Kategorie

Farby przewodzące

Farba przewodząca prąd jest wykorzystywana do własnoręcznego tworzenia ścieżek, obwodów i przycisków, a także łączenia elementów elektronicznych i naprawy płytek drukowanych. Bazą do stworzenia takiej substancji jest zwykle farba poliuretanowa, epoksydowa, akrylowa lub wodna, która zostaje wypełniona drobinkami przewodnika - niklu, srebra lub grafitu i aktywnego węgla. Farba przewodząca prąd jest trwała (nawet kilka lat) i może być nakładana na różne materiały - między innymi papier, drewno, plastik, szkło, tekstylia i inne tworzywa.

Filtrowanie

Producenci

Właściwości farby przewodzącej prąd

Farba przewodząca prąd wysycha w ciągu 10 do 15 minut od nałożenia i jest łatwo zmywalna wodą z mydłem. Można ją zabezpieczyć z zewnątrz, na przykład lakierem akrylowym - nie wpłynie to negatywnie na właściwości przewodzące. Farba może być nakładana na papier, drewno, plastik, karton, tkaniny oraz wiele innych materiałów. Większość poliuretanowych czy akrylowych farb przewodzących prąd jest nietoksyczna i nie powoduje powstawania szkodliwych oparów, dlatego mogą być one stosowane również podczas zajęć technicznych z dziećmi.

Zastosowanie farby przewodzącej prąd

Farba przewodząca prąd może być wykorzystana do tworzenia i naprawy ścieżek na płytkach drukowanych oraz innych materiałach, łączenia elementów elektronicznych, a także do wykonania sensorów i przełączników dotykowych lub zbliżeniowych. Można również użyć jej do tymczasowych napraw (na przykład przewodów) oraz lutowania na zimno. Farba przewodząca prąd sprawdzi się również do łączenia tak zwanych e-materiałów, czyli tkanin przewodzących prąd, które przeznaczone są do tworzenia inteligentnych ubrań sterowanych przy pomocy mikrokontrolerów.

Jak korzystać z farby przewodzącej prąd?

Przed użyciem należy upewnić się, że powierzchnia, na którą ma zostać nałożona farba, jest czysta i sucha. Farba przewodząca prąd może być nakładana pędzelkiem lub bezpośrednio z opakowania, jeżeli jest ono wyposażone w odpowiedni aplikator. Jeżeli farba jest używana do łączenia elementów elektronicznych, trzeba upewnić się, że ich styki są dokładnie pokryte (a farba pokrywająca styki łączy się wystarczająco z resztą ścieżki) - w przeciwnym razie przewodzenie może okazać się zbyt słabe, by cały układ zadziałał zgodnie z oczekiwaniami.