciowego (napięcie 230 V) oraz z możliwością podłączenia do akumulatora samochodowego (napięcie 12 V), a także odstraszacze solarne, które mają wbudowany niewielki panel słoneczny. Znajdziesz tu odstraszacze na ptaki z czujnikiem ruchu i możliwością ustawienia pożądanego harmonogramu działania oraz odstraszacze ultradźwiękowe na myszy, szczury i kuny. Producent zadbał, by wszystkie urządzenia były wykonane z najwyższą starannością i odporne na trudne warunki, w tym wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. Odstraszacze ultradźwiękowe wykorzystują zmienne częstotliwości, dzięki czemu nie ma ryzyka, że szkodniki przyzwyczają się do jednej wysokości emitowanych dźwięków. Dodatkowo parametry ultradźwięków zostały dopasowane tak, by odgłosy nie były uciążliwe dla mieszkających w domach psów i kotów. Natomiast odstraszacze na ptaki emitują odgłosy ptaków drapieżnych po wykryciu ruchu w objętej nadzorem strefie – taki sposób działania pozwala oszczędzać energię i skutecznie trzymać szkodniki na dystans.