LPS331AP - czujnik ciśnienia i wysokości 126kPa I2C/SPI 3-5V - Pololu 2126

Indeks: PLL-01421 EAN: 5903351249416

Czujnik LPS331AP do pomiaru ciśnienia z zakresu 26 kPa do 126 kPa z dokładnością na poziomie ±0.2 kPa. Wynik pomiaru można w prosty sposób zamienić na wysokość.

LPS331AP - czujnik ciśnienia i wysokości 126kPa I2C/SPI 3-5V - Pololu 2126
24,90 zł
20,24 zł netto
Zapłać później
Producent: Pololu
Kompatybilny z: Arduino Raspberry Pi

Opis produktu: LPS331AP - czujnik ciśnienia i wysokości 126 kPa I2C/SPI 3-5 V

Moduł zawierający czujnik ciśnienia MEMS LPS331AP firmy ST. Na płytce znajdują się także niezbędne elementy pasywne oraz regulator napięcia low-dropout, który umożliwia pracę czujnika z systemami 3,3 V oraz 5 V.

Układ LPS331AP (dokumentacja) posiada zintegrowaną kompensację temperaturową oraz wiele konfigurowalnych opcji w tym: możliwość wyboru rozdzielczości oraz dwa programowalne przerwania zewnętrzne. Czujnik działa w zakresie 26 kPa do 126 kPa z dokładnością 0,2kPa. W trybie najwyższej rozdzielczości szumy są na poziomie 0,002 kPa. Interfejsem komunikacyjnym jest magistrala I2C lub SPI.

Produkt kompatybilny z Arduino

Producent przygotował bibliotekę Arduino dla czujnika LPS331AP, która pozwala na prostą obsługę czujnika przy pomocy modułu Arduino.LPS331AP - czujnik ciśnienia i wysokości z regulatorem napięcia

Podłączenie czujnika

Czujnik posiada dziewięć wyprowadzeń do montażu złącz typu goldpin - raster 2,54 mm (w zestawie). Na życzenie klienta możemy listwę przylutować.

Zasilanie z zakresu 2,5 V do 5V należy podłączyć do pinów VIN oraz GND. W przypadku korzystania z systemu zasilanego napięciem 3,3 V, wyprowadzenie VIN można pozostawić niepodłączone, a zasilanie należy doprowadzić bezpośrednio do układu poprzez pin VDD.

Układ komunikuje się poprzez interfejs cyfrowy I2C lub SPI. Napięcie sygnałów logicznych magistrali powinno mieć taką samą wartość jak napięcie zasilania doprowadzone do VIN. W przypadku korzystania z magistrali I2C należy podłączyć wyprowadzenia SCL oraz SDA. SPI wymaga podłączenia 4 pinów: SDI, SDO, SPC oraz CS.

 

PIN Opis
SDA
SDI
SDO 
Linia danych magistrali I2C, linia danych wejściowych SPI (SDO w trybie 3-wire). Stan wysoki równy jest równy napięciu VIN, niski GND.
SCL
SPC 
Linia zegarowa magistrali I2C. Stan wysoki równy jest równy napięciu VIN, niski GND.
SDO
SA0 
Linia danych wyjściowych magistrali SPI (data-out) lub zmiana adresu w przypadku I2C. Stan wysoki równy jest równy napięciu VDD, niski GND. (brak konwertera napięć).
 CS Chip select - SPI Enable. Wyprowadzenie jest domyślnie w stanie wysokim (aktywny intrfejs I2C), aby rozpocząć komunikację SPI należy podać stan niski.
 INT2 Programowalne przerwanie - Stan wysoki równy jest równy napięciu VDD, niski GND. (brak konwertera napięć).
 INT1 Programowalne przerwanie - Stan wysoki równy jest równy napięciu VDD, niski GND. (brak konwertera napięć).
 VIN Napięcie zasilania od 2,5V do 5,5V
 VDD W przypadku, gdy napięcie zasilania jest wyższe niż 3,3V, wyprowadzenie może służyć jako wyjście napięciowe 3,3V o wydajności prądowej do 150mA.
GND Potencjał masy układu

Magistrala I2C

Domyślnie układ korzysta z interfejsu I2C - wyprowadzenie CS jest w stanie wysokim (podciągnie przy pomocy rezystora do VDD). Szczegóły dotyczące komunikacji I2C można znaleźć w dokumentacji oraz w nocie katalogowej firmy NXP, dotyczącej specyfikacji magistrali I2C.

Czujnik posiada 7-bitowy adres, którego najmłodszy bit jest określany przy pomocy stanu na pinie SA0. Wyprowadzenie to domyślnie podciągnięte jest do VDD poprzez rezystor 4,7 kΩ, co ustala adres na wartość 1011101b.

Magistrala pracuje poprawnie z częstotliwością 400MHz (fast mode), wyższe wartości mogą działać poprawnie lecz nie zostały przetestowane.

Magistrala SPI

Aby wybrać komunikację poprzez SPI należy na pin CS podać stan niski (podłączyć do masy). Szczegóły transmisji oraz opis rejestrów znajduje się w dokumentacji układu.

Moduł LPS331AP wymiary i wyprowadzenia

Wskazówki pierwszego użycia

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące komunikacji i obsługi modułu znajdują się w dokumentacji. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów:

  • Domyślnie czujnik ciśnienia jest w trybie niskiego poboru energii, aby go uruchomić należy wpisać odpowiednią wartość do rejestru CTRL_REG1.
  • Możliwy jest multi-odczyt i multi-zapis za pomocą pojedynczej komendy I2C poprzez ustawienie najbardziej znaczącego bitu adresu (uruchomienie autoinkrementacji).
  • Można uruchomić tryb autoinkrementacji w trybie SPI poprzez ustawienie bitu MS - szczegóły w dokumentacji.

Wymiary modułu

Układ ma niewielkie rozmiary, jego obrys mieści się w prostokącie o wymiarach: 22,86 x 10,16 mm. Do montażu służy otwór o średnicy wewnętrznej 2,18 mm.

Schemat

W układzie znajdują się miedzy innymi: stabilizator napięcia, kondensatory filtrujące, rezystory podciągające (np. linie magistrali I2C) oraz innie elementy pasywne ułatwiające obsługę czujnika.

Specyfikacja czujnika ciśnienia LPS331AP 

  • Napięcie zasilania: 2,5 V - 5,5 V
  • Pobór prądu: 2 mA
  • Interfejs komunikacyjny: I2C (TWI) lub SPI
  • Format danych: 24-bity 
  • Zakresy pomiarowy: 26 kPa do 126 kPa
  • Rozmiar: 22,86 x 10,16 x 2,54 mm
  • Masa: 0,6 g (bez złącz) 
Schemat modułu Pololu LPS331AP

Szerokość opakowania 7.6 cm
Wysokość opakowania 0.7 cm
Głębokość opakowania 8.4 cm
Masa opakowania 0.002 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: